Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Koncem září byly aktualizovány operační systém ReactOS usilující o kompatibilitu s MS Windows či svobodná distribuce Hyperbola GNU/Linux-libre, kterou doporučuje i FSF. Do poloviny října vyšly také na Debianu založené Univention Corporate Server, Raspbian, SolydX a SolydK nebo Sparky, jakožto i nezávislá linuxová distribuce IPFire a FreeBSD distribuce XigmaNAS. Také byl vydán CentOS 8 a nový CentOS Stream. Project Trident se chystá k přechodu z *BSD na Linux. Perličkou je projekt Collapse OS pro architekturu Z80.
Vývojáři svobodného operačního systému ReactOS kompatibilního s MS Windows po půl roce vydali novou verzi 0.4.12. Novinky se týkají především uživatelského prostoru, velký pokrok je možno pozorovat zvláště mezi knihovnami, a tudíž v kompatibilitě aplikací. Zlepšení jsou rovněž na straně hardwaru: nový ovladač síťové karty Intel e1000, rozhraní MIDI, správa napájení… Zásadní změnou v jádře je, že si chrání své soubory před změnami či přepsáním. Uživatelé si mohou v grafickém rozhraní všimnout lepšího vykreslování písma, využít nové motivy vzhledu a v neposlední řadě správa oken podporuje základní dláždění (roztažení okna přesně přes polovinu obrazovky).
Vydání 0.3 provádí změny, které vyžadují od stávajících uživatelů explicitní migraci: zvláště přechod na Filesystem Hierarchy Standard a dále LibreSSL nebo alternativní implementaci X.Org Xenocara.
Po vydání Red Hat Enterprise Linuxu 8 následuje, se čtyřměsíčním zpožděním kvůli netriviálnímu procesu nahrazování brandingu firmy Red Hat, také bezplatné sestavení CentOS.
Současně byla oficiálně vydána platforma CentOS Stream, de facto průběžně aktualizovaná varianta distribuce, která posléze poslouží jako základ pro budoucí vydání RHEL. Přitom ovšem nenahradí Fedoru, nýbrž bude přebírat novinky z ní.
Distribuce Corporate Server německé firmy Univention je postavená na Debianu a přidává k němu nástroje a rozhraní pro správu – korporátní IT infrastruktury. Volně ke stažení je bezplatná varianta bez podpory a některých služeb. Současná verze 4.4.2 je založená na Debianu 9.11 (nyní „oldstable“); novinky zahrnují např. vylepšenou integraci s MS Office 365 či finalizaci REST API pro správu uživatelských domén/adresářů. Zahájeny byly také práce na UCS 5.0, který přejde na Debian 10 „Buster“ a vzhledem ke konci podpory Pythonu 2 budou dotčené distribuční nástroje převedeny na Python 3.
Oficiální distribuce pro Raspberry Pi Raspbian bez velkého humbuku dostala menší vydání 2019-09-26, v níž vyčnívá toliko zahrnutí rpi-eeprom
pro aktualizace SPI EEPROM v Raspberry Pi 4.
SolydXK patří mezi konzervativní desktopové distribuce založené na Debianu – „stable“. Vychází ve dvou variantách: SolydX a SolydK podle výchozího desktopového prostředí, totiž Xfce a KDE Plasma. Právě vydání 10 má za základ letos za „stabilní“ prohlášený Debian 10 „Buster“. Podporována je pouze architektura x86_64 a neoficiálně 32bitová x86; port na Raspberry Pi byl s novým vydáním zahozen pro nedostatečnou popularitu – obecně šlo o příležitost k úklidu: odstranění zbytných předinstalovaných balíčků, naopak zahrnutí lokalizace přímo do hlavních obrazů (čímž pozbyly na významu separátní lokalizované obrazy) atd.
XigmaNAS míří, jak název naznačuje, na síťová úložiště (NAS), přičemž základem systému je FreeBSD. Podporuje souborové systémy od OpenZFS po NTFS, RAID 0/1/5, šifrování atd. Vývojáři často aktualizují obrazy systému, i dvakrát měsíčně. Stávající vydání jsou založená na FreeBSD 12.0 a nyní 11.3 namísto 11.2.
Project Trident je desktopový derivát systému TrueOS odvozeného z FreeBSD, obsahuje mj. desktopové prostředí Lumina. Vychází ve dvou větvích – CURRENT a STABLE – podle TrueOS. Nyní bylo oznámeno, že nové vydání 19.10 je poslední ve větví CURRENT, která bude zrušena v lednu, kdy vyjde také poslední aktualizace větve STABLE. Project Trident totiž posléze přejde z TrueOS/FreeBSD na Linux.
Sparky Linux řady 5.x je založený na Debianu 10 „Buster“. Nejnovější aktualizace obrazů 5.9 toliko shrnuje změny z repozitářů Debianu, jádro Linux posouvá na verzi 4.19.67 (LTS) a nabízí maďarský překlad distribučních nástrojů. Obrazy systému jsou k dispozici s desktopovými prostředími LXQt či Xfce, potažmo pouze se správcem oken Openbox nebo zcela bez X serveru.
Collapse OS je nový projekt, jehož cílem je vyvinout svobodný operační systém pro architekturu Z80. Ten by měl běžet zvláště na počítačích, které půjde poměrně přímočaře složit z nalezeného hardwaru (jako herní konzole Sega Genesis či některé kalkulačky Texas Instruments), popř. vyrobit bez přístupu k technicky náročným procesům, v případě „pomalého“ civilizačního kolapsu (odtud název), tj. postupných výpadků částí výrobního řetězce nebo omezení přístupu ke globalizované ekonomice. Primární využití by mělo spočívat v programování jednočipů pro automatizaci apod. Stručné představení v článku Motherboard/Vice. Diskuze proběhla na Hacker News a s účastí autora v subredditu /r/collapse věnovaném právě kolapsu civilizace.
Pravidelné podzimní vydání NixOS, systému postaveného kolem balíčkovacího systému Nix, přináší aktualizovaný software: Nix 2.3, GCC 8, systemd 243, KDE Plasma 5.16, GNOME 3.32 a Xfce 4.14, PHP 7.3 a další; změnil se výběr výchozích aplikací GNOME, přibyly nové služby pro přístup k tiskárnám, probíhá ústup od Pythonu 2 a další.
Systému IPFire pro firewally se dostalo významné aktualizace 2.23 Core Update 136, která mezi dalšími aktualizacemi přináší OpenSSL 1.1.1d a Perl 5.30 (upstreamem vydaný v květnu).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: