Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Druhá polovina února přinesla aktualizace zvláště instalačních obrazů distribucí Untangle NG Firewall, Absolute Linux, Netrunner, IPFire, Manjaro, KaOS a GhostBSD. Pak byla aktualizována také kniha Linux From Scratch. Větší vydání představuje port Androidu 9.0 na architekturu x86.
NG Firewall firmy Untangle je komerční distribuce pro správu sítí a filtrování obsahu. Založená je na Debianu 9 „Stretch“. Nové vydání 15.0 přidává aplikaci pro heuristické blokování webů (na základě IP adres) a „rodičovský filtr“ ve webovém vyhledávání, rozšiřuje webové konfigurační rozhraní a vynucuje aktualizaci na jádro Linux řady 4.9.
Absolute Linux představuje pro desktopové použití připravené „živé“ obrazy Slackware64-current s grafickými nástroji pro nastavení systému. Desktopové prostředí je mixem správce oken IceWM, nástrojů z LXDE atd. Obsahuje předinstalované aplikace jako Libre Office, Google Chrome, ale i např. Google Earth. Obraz systému s aktuálními balíčky byl vytvořen k 23. únoru. Uživatelé Slackwaru mohou použít také distribuční repozitář.
Distribuce Netrunner je ukázkou upraveného prostředí KDE Plasma – od firmy Blue Systems, která podporuje i vývoj KDE v upstreamu. Avšak její základ se často mění: kdysi to bylo Ubuntu, pak Debian a souběžně nějaký čas také Manjaro, totiž plnohodnotná podpora této varianty byla na podzim ukončena s cílem pomoci přímo vývoji této distribuce.
Zbývající varianta založená na Debianu byla aktualizována; 20.01 „Twenty“ má být dvacáté vydání, a to deset let od začátků této distribuce. Na pozadí je Debian 10.3 „Buster“, na popředí postarší KDE Plasma 5.14.5 s upraveným vzhledem a balík aplikací, který v závislosti na zvoleném obrazu zahrnuje pouze Mozilla Firefox s dlouhodobou podporou (ESR) a Thunderbird, nebo i LibreOffice, Gimp,… nebo také proprietární Skype.
Jak bylo avizováno začátkem února, verze průběžně aktualizovaného systému pro síťové firewally IPFire poskočila na 2.25 – nyní byl Core Update 141 označen za stabilní. Stěžejním důvodem k inkrementaci čísla vydání je sestavení systému pomocí GCC 9.2, ale novinek se sešlo více včetně nových možností kolem DNS. Přepracovaná konfigurace, nastavení více DNS serverů pro rozložení zátěže, DNS over TLS, vynucení „bezpečného“ hledání přes vybrané internetové vyhledávače, to jsou některé z nových funkcí.
Manjaro sice také patří mezi průběžně aktualizované distribuce, ale vedle toho poskytuje „stabilní“ vydání obrazů systému s různými desktopovými prostředími, nebo textovým instalátorem Architect, který umožňuje detailnější konfiguraci instance systému. Ve vydání 19.0 je výchozí jádro Linux 5.4, rozhraní pro správu balíčků Pamac (9.3) implicitně podporuje formáty Flatpak a Snap (což bylo představeno před půl rokem) a desktopová prostředí se rovněž dočkala aktualizací.
Xfce je stále verze 4.14, ale s novým motivem vzhledu a vylepšenou konfigurací více obrazovek s možností přepínat uložené profily. KDE Plasma je verze 5.17, což je posun oproti předchozímu Manjaru 18.1, ale na čerstvou Plasmu 5.18 se nedostalo. Zato také obsahuje přepracovaný vzhled napříč systémem včetně barevných schémat textového editoru Kate. Balík KDE Aplikace byl povýšen na 19.12.2. Do třetice GNOME Shell – vydání 3.34 mj. s předem připravenými alternativními profily, které imitují jiná prostředí včetně GNOME 2, Windows, MacOS či Unity. Právě ve variantě obrazu systému s GNOME je také přichystán GameMode od Feral Interactive, který optimalizuje běh systému na výkon vybrané aplikace.
Označení Androidu za linuxovou distribuci bývá poněkud kontroverzní, jelikož nejenže nepoužívá knihovny a nástroje GNU, ale vůbec uživatelský prostor je zcela odlišný a i obsažené jádro Linux obsahuje četné patche. Projekt Android-x86, který portuje Android na architekturu x86 pro následné použití typicky na desktopu, ovšem může zaujmout zvláště jako způsob, jak v takovém prostředí spustit aplikace pro Android, pročež se počítá s během v QEMU a dokonce i instalací jako balíček RPM (nebo jiný, konvertovaný nástrojem Alien).
Stabilní vydání 9.0-r1 představuje port Androidu 9.0 „Pie“. Obsahuje jádro Linux 4.19.105 a grafické knihovny Mesa 19.3.4 s hardwarovou akcelerací OpenGL ES 3.x a experimentálně je podporován Vulkan. Počítá se s podporou síťového připojení a řadou rozhraní včetně fotoaparátu a různých senzorů. V případě, že počítač nedisponuje WiFi, senzory pohybu či dotykovým displejem (resp. jeho ekvivalentem), připravena je jejich emulace či obejití. Instalátor systému je textový.
Pravidelné vydání čerstvého obrazu jinak průběžně aktualizované distribuce KaOS, specializující se na vyladěné prostředí KDE Plasma, tentokrát přináší vedle nových balíčků včetně prostředí Plasma 5.18.1 také mírně přepracovaný vzhled, od zavádění systému po motiv aplikací, který používá Kvantum (založený na SVG) namísto QtCurve, a zvláště možnost zvolit si v instalátoru menší množinu balíčků, potažmo při prvním spuštění systému si na uvítací obrazovce zvolit několik připravených skupin aplikací k instalaci.
Výčet únorových vydání tentokrát uzavírá BSD – aktualizace obrazů GhostBSD, desktopového derivátu FreeBSD. Za poslední měsíc bylo opraveno pár chyb, vylepšen správce aktualizací balíčků („portů“), editor diskových oddílů v instalátoru se naučil manipulovat se souborovým systémem ZFS a součástí výchozí instalace je nově také klient služby pro posílání zpráv Telegram.
Příručka k sestavení linuxového systému na zelené louce Linux From Scratch a její nástavba Beyond Linux From Scratch byly mírně aktualizovány – ve vydání 9.1 počítají s glibc 2.31 a Binutils 2.34, novinkou je komprese Zstandard (zstd 1.4.4) a přepracována byla volitelná podpora systemd.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: