V reálném světě smícháním modré a žluté barvy vznikne barva zelená. V grafických editorech tomu ale tak není. Šárka Sochorová z ČVUT prezentovala na konferenci SIGGRAPH Asia 2021 možné řešení (Practical Pigment Mixing for Digital Painting) aneb blackbox Mixbox (online demo) snadno integrovatelný do grafických editorů s implementací modelu Kubelka-Munk. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence ale nedovoluje jejich použití v open source grafických editorech. Nemělo by platit Public Money, Public Code?
ZombieTrackerGPS je lokální správce a prohlížeč záznamů tras z GPS lokátoru/navigace, napsaný s využitím knihoven KDE a Qt. Současná verze je 1.11, podrobnosti v seznamu změn.
V OpenAI naučili neuronovou síť hrát Minecraft. Sledováním videí zveřejněných hráči této počítačové hry.
Byla vydána nová verze 7.7.0 správce digitálních fotografií a videí digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Nově je například podporován fotoaparát OM System OM-1 (Olympus). Aktuální digiKam je postaven na Qt5. Verze 8.0.0 bude postavena na Qt6. Vydána by měla být koncem roku. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 70 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 692. Ze Slovenska 229. Celkově bylo 91,88 % mužů a 5,17 % žen.
Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Adventura VirtuaVerse je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 27. června.
Amazon představil našeptávač kódu Amazon CodeWhisperer. Jedná se o alternativu k GitHub Copilot.
Byla vydána verze 12.0.0 nástroje pro vytváření a úpravu snímků obrazovky Flameshot (GitHub) postaveného nad frameworkem Qt. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Vyhledávač Brave Search slaví první rok své existence a představuje Goggles. Za rok bylo zodpovězeno 2,5 miliardy dotazů. Nové Goggles umožňují vytvářet a sdílet vlastní sady pravidel a filtrů pro výsledky vyhledávání.
V proudu jarních vydání linuxových distribucí dorazil zvláště Red Hat Enterprise Linux 9.0, z jeho alternativních sestavení AlmaLinux a z těch pro RHEL 8.6 – Rocky Linux a Oracle Linux. Také se dostalo aktualizací FreeBSD, Kali Linuxu, Proxmox Backup Serveru, Clonezille Live, Alpine Linuxu či LXLE.
Operační systém FreeBSD má po půl roce první balík aktualizací v řadě 13.x. V seznamu změn vedle oprav a nových ovladačů, mj. novějších síťových karet Intel, či vůbec podpory hardwaru, jako např. zavádění systému s UEFI, figurují souborový systém OpenZFS 2.1.4, OpenSSL 1.1.1o a OpenSSH 8.8p1.
Řada 12.x bude nadále udržována ještě aspoň dva roky, do června 2024.
Po vydání Red Hat Enterprise Linuxu 8.6 vzápětí následovala alternativní sestavení EuroLinux a AlmaLinux. S mírně delším odstupem v případě tohoto balíku aktualizací pak po víkendu přišel Rocky Linux a později v dalším týdnu Oracle Linux, který nad rámec sestavení s vlastní značkou obsahuje také vlastní jádro Unbreakable Enterprise Kernel, tentokrát 5.4.17-2136.307.3, pro architektury x86_64 a AArch64.
Firma Proxmox navázala na vydání jedné své specializované distribuce Virtual Environment 7.2 povýšením i druhé – Backup Server. (Na třetí, Mail Gateway se však zatím nedostalo.) Její současná verze 2.2 rovněž odpovídá Debianu 11.3, který doplňuje o novější jádro Linux řady 5.15 či souborový systém OpenZFS 2.1.4. Stěžejní novinkou v distribučních nástrojích zaměřených na správu záloh je podpora jmenných prostorů pro klasifikaci záloh v rámci jednoho úložiště; přibyly také režimy údržby úložiště pouze pro čtení nebo offline. Z dalších změn vyčnívá např. snížení paměťových nároků.
Došlo také na již dříve avizované velké vydání Red Hat Enterprise Linuxu 9.0. Jde o první vycházející z CentOS Stream 9, jemuž přímo odpovídala betaverze, nyní je Stream o fous napřed. Obrazy jsou k dispozici registrovaným zájemcům (od loňska včetně neplatících) pro x86_64, 64bitový ARM či vlastní architektury IBM POWER a Z pro mainframy.
Systém staví na Linuxu 5.14, glibc 2.34, binutils 2.35,… Důležitou novinkou je OpenSSL 3.0 a zavržení hashovací funkce SHA-1. Z dlouhého seznamu změn dále zmiňme např. lepší výkon SELinuxu, přechod na nástroje nftables nebo démona mptcpd pro konfiguraci MultiPath TCP. Na desktopu je výchozí prostředí GNOME 40 s Waylandem, a to i na GPU Nvidia, pokud to ovladače umožňují. Distribuce přechází podobně jako Fedora na PipeWire místo PulseAudia. Přes „streamy“ jsou dostupné vývojářské nástroje a běhová prostředí včetně GCC 11.2, LLVM 13, Rustu 1.58, OpenJDK 17, 11 a 8, Python 3.9, Perl 5.32, PHP 8.0, Ruby 3.0 nebo Node.js 16, dále databázové systémy PostgreSQL 13, MariaDB 10.5 či MySQL 8.0 a mnoho dalšího.
Jako první z alternativních sestavení byl vydán AlmaLinux, naopak takový Rocky Linux zůstává ve fázi interně testované betaverze a jeho správci říkají, že s finálním vydáním nespěchají, ale zájemci se mohou přidat.
Specializovaná „živá“ distribuce Clonezilla Live s (textovými) nástroji pro manipulaci zvláště s diskovými oddíly byla nejen opět aktualizována proti repozitářům Debianu „Sid“, vydání 3.0.0-26 přidává podporu např. šifrovaných oddílů LUKS nebo klonování souborového systému APFS, několik nových programů jako wavemon
pro sledování aktivity Wi-Fi karty nebo memtester
pro zátěžové testy RAM a další.
Poměrně minimalistická nezávislá ne-GNU linuxová distribuce – používá musl a busybox – Alpine Linux v pravidelném vydání, tentokrát 3.16, usnadňuje nastavení systému od vytváření uživatelského účtu správce po instalaci desktopového prostředí. Nabízené verze softwaru jsou poměrně čerstvé: jádro Linux zůstává řady 5.15 s dlouhodobou podporou, ovšem k dispozici jsou např. hypervizor Xen 4.16, správce kontejnerů Podman 4.0, překladače LLVM 13, Rust 1.60 a Go 1.18, dále Python 3.10, PHP 8.1, Ruby 3.1 či Node.js 18.2, zmiňovaná desktopová prostředí jsou na výběr povýšená GNOME 42 a KDE Plasma 5.24 s Gear 22.04. Naopak odstraněny byly Python 2 a PHP 7. Uživatelům je doporučeno používat doas
namísto sudo
. Nadále jsou dostupná 64bitová i 32bitová sestavení pro x86 a ARM, potažmo IBM POWER a Z.
LXLE je derivát Ubuntu, resp. Lubuntu, který by s minimalistickým desktopovým prostředím LXDE měl být živější na starších počítačích. Ačkoliv letošní vydání dorazilo měsíc po Ubuntu 22.04 LTS, založené je teprve na 20.04.4 „Focal Fossa“. Je to tak prý cíleně, aby se mezitím odladily prvotní problémy. Do výběru aplikací se vrací např. obvyklé LibreOffice nebo Gimp, výchozí webový prohlížeč je LibreWolf, tedy alternativní sestavení Firefoxu, doprovázený e-mailovým klientem Claws Mail – namísto dosavadního balíku SeaMonkey. Již není k dispozici 32bitové sestavení systému, to se odvíjí od rozhodnutí správců Ubuntu i Lubuntu z roku 2018.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
A taky před týdnem vyšlo openSUSE 15.4.