OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
vi nekdo jak jsou ty bryle pri stridani leveho a praveho oka synchronizovany s obrazovkou?Synchonizace se většinou dělá IR vysílačem (tj. stejně, jako klasické dálkové obvládání), který je někde v blízkosi obrazovky.
A proc nevyuzit principu kdy by v levem byla polarizacni folie a v pravem ta sama ale otocena o 90 st. Pak by se nemuselo nic stridat, stacilo by aby monitor vysilal obraz polarizovany 0st pro leve a 90st pro prave oko .. ? tohle nejde ? proc ne .. ? :)To jde u projektorů (a tam se to běžne používá), u LCD je problém v tom, že polarizační fólie už součástí LCD je. Vyrobit obrazovku, kde by polovina obrazových bodů měla polarizaci jedním směrem a druhá opačným, by bylo celkem náročné.
Modelů se na trhu objeví vícero, například Sapphire jich uvedl pět a liší se typem a množstvím 64bitové paměti (DDR2, DDR2, 512 MB versus 1 GB)
Zajímalo by mě, jestli opravdu pro sledování 3D filmů (Avatar) doma je tak nutné mít 3D televizi,jak výrobce udává a nestačil by jen 3D blue-ray přehrávač,který umí komunikovat s polarizačními brýlemi přes nějaký už v něm vestavěný IR port?
Televizi jsem si koupil loni dost drahou LCD, 200Hz a Full HD, čili zobrazovací frekvence je dostačující na 3D efekt. Podle mě je televize pouze zobrazovací zařízení, které musí splňovat určité parametry. Hlavně musí být zajištěna komunikace neboli synchronizace s brýlema a obrazem.
Když si přečtu o 3D brýlých od Nvidia, tak tam se řeší jen připojení na pc,monitor s taktem 120Hz a také se tam píše o zmiňovaném IR portu, který je napojený na USB zásuvku pro komunikaci s brýlemi. Čili z toho je jasné, že není potřeba, aby brýle komunikovali přímo s monitorem nebo s jakým koli zobrazovacím zařízení, ale přímo se zdrojem čili s počítačem a grafickou kartou k tomu stvořenou, tedy v mém případě s blue ray přehrávačem.
Jde mi o to abych si mohl do budoucna pustit 3D film na televizi,kterou mám a nemusela se kupovat nová,ale stačil by jen 3D blue ray přehrávač? Podle mě by to fungovat mělo, ikdyž samozřejmě výrobci elektroniky budou tvrddit,že k tomu musí být i 3D televize. Snad mi někdo porozumí o co mi jde a poradí.
Tiskni
Sdílej: