V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
V druhé polovině října vydané distribuce: elementary OS 5 Juno, OpenBSD 6.4, Ubuntu 18.10 a deriváty, Pop!_OS, feren OS 2018.10, NuTyX 10.4, OpenIndiana Hipster 2018.10 a PrimTux4.
Projekt elementary OS dosáhl plánovaného milníku: vydání Juno, které má nově číselné označení 5 namísto 0.5, jelikož je již vývojáři jednoznačně považované za stabilní.
Vlastní desktopové prostředí zaměřené na „uživatelskou zkušenost“ se dočkalo řady vylepšení jako např. nočního režimu omezujícího modré světlo, automatické změny velikosti i sousedních oken při využití „dláždění“ okny nebo lepší podpory obrazovek s vysokým rozlišením. Pozoruhodný je také „obchod s aplikacemi“, který na jednu stranu obsahuje pouze open-source aplikace, ale zároveň vyzývá uživatele k placení vývojářům, přičemž si jde nastavit vlastní cenu (i nulovou). Nově je možné v uživatelském rozhraní nastavit i pravidelné příspěvky vývojářům.
Vyšlo OpenBSD 6.4. Mezi novinky patří aktualizace ovladačů radeondrm, architektury arm64, funkce ifconfig join
pro automatický přechod mezi sítěmi Wi-Fi, podpora obrazů disků a snapshotů qcow2 a mnoho dalšího.
Současně bylo vydáno OpenSSH 7.9 a LibreSSL 2.8.2.
Po jarním vydání 18.04 s dlouhodobou podporou je tu první další Ubuntu, 18.10 alias Cosmic Cuttlefish, tentokrát s devítiměsíční podporou. Tato vydání obvykle přinášejí spíše konzervativní novinky a v tomto případě je tomu nejinak. Primárně jde o aktualizace softwaru od jádra (nově řady 4.18) přes glibc (2.28), GCC (8.2) či Python (výchozí 3.6.7, v repozitářích také 3.7.1) po desktopové prostředí: v oficiální verzi GNOME 3.30.
Podobně konzervativní jsou deriváty Ubuntu MATE a Kylin. Změny v Xubuntu jsou radikálnější: Xfce je poprvé ve verzi 4.13, která – zatím částečně – přechází na GTK 3. Podobně Lubuntu již nasazuje pro změnu na Qt5 založené prostředí LXQt 0.13. Kubuntu integruje Snap do grafického rozhraní pro správu aplikací Plasma Discover. Ubuntu Studio přidává automatickou detekci USB zařízení pro použití se zvukovým démonem JACK.
Dodavatel počítačů s GNU/Linuxem System76 aktualizoval vlastní distribuci Pop!_OS. Je založená na Ubuntu jednak LTS (18.04) a jednak nově 18.10.
Vedle úprav vzhledu tato distribuce přináší vlastní „obchod“ s aplikacemi (založený na tom z projektu elementary), nástroj pro správu napájení nebo možnost snadné instalace CUDA a frameworku TensorFlow. Tyto změny jsou v distribučním repozitáři.
feren OS je další na Ubuntu (resp. Linux Mintu) založená distribuce zaměřená na uhlazený design, ale např. od elementary OS se liší tím, že se chlubí přibalením Wine a řady proprietárního softwaru včetně Skype nebo nabízení WPS Office od čínského Kingsoftu a Softmaker Office.
Nová verze 2018.10 toliko aktualizuje instalační obrazy systému a některé úpravy vzhledu, ale zároveň probíhá testování přechodu od prostředí Cinnamon ke KDE Plasma 5.
Linuxová distribuce NuTyX je netradičně postavená od píky podle vzoru Linux From Scratch, potažmo Beyond Linux From Scratch. Používá vlastního minimalistického správce balíčků Cards, který spravuje závislosti při překladu softwaru ze zdrojových kódů.
NuTyX 10.4 povyšuje vydání Linuxu na 4.14.78, resp. 4.17.11, glibc na 2.28, GCC na 8.2.0 atd. K dispozici jsou desktopová prostředí KDE Plasma 5.12 LTS, MATE 1.20 a Xfce 4.12.
Pravidelná aktualizace nástupce OpenSolarisu – OpenIndiana Hipster, tentokrát 2018.10, se sebou nese intenzivnější přechod na 64bitové binárky, zahrnutí Pythonu 3.5, lepší integraci virtualizační technologie KVM, nové překladače včetně GCC 8.2 a v neposlední řadě povýšení desktopového prostředí MATE na verzi 1.20.
Francouzská distribuce zaměřená na vzdělávání PrimTux přináší upravené uživatelské rozhraní např. LibreOffice pro děti, rodičům a učitelům mj. rozhraní pro omezení přístupu k Internetu.
Nejnovější PrimTux4 je založený na Debianu, a to ve více verzích, založených na starším vydání Jesse a novějším Stretch, také kvůli podpoře starších počítačů.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: