Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
V průběhu září byly aktualizovány linuxové distribuce Funtoo, KaOS, Manjaro, Lakka, Slax, EndeavourOS, Porteus Kiosk, CentOS 7, Clonezilla Live, PCLinuxOS, Parrot – a nelinuxová distribuce GhostBSD.
Funtoo je distribuce založená na Gentoo a spravovaná Danielem Robbinsem, zakladatelem Gentoo. Nové vydání 1.4 přechází na GCC 9.2, aktualizované grafické knihovny a ovladače GPU, přičemž povoluje libglvnd
(Nvidií vyvíjená překladová vrstva pro různé implementace OpenGL), podporuje např. LXC a LXD a další.
Průběžně aktualizovaná distribuce KaOS zaměřující se na poskytování vyladěného desktopového prostředí KDE Plasma má po pouhých dvou měsících nové instalační obrazy 2019.09. Obsahují inkrementální povýšení verzí balíčků, mezi nimiž vyniká toliko balík KDE Aplikace 19.08.
Vývojáři Manjaro Linuxu, průběžně aktualizované distribuce založené na Archu, po delší době aktualizovali instalační obrazy. Vydání 18.1 „Juhraya“ nabízí možnost volby mezi svobodným kancelářským balíkem LibreOffice a proprietárním SoftMaker FreeOffice – poté, co vyvolali vlnu nevole myšlenkou prostého nahrazení LibreOffice bezplatnou, ale omezenou a uzavřenou verzí FreeOffice. Pokračuje integrace balíčků FlatPak a Snap. Obrazy jsou k dispozici s desktopovým prostředím Xfce4, KDE Plasma nebo GNOME Shell, popř. s instalátorem v příkazovém řádku.
Lakka poskytuje systém pro Raspberry Pi založený na LibreELEC – s prostředím RetroArch, které usnadňuje hraní emulovaných her pro starší herní konzole. Současná verze Lakka 2.3 přidává podporu RPi 4 a počítačů postavených na ROCKPro64, obsahuje RetroArch 1.7.8. Jedna z pozoruhodných nových funkcí RetroArchu je „AI Service“: rozpoznávání (obvykle japonských) znaků na obrazovce a využití služby poskytující strojový překlad za chodu.
Další aktualizace minimalistické „živé“ distribuce Slax 9.11.0 přebírá opravy z Debianu 9.11 (nyní „oldstable“), na přechodu k Debianu 10 „Buster“ Tomáš Matějíček pracuje. Z jiných změn přibyla (výchozí) možnost vypnout vyčištění obrazovky v konzoli.
Před měsícem zveřejněný Endeavour OS, možný nástupce „živých“ obrazů Arch Linuxu Antergos, poprvé aktualizuje obraz systému. Obsahuje Linux 5.2.14, systemd 243, Mesa 19.1.6, Xfce 4.14.1, Firefox 69 či instalátor Calamares.
Specializovaná distribuce Porteus Kiosk cílí na – veřejné počítače, kde se požaduje bezstavovost, odolnost, kompatibilita s dotykovými obrazovkami a tiskárnami. Založená je na Gentoo, přestože příbuzná distribuce Porteus staví na Slackwaru (resp. historicky Slaxu, než ten přešel na Debian). Co je pozoruhodné, vyžaduje architekturu x86_64, ale ARM vůbec. Aktualizované vydání 4.9.0 obsahuje Linux LTS (4.19.68), prohlížeče Chrome (76) a Firefox ESR (68.1), který ruší zpětnou kompatibilitu s NPAPI, přidává podporu systémů s Intel Coffee Lake a či Gemini Lake v GRUB a ladí zamykání sezení či administraci.
GhostBSD je desktopový systém z rodiny *BSD, jak název naznačuje, konkrétně založený na TrueOS, resp. FreeBSD. S aktuálním vydáním 19.09 je základem FreeBSD 12.0-STABLE (namísto CURRENT), používají se balíčky z portů TrueOS a init OpenRC (0.41.2). Změnil se také výběr předinstalovaných aplikací: přehrávače Rhythmbox a VLC (namísto Exaile a MPV), textový editor vim.tiny (namísto obvyklého ViMu), vypalovací aplikace Brasero (nahrazuje Xfburn),…
CentOS, alternativní bezplatné sestavení Red Hat Enterprise Linuxu, byl aktualizován na verzi 7 (1908) vycházející právě z RHEL 7.7, což je poslední vydání s novými funkcemi v tomto vývojovém cyklu. Finální vydání CentOS 8 založené na novém RHEL 8 (z května) bylo naplánováno o týden později, 24. září.
Projekt Clonezilla se zaměřuje na manipulaci a zálohy diskových oddílů. „Živý“ systém Clonezilla live je založený na Debianu „unstable“, ovšem existuje i varianta vycházející z Ubuntu – právě tento rozdíl se projevuje ve vydání 2.6.3-7, které odstraňuje podporu souborového systému ZFS přes FUSE (kvůli zastaralému kódu), zatímco obrazy založené na Ubuntu používají novější OpenZFS. Samozřejmostí je povýšení verzí balíčků včetně jádra Linux (5.2.9) či nástroje Partclone (0.3.13, resp. obraz z gitu).
Nejvýraznější novinkou v pravidelném vydání čerstvých obrazů PCLinuxOS (s desktopovým prostředím KDE Plasma, MATE nebo Xfce) je zahrnutí proprietárního ovladače Nvidia 430.50, který se, pokud to tak doporučí skript kontrolující kompatibilitu hardwaru, automaticky použije namísto svobodného Nouveau. Tato distribuce také podporuje tvorbu vlastních „živých“ obrazů z vlastní instalace a nyní je možné je pohodlněji testovat ve VirtualBoxu (vyžaduje jeho aktuální instalaci, tj. verzi aspoň 6.0.10).
Parrot OS patří mezi desktopové distribuce zaměřené na testování zabezpečení, ale v posledních vydáních se přesouvá do role distribuce pro obecné využití, byť stále soustředěné kolem využití v IT (stále zabezpečení, nověji také vývoj softwaru). Adresa primární webové stránky se tak změnila z parrotsec.org
na parrotlinux.org
. V plánu je také rozdělení repozitářů na konzervativní verzi, která zůstane u Debianu „stable“, a průběžně aktualizovanou, která přejde na nový „testing“. Co se novinek ve vydání 4.7 týče, aktualizován byl software (Linux 5.2, MATE 1.22, Firefox 69 aj.), ale také došlo k přepracování spouštěče nástrojů pro testování bezpečnosti a sandboxing aplikací pomocí Firejail a AppArmor nově není implicitní, nýbrž jej uživatel musí povolit.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: