Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Začátkem srpna byly aktualizovány distribuce Linux Mint 19, Pardus, PCLinuxOS, Red Hat Enterprise Linux 7, Ubuntu 18.04, Raspberry Slideshow a Voyager. Vývojáři Manjaro Linuxu koketují s proprietárním kancelářským balíkem. Firma Huawei představila vlastní operační systém Harmony OS.
Vyšel Linux Mint 19.2, a to ve variantách s desktopovým prostředím Cinnamon, MATE a Xfce. Distribuce je stále založená na Ubuntu 18.04 a měla by být podporována do roku 2023.
Změny zahrnují jednak aktualizace desktopových prostředí, jednak menší změny ve správci softwaru: přehled nainstalovaných verzí jádra Linux ukazuje, které verze jsou ještě podporovány, a usnadňuje odinstalaci starších verzí, stahování aktualizací systému je spolehlivější a upozornění jsou přehlednější, je také možné snadno odstranit redundantní zdrojové repozitáře nebo stáhnout chybějící klíče z repozitářů PPA. Obrazy systému nyní poskytují funkci automatické opravy zavádění systému, která si dokáže poradit s častými problémy.
Desktopové prostředí Cinnamon má v nové verzi 4.2 vylepšenou odezvu, šetří paměť, zlepšuje podporu sdílení souborů pomocí Samby a mírně ladí uživatelské rozhraní, např. umožňuje nastavit velikost posuvníků nebo způsob posouvání kolečkem myši. Konzervativní prostředí MATE 1.22 shrnuje spíše drobné opravy a vylepšení jako např. informování o průběhu kopírování či kompresi/dekompresi souborů.
Vývojáři distribuce Manjaro oznámili práci na integraci balíčků Snap a Flatpak, doprovázenou grafickým front-endem fpakman. Zároveň se rozhodli ve výchozí instalaci systému zahrnout balík proprietárních kancelářských aplikací FreeOffice, což je freeware verze komerčních SoftMaker Office. To se setkalo s vlnou kritiky (např. diskuze na Redditu): jednak kvůli protežování proprietárního softwaru na úkor svobodných LibreOffice, jednak kvůli výrazně omezené funkcionalitě bezplatné verze — včetně neschopnosti ukládat dokumenty ve formátech ODT a proprietárních MS Office, kteroužto funkci dodavatel balíku přislíbil doplnit. Vývojáři distribuce pro změnu zareagovali plánem přidat do instalátoru systému dialog pro výběr kancelářského balíku.
Turecká akademická distribuce Pardus počínaje vydáním 19.0 přechází na minulý měsíc vydaný Debian 10 „Buster“. Nepoužívá však přímo repozitáře Debianu, nýbrž balíčky zvlášť překládá ze zdrojových kódů. K dispozici jsou obrazy s desktopovými prostředími Xfce a GNOME, potažmo bez desktopového prostředí.
Po sotva měsíci byly opět aktualizovány aktualizovány obrazy distribuce PCLinuxOS. Týká se to varianty jak s prostředím MATE, tak s KDE Plasma. Vedle inkrementálních aktualizací bylo zrychleno zavádění systému a generování vlastních obrazů systému.
PCLinuxOS dostal také nové komunitní vydání nazvané TDE Mini Retro. Připomíná 12 let starý PCLinuxOS 2007 (který se tehdy oddělil od distribuce Mandriva) s prostředím KDE 3, používá totiž Trinity DE (fork KDE 3) a snaží se reprodukovat dobový vzhled.
Red Hat pokračuje v cyklu Enterprise Linuxu 7, aktuálně vydáním 7.7, které jako poslední přidává nové funkce (např. aplikaci patchů jádra za běhu pomocí kpatch
) – následovat bude toliko údržba (plánovaná do 30. června 2024). Mezitím RHEL 8 byl vydán v květnu.
Ubuntu 18.04 bude jakožto vydání s dlouhodobou podporou dostávat (bezpečnostní) aktualizace do roku 2023 (potažmo 2028 pro zákazníky Canonicalu). Nyní vyšla třetí aktualizace obrazů a Hardware Enablement: aktualizace jádra Linux (5.0), grafických knihoven a X Serveru (balíčky linux-generic-hwe-18.04
a xserver-xorg-hwe-18.04
v oficiálních repozitářích). Týká se to i oficiálních derivátů: Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio a Ubuntu Kylin.
Firma Huawei, která si zvláště v Severní Americe a Evropě prošla sérií kauz daných geopolitickou situací, na konferenci v Tung-kuanu představila vlastní operační systém Harmony OS. Má být určen pro „internet věcí“, mobilní zařízení a infotainment, potenciálně jako náhrada za Android poté, co Huawei přišel o licenci k Google Play. Interně by Harmony OS měl používat mikrojádro, rychlou meziprocesovou komunikaci a alokaci zdrojů v reálném čase. Zatím není zřejmé, zda půjde o svobodný software, ačkoliv zdrojové kódy by „měly být k dispozici.“
Raspberry Slideshow je jednoúčelová distribuce postavená na Raspbianu, oficiálně podporovaném systému, založeném na Debianu, pro jednodeskový počítač Raspberry Pi. Jak název naznačuje, slouží k promítání grafiky na obrazovce připojené k RPi.
Nové vydání 12.0 této distribuce přechází na nový Raspbian, a tedy jednak Debian 10 „Buster“, jednak přidává podporu RPi 4. Kromě toho opravuje několik chyb, aplikace pro promítání grafiky je nyní skutečný balíček (deb
) a nově podporuje přístup k souborům na cloudovém úložišti Dropbox.
Na Debian 10 přešla také distribuce Voyager – nyní Voyager 10. Vrací se od desktopového prostředí Xfce ke GNOME Shellu (3.30) s upraveným vzhledem a předinstalovanými některými doplňky navíc; podle vývojáře se hardwarové nároky GNOME zlepšily natolik, že je možné se k němu vrátit. Nově s Waylandem a z Debianu 10 přebírá také výchozí aktivaci AppArmor.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: