Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Začátkem srpna byly aktualizovány distribuce Linux Mint 19, Pardus, PCLinuxOS, Red Hat Enterprise Linux 7, Ubuntu 18.04, Raspberry Slideshow a Voyager. Vývojáři Manjaro Linuxu koketují s proprietárním kancelářským balíkem. Firma Huawei představila vlastní operační systém Harmony OS.
Vyšel Linux Mint 19.2, a to ve variantách s desktopovým prostředím Cinnamon, MATE a Xfce. Distribuce je stále založená na Ubuntu 18.04 a měla by být podporována do roku 2023.
Změny zahrnují jednak aktualizace desktopových prostředí, jednak menší změny ve správci softwaru: přehled nainstalovaných verzí jádra Linux ukazuje, které verze jsou ještě podporovány, a usnadňuje odinstalaci starších verzí, stahování aktualizací systému je spolehlivější a upozornění jsou přehlednější, je také možné snadno odstranit redundantní zdrojové repozitáře nebo stáhnout chybějící klíče z repozitářů PPA. Obrazy systému nyní poskytují funkci automatické opravy zavádění systému, která si dokáže poradit s častými problémy.
Desktopové prostředí Cinnamon má v nové verzi 4.2 vylepšenou odezvu, šetří paměť, zlepšuje podporu sdílení souborů pomocí Samby a mírně ladí uživatelské rozhraní, např. umožňuje nastavit velikost posuvníků nebo způsob posouvání kolečkem myši. Konzervativní prostředí MATE 1.22 shrnuje spíše drobné opravy a vylepšení jako např. informování o průběhu kopírování či kompresi/dekompresi souborů.
Vývojáři distribuce Manjaro oznámili práci na integraci balíčků Snap a Flatpak, doprovázenou grafickým front-endem fpakman. Zároveň se rozhodli ve výchozí instalaci systému zahrnout balík proprietárních kancelářských aplikací FreeOffice, což je freeware verze komerčních SoftMaker Office. To se setkalo s vlnou kritiky (např. diskuze na Redditu): jednak kvůli protežování proprietárního softwaru na úkor svobodných LibreOffice, jednak kvůli výrazně omezené funkcionalitě bezplatné verze — včetně neschopnosti ukládat dokumenty ve formátech ODT a proprietárních MS Office, kteroužto funkci dodavatel balíku přislíbil doplnit. Vývojáři distribuce pro změnu zareagovali plánem přidat do instalátoru systému dialog pro výběr kancelářského balíku.
Turecká akademická distribuce Pardus počínaje vydáním 19.0 přechází na minulý měsíc vydaný Debian 10 „Buster“. Nepoužívá však přímo repozitáře Debianu, nýbrž balíčky zvlášť překládá ze zdrojových kódů. K dispozici jsou obrazy s desktopovými prostředími Xfce a GNOME, potažmo bez desktopového prostředí.
Po sotva měsíci byly opět aktualizovány aktualizovány obrazy distribuce PCLinuxOS. Týká se to varianty jak s prostředím MATE, tak s KDE Plasma. Vedle inkrementálních aktualizací bylo zrychleno zavádění systému a generování vlastních obrazů systému.
PCLinuxOS dostal také nové komunitní vydání nazvané TDE Mini Retro. Připomíná 12 let starý PCLinuxOS 2007 (který se tehdy oddělil od distribuce Mandriva) s prostředím KDE 3, používá totiž Trinity DE (fork KDE 3) a snaží se reprodukovat dobový vzhled.
Red Hat pokračuje v cyklu Enterprise Linuxu 7, aktuálně vydáním 7.7, které jako poslední přidává nové funkce (např. aplikaci patchů jádra za běhu pomocí kpatch
) – následovat bude toliko údržba (plánovaná do 30. června 2024). Mezitím RHEL 8 byl vydán v květnu.
Ubuntu 18.04 bude jakožto vydání s dlouhodobou podporou dostávat (bezpečnostní) aktualizace do roku 2023 (potažmo 2028 pro zákazníky Canonicalu). Nyní vyšla třetí aktualizace obrazů a Hardware Enablement: aktualizace jádra Linux (5.0), grafických knihoven a X Serveru (balíčky linux-generic-hwe-18.04
a xserver-xorg-hwe-18.04
v oficiálních repozitářích). Týká se to i oficiálních derivátů: Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio a Ubuntu Kylin.
Firma Huawei, která si zvláště v Severní Americe a Evropě prošla sérií kauz daných geopolitickou situací, na konferenci v Tung-kuanu představila vlastní operační systém Harmony OS. Má být určen pro „internet věcí“, mobilní zařízení a infotainment, potenciálně jako náhrada za Android poté, co Huawei přišel o licenci k Google Play. Interně by Harmony OS měl používat mikrojádro, rychlou meziprocesovou komunikaci a alokaci zdrojů v reálném čase. Zatím není zřejmé, zda půjde o svobodný software, ačkoliv zdrojové kódy by „měly být k dispozici.“
Raspberry Slideshow je jednoúčelová distribuce postavená na Raspbianu, oficiálně podporovaném systému, založeném na Debianu, pro jednodeskový počítač Raspberry Pi. Jak název naznačuje, slouží k promítání grafiky na obrazovce připojené k RPi.
Nové vydání 12.0 této distribuce přechází na nový Raspbian, a tedy jednak Debian 10 „Buster“, jednak přidává podporu RPi 4. Kromě toho opravuje několik chyb, aplikace pro promítání grafiky je nyní skutečný balíček (deb
) a nově podporuje přístup k souborům na cloudovém úložišti Dropbox.
Na Debian 10 přešla také distribuce Voyager – nyní Voyager 10. Vrací se od desktopového prostředí Xfce ke GNOME Shellu (3.30) s upraveným vzhledem a předinstalovanými některými doplňky navíc; podle vývojáře se hardwarové nároky GNOME zlepšily natolik, že je možné se k němu vrátit. Nově s Waylandem a z Debianu 10 přebírá také výchozí aktivaci AppArmor.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: