Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
V druhé polovině října vydané distribuce: elementary OS 5 Juno, OpenBSD 6.4, Ubuntu 18.10 a deriváty, Pop!_OS, feren OS 2018.10, NuTyX 10.4, OpenIndiana Hipster 2018.10 a PrimTux4.
Projekt elementary OS dosáhl plánovaného milníku: vydání Juno, které má nově číselné označení 5 namísto 0.5, jelikož je již vývojáři jednoznačně považované za stabilní.
Vlastní desktopové prostředí zaměřené na „uživatelskou zkušenost“ se dočkalo řady vylepšení jako např. nočního režimu omezujícího modré světlo, automatické změny velikosti i sousedních oken při využití „dláždění“ okny nebo lepší podpory obrazovek s vysokým rozlišením. Pozoruhodný je také „obchod s aplikacemi“, který na jednu stranu obsahuje pouze open-source aplikace, ale zároveň vyzývá uživatele k placení vývojářům, přičemž si jde nastavit vlastní cenu (i nulovou). Nově je možné v uživatelském rozhraní nastavit i pravidelné příspěvky vývojářům.
Vyšlo OpenBSD 6.4. Mezi novinky patří aktualizace ovladačů radeondrm, architektury arm64, funkce ifconfig join
pro automatický přechod mezi sítěmi Wi-Fi, podpora obrazů disků a snapshotů qcow2 a mnoho dalšího.
Současně bylo vydáno OpenSSH 7.9 a LibreSSL 2.8.2.
Po jarním vydání 18.04 s dlouhodobou podporou je tu první další Ubuntu, 18.10 alias Cosmic Cuttlefish, tentokrát s devítiměsíční podporou. Tato vydání obvykle přinášejí spíše konzervativní novinky a v tomto případě je tomu nejinak. Primárně jde o aktualizace softwaru od jádra (nově řady 4.18) přes glibc (2.28), GCC (8.2) či Python (výchozí 3.6.7, v repozitářích také 3.7.1) po desktopové prostředí: v oficiální verzi GNOME 3.30.
Podobně konzervativní jsou deriváty Ubuntu MATE a Kylin. Změny v Xubuntu jsou radikálnější: Xfce je poprvé ve verzi 4.13, která – zatím částečně – přechází na GTK 3. Podobně Lubuntu již nasazuje pro změnu na Qt5 založené prostředí LXQt 0.13. Kubuntu integruje Snap do grafického rozhraní pro správu aplikací Plasma Discover. Ubuntu Studio přidává automatickou detekci USB zařízení pro použití se zvukovým démonem JACK.
Dodavatel počítačů s GNU/Linuxem System76 aktualizoval vlastní distribuci Pop!_OS. Je založená na Ubuntu jednak LTS (18.04) a jednak nově 18.10.
Vedle úprav vzhledu tato distribuce přináší vlastní „obchod“ s aplikacemi (založený na tom z projektu elementary), nástroj pro správu napájení nebo možnost snadné instalace CUDA a frameworku TensorFlow. Tyto změny jsou v distribučním repozitáři.
feren OS je další na Ubuntu (resp. Linux Mintu) založená distribuce zaměřená na uhlazený design, ale např. od elementary OS se liší tím, že se chlubí přibalením Wine a řady proprietárního softwaru včetně Skype nebo nabízení WPS Office od čínského Kingsoftu a Softmaker Office.
Nová verze 2018.10 toliko aktualizuje instalační obrazy systému a některé úpravy vzhledu, ale zároveň probíhá testování přechodu od prostředí Cinnamon ke KDE Plasma 5.
Linuxová distribuce NuTyX je netradičně postavená od píky podle vzoru Linux From Scratch, potažmo Beyond Linux From Scratch. Používá vlastního minimalistického správce balíčků Cards, který spravuje závislosti při překladu softwaru ze zdrojových kódů.
NuTyX 10.4 povyšuje vydání Linuxu na 4.14.78, resp. 4.17.11, glibc na 2.28, GCC na 8.2.0 atd. K dispozici jsou desktopová prostředí KDE Plasma 5.12 LTS, MATE 1.20 a Xfce 4.12.
Pravidelná aktualizace nástupce OpenSolarisu – OpenIndiana Hipster, tentokrát 2018.10, se sebou nese intenzivnější přechod na 64bitové binárky, zahrnutí Pythonu 3.5, lepší integraci virtualizační technologie KVM, nové překladače včetně GCC 8.2 a v neposlední řadě povýšení desktopového prostředí MATE na verzi 1.20.
Francouzská distribuce zaměřená na vzdělávání PrimTux přináší upravené uživatelské rozhraní např. LibreOffice pro děti, rodičům a učitelům mj. rozhraní pro omezení přístupu k Internetu.
Nejnovější PrimTux4 je založený na Debianu, a to ve více verzích, založených na starším vydání Jesse a novějším Stretch, také kvůli podpoře starších počítačů.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: