Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Na přelomu srpna a září byly aktualizovány linuxové distribuce Super Grub2 Disk, Proxmox Mail Gateway, 4MLinux, Kali, Condres OS, GParted Live, IPFire, Tails, Debian či LXLE a dále metadistribuce Bedrock Linux nebo příručky pro sestavení vlastního systému Linux From Scratch.
Drobný „živý“ systém Super Grub2 Disk se může hodit, pokud potřebujete spustit operační systém, ale obejít přitom správce zavádění systému GRUB či GRUB2, třeba protože má rozbitou konfiguraci. Současná verze 2.04s1 obsahuje GRUB 2.04.
Chcete konzervativní základ systému např. z CentOS či Debianu, ale aktuální aplikace z komunitního repozitáře Arch Linuxu? Některý balíček ve vaší distribuci je zrovna rozbitý nebo zastaralý a radši byste si vyzobli jeho ekvivalent z jiné distribuce? Pak by vás mohl zajímat projekt Bedrock Linux, což ve skutečnosti není linuxová distribuce, nýbrž metadistribuce právě s cílem zpřístupnit balíčkovací systémy a repozitáře z různých distribucí na jednom systému. Současné vydání 0.7.7 je sice stále vývojové a má daleko do dospělého produktu, nicméně řada uživatelů s ní již experimentuje.
Firma Proxmox Server Solutions vydala verzi 6.0 svého virtualizačního balíku již před měsícem, v návaznosti na prohlášení Debianu 10 „Buster“ za stabilní. Nyní následuje vydání 6.0 Mail Gateway, jež zjednodušuje konfiguraci e-mailového serveru. Rovněž vychází z Debianu 10, aktualizuje obsažený software jako ClamAV (0.101.4 s downstreamovou opravou ZIP bomby), PostgresSQL 11, OpenSSL (1.1.1c přidávající podporu TLS 1.3),… a dále aktualizovaná antispamová pravidla, zlepšené záznamy užití pravidel a samozřejmě opravy chyb.
Uplynulo další čtvrtletí, a tak vychází i nový 4MLinux, nezávisle vyvíjená lehkotonážní distribuce. Novinkou verze 30.0 je podpora grafického formátu WebP v Qt 5 a GTK 3, podpora OpenGL obecně ve výchozí instalaci nebo možnost automatického vypínání PulseAudia např. ve starších hrách, což se týká desktopové edice, která obsahuje aktuální webové prohlížeče Firefox a Chromium, kancelářské balíky LibreOffice a GNOME Office, přehrávače Audacious, VLC a mpv, překladovou vrstvu Wine ke spouštění aplikací pro MS Windows, klient služby Dropbox aj. Zároveň je k dispozici varianta distribuce s webovým serverem LAMP (Linux, Apache, MariaDB, PHP/Perl/Python).
Správci příruček Linux From Scratch a Beyond Linux From Scratch, které dokumentují postup pro sestavení vlastního linuxového systému na zelené louce, oznámili vydání 9.0 (LFS, LFS systemd edition, BLFS, BLFS systemd edition). Nově spoléhají na glibc 2.30 a GCC 9.2.0, použitá verze Linuxu je 5.2.8. BLFS nyní podporuje elogind bez systemd, a tedy i GNOME 3 bez systemd.
Distribuci Kali zaměřené na testování zabezpečení se dostalo nejen nového vydání 2019.3, ale i provozních zlepšení: alternativních repozitářů u CloudFlare, přehledové stránky status.kali.org nebo přesunu vývoje na GitLab. V samotné nové verzi je nyní software sdružován do metabalíčků a např. při pokusu o spuštění nenainstalovaného programu se pomocný skript postará o doporučení, co a jak dělat dále, a to i v případě programů pro MS Windows spouštěných ve Wine. Další dílčí změny se týkají aktualizací nástrojů, podpory hardwaru v sestavení pro architekturu ARM a výrazně pokročily také práce na systému NetHunter založeném na Androidu pro smartphony jako OnePlus 7. Nově je distribuce k dispozici i jako obraz pro kontejnerovou technologii LXD.
Condres OS patří mezi uživatelsky přívětivé obrazy Arch Linuxu – s instalátorem Calamares a desktopovým prostředím KDE Plasma, GNOME, Xfce, Cinnamon či MATE. S vydáním 2019.09 padlo rozhodnutí instalační obrazy aktualizovat pravidelně každé tři měsíce. Tentokrát jsou novinkou kromě aktuálních balíčků komprese jádra Linux pomocí algoritmu Zstandard nebo řádná podpora balíčků Snap a AppImage.
Vývojáři nástroje pro úpravy rozdělení disku GParted po třech měsících vydali čerstvé obrazy „živého“ systému GParted Live 1.0.0-5. Obsahují stále GParted 1.0.0, ale také aktualizované balíčky z repozitářů Debianu „unstable“ a konkrétně GRUB 2.04-3 a Linux 5.2.9.
Systém IPFire, určený na síťové prvky jako firewall, se dočkal menší aktualizace 2.23 Core 135, která především reaguje na některé zranitelnosti nejen CPU (pokryté jádrem Linux 4.14.138) nebo také zrychluje zavádění systému.
Tails, „živá“ distribuce s nástroji pro ochranu soukromí uživatele, s vydáním 3.16 opravuje řadu zranitelností, aktualizuje Tor Browser (8.5.5), Linux (4.19.37-5+deb10u2), firmware… a naopak odstraňuje LibreOffice Math z výchozí instalace.
V projektu Debian bylo vydáno hned několik opravných verzí instalačních obrazů – především kvůli řešení bezpečnostních problémů. Týká se to jednak větve „stable“, tedy Debianu 10 „Buster“, resp. nyní 10.1, a jednak „oldstable“ Debianu 9 „Stretch“, nyní 9.10, resp. o pouhý den později 9.11 kvůli objevené kritické chybě v instalátoru.
LXLE je derivát Lubuntu, tedy Ubuntu s lehkotonážním desktopovým prostředím LXDE, konkrétně vydání s dlouhodobou podporou: nyní 18.04.3, z nějž vychází LXLE 18.04.3. Odlišuje se volbou předinstalovaného softwaru. V novém vydání jsou to např. webový prohlížeč SeaMonkey, kancelářské aplikace Abiword, Gnumeric a editor prezentací Spice-Up (z projektu elementaryOS) namísto LibreOffice, video editor Pitivi, čtečka e-knih Bookworm (alternativa k FBReaderu), grafický editor Pinta namísto Gimpu nebo emulátor terminálu Sakura.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: