abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 00:33 | Zajímavý článek

Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
dnes 00:22 | Nová verze

Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 00:11 | Nová verze

Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 18:22 | Nová verze

Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 14:00 | Komunita

Lars Knoll oznámil, že po 25 letech v ekosystému Qt, z toho 22 let pracující pro různé společnosti vlastnící Qt, odchází ze společnosti The Qt Company do malého norského startupu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 13:22 | Zajímavý projekt

Na Kickstarteru běží kampaň na podporu mini ITX desky Turing Pi 2 Cluster Computer. Vložením 4 výpočetních modulů, podporovány jsou Raspberry Pi 4, Turing RK1 a Nvidia Jetson, lze získat 4uzlový cluster. Cena desky je 219 dolarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 10:00 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 198. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. května tradičně od 18 hodin v Pivovarské restauraci Moravia.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 07:00 | Zajímavý software

Byla vydána nová verze 0.25 herního enginu Fyrox, původně rg3d. Přehled novinek s kódy, náhledy i videi v příspěvku na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 00:11 | Nová verze

Multiplatformní audio přehrávač Qmmp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.1.0. Z novinek lze zmínit například podporu XDG Base Directory Specification.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
17.5. 23:22 | Komunita

Letošní konference LibreOffice proběhne 28. září až 1. října v Bolzanu. The Document Foundation hledá přednášející.

Zdeněk Crhonek | Komentářů: 0
Na sociálních sítích nebo jiných webových diskuzích vystupuji pod
 (60%)
 (17%)
 (23%)
Celkem 272 hlasů
 Komentářů: 23, poslední včera 16:14
Rozcestník


Jednočipy pod Linuxem - I

18. 12. 2003 | Jan Martínek | Hardware | 51148×

Nový tutoriál vás naučí programovat (pod Linuxem) v jazyce C jednočipové mikropočítače firmy Atmel.

Pod pojmem jednočipový mikropočítač se obvykle rozumí součástka (integrovaný obvod, brouk), která obsahuje téměř všechny obvody nutné pro samostatný běh interního programu. Jednočipový mikropočítač tedy obsahuje procesor, paměť a vstupně-výstupní obvody. Jednočipových mikropočítačů je na trhu celá škála. Liší se zejména taktovací frekvencí, architekturou, velikostí paměti RAM, velikostí paměti FLASH (pro uložení kódu programu), velikostí paměti EEPROM (nemusí být vůbec žádná), vybavením různými periferiemi (čítače, časovače, AD převodníky, komparátory, sériový port, atd.), spotřebou proudu a dalšími parametry.

Smysl jednočipových mikropočítačů spočívá v ovládání jednoduchých věcí, uživatelský interface představuje nejčastěji zkratování nožiček či rozsvícení LEDky, takže jejich parametry mohou být nesrovnatelně horší než u stolních počítačů. Ale neopovrhujte jimi - jejich výhodami jsou nízká cena, jednoduchost a nízká spotřeba.

Jednočipové mikropočítače vyrábí mnoho firem, z nichž nejznámnější (nikoliv jediné) jsou čipy Atmel a PIC. Vyznavači jednotlivých firem mezi sebou neustále vedou nekonečné hádky, které jednočipy jsou lepší, které se lépe programují, které lépe chutnají či hoří a vůbec. Doufám, že nikoho neurazím, když se v tomto článku budu věnovat čipům firmy Atmel.

I od firmy Atmel pochází mnoho typů obvodů, jejichž zevrubný popis by byl velmi zdlouhavý. Soustředím se pouze na to, s čím mám praktické zkušenosti, a to jsou obvody

Obvod AT89C2051 lze zakoupit za necelých 50 Kč a dostanete za to procesor s CISC architekturou pracující až do frekvence 24 MHZ, 2KB FLASH (tam se zapisuje kód programu), 128 bytů RAM, sériový port, 15 vstupně-výstupních pinů a dva šestnáctibitové čítače/časovače. Zpracování jedné instrukce trvá nejméně šest hodinových tiků.

Obvod AT90S2313 stojí trochu víc, asi 70 Kč a procesor pracuje do 10 MHz. Patří do řady, kterou výrobce označuje jako AVR. Je to architektura RISC a zpracování instrukce trvá většinou pouze jeden tik, takže procesor je ve výsledku výrazně rychlejší, než dříve zmíněný AT89C2051. Čip dále obsahuje 2KB FLASH, 128 bytů EEPROM, 128 bytů RAM, a jeden osmibitový a jeden šestnáctibitový čítač/časovač. V počtu IO pinů, RS 232 rozhraní (sériový port) a komparátoru se čipy neliší. Za tu dvacku navíc však získáte obrovskou, opakuji OBROVSKOU výhodu - pro přeprogramování čipu nepotřebujete žádný zvláštní obvod (programátor), a navíc jej můžete přeprogramovat přímo za běhu. Nemusíte jej kvůli změně programu ani vytahovat z patice.

Pro oba čipy platí, že jestliže pouze připojíte napájecí zdroj, nebude se navenek vůbec nic dít, protože nejsou připojeny žádné výstupní periferie. Ba dokonce se nebude nic dít ani uvnitř, a to z toho důvodu, že čip neobsahuje žádný zdroj hodin (clock), taktů čili tiků, takže neprovádí instrukce. Nicméně pro hodiny má vyveden vstup - XTAL1 (pin č.5). Uzemníte-li drátkem tento vstup a pak ho naopak připojíte na +5V a pak ho zase uzemníte a tak pořád dokola, začnou se líně vykonavát instrukce. To je sice postup možný, ale velmi nepraktický, proto je vhodnější tuto práci svěřit krystalu. Krystal se připojuje na vývody XTAL1 a XTAL2 a každý vývod se ještě přes kondenzátor o kapacitě cca 30pF spojí se zemí. Schéma tedy vypadá následovně:

Krystal můžete připojit jakýkoli až do maximální frekvence, kterou zvládá čip. Pro čip AT90S2313 vřele doporučuji použít krystal o frekvenci 9.216 MHz, protože tuto frekvenci lze celočíselně vydělit tak, že dostanete pro sériový port některou ze standardních přenosových rychlostí. Ale o sériovém portu až příště. Ještě jedna poznámka ke krystalu - připlaťte si desetikačku a kupte si přesnější variantu. Vyplatí se to, až třeba budete programovat hodiny reálného času.

Takže teď už program v jednočipu běží. Jaký program? Ten, co tam zrovna je. Cílem tohoto článku je ukázat způsob, jak právě váš program nasypat do jednočipu.

Zdroják pro program se píše na klasickém počítači, tam se i kompiluje a binárka se poté přelije do jednočipu.

Výsledkem kompilace je buď přimo binárka nebo soubor ve formátu Intel HEX. Intel HEX je v podstatě taky zápis binárky, ale pomocí ASCII hexadecimálně zapsaných hodnot a ještě čehosi, ale zkrátka je to textový soubor. Smysl jeho existence jsem nepochopil, ale tento formát už v oblasti jednočipů patří ke koloritu. Naštěstí je možné jej zkonvertovat do binárky pomocí programu makebin případně hex2bin.

Výslednou binárku je potřeba nějakým způsobem dostat do jednočipu. K programování obvodu AT89C2051 je potřeba za několik set až tisíc korun zakoupit tzv. programátor. Při každé změně kódu je nutné vytáhnout čip, zasunout do patice programátoru, nalít nový program, a opět čip přemístit zpátky. Komunikační protokol pro ovládání daného typu programátoru navíc bývá proprietární záležitost.

Anebo si kupte AT90S2313, který je o chlup dražší, ale je s ním podstatně veselejší práce. Ještě poslední zmínku o řadě AT89 - abych jen nezatracoval - existuje ještě AT89C4051, který má dvakrát tolik paměti pro program (4KB) a stojí asi 60 Kč. V dalším popisu se budu věnovat pouze AT90S2313.

Teď přijde na řadu "programátor". Využijeme zde paralelního portu, jehož piny připojte na piny jednočipu podle této tabulky:

piny jednočipu piny paralelního portu
SCK (19) Strobe (1)
MISO (18) Busy (11)
MOSI (17) D0 (2)
Reset (1) Init (16)
GND (10) GND (18)

V závorce je uvedeno číslo pinu. K přeprogramování tedy potřebujete pět drátků a konektor (samec) do paralelního portu. K čipu musí být připojeno napájení a krystal (přes ty dva cca 30pF kondenzátory, jak je popsáno výše). Takže celkové schéma bude vypadat následovně:

Krása hotového obvodu vás jistě donutí k slzám:

Budete tedy potřebovat následující součástky:

 • obvod AT90S2313
 • krystal 9.216 MHz
 • dva kondenzátory 33 pF
 • konektor CANON 25 pin samec
 • napájecí zdroj na 3-5V
 • filtrovací kondenzátor 100nF
 • nepájivé kontaktní pole
 • nějaké drátky
 • páječku+cín

V seznamu součástek jsem zmínil nepájivé kontaktní pole, které se může zdát zbytečné, ale rozhodně si ho za nekřesťanských 150 Kč kupte. Připravte se na to, že v obvodu budete každou chvíli provádět nějakou změnu a neustálé pájení drátků by vás brzy dokonale znechutilo. Jestliže nemáte napájecí zdroj 3-5 V, kupte si obvod LM78L05 (což je napěťový stabilizátor na 5 V) a vykšeftujte ve vietnamské tržnici libovolný adaptér, k němu si kupte konektor coby protikus, hasící přístroj a zapojte takto:

Pro jistotu uvádím rozmístění vývodů u obvodu LM78L05:

Na nepájivém kontaktním poli to může vyhlížet třeba takhle (omlouvám se, na fotce je omylem trochu jiný kondenzátor):

Až se vám vše podaří pospojovat dohromady, podívejte se na stránku projektu AVR Cross Development Kit, který se zabývá programováním jednočipů AVR a stáhněte si a nainstalujte alespoň tyto balíčky:

 • cdk-avr-base
 • cdk-avr-binutils
 • cdk-avr-gcc
 • cdk-avr-libc
 • cdk-avr-uisp

Dále zkuste napsat

uisp -dlpt=/dev/parport0 -dprog=dapa -v=4

a jednočip by se měl takto nadetekovat:

Reset inactive time (t_reset) 1000 us
AVR Direct Parallel Access succeeded after 31 retries.
Vendor Code: 0x1e
Part Family: 0x91
Part Number: 0x01
Atmel AVR AT90S2313 is found.
Page Write Disabled
FLASH Write Delay (t_wd_flash): 11111 us
EEPROM Write Delay (t_wd_eeprom): 11111 us

Pokud místo toho dostanete hlášku

Reset inactive time (t_reset) 1000 us
AVR Direct Parallel Access failed after 32 retries.
Vendor Code: 0xff
Part Family: 0xff
Part Number: 0xff
An error has occurred during the AVR initialization.
* Target status:
Vendor Code = 0xff, Part Family = 0xff, Part Number = 0xff

Segmentation fault

něco je špatně se zapojením. Toho Segmentation fault si nevšímejte. Jestliže příkaz vyplivne nějakou jinou chybu, zkotrolujte práva na /dev/parport0 a také to, jestli máte k dispozici moduly pro paralelní port:

 • parport_pc
 • ppdev
 • parport

Pokud se obvod způsobně ohlásí, máte protentokrát vyhráno. Příkazem

uisp -dlpt=/dev/parport0 -dprog=dapa --erase

můžete kód v čipu smazat. Smazání čipu znamená nastavení všech bitů na jedničku. O tom, že jsou v čipu samé jedničky, se lze přesvědčit takto:

uisp -dlpt=/dev/parport0 -dprog=dapa --download

Příkaz by měl vypsat obsah paměti čipu na standardní výstup. Je to bohužel v Intel HEX formátu. Uvidíte, že každý řádek má jakousi hlavičku, po které následují data, a na konci každého řádku je zase cosi. Popis formátu je uveden například zde, kdyby to snad někoho zajímalo. Z výpisu lze však vytušit, že čip je opravdu prázdný a obsahuje samé FF.

Prozatím nebyl výsledek snažení nijak závratný, ale příště bude řeč o vytvoření fungujícího kódu. Jestli to myslíte s programováním jednočipů vážně a zrovna se chystáte do obchodu na nákup součástek, připište si do seznamu ještě

 • tři odpory 220 Ohmů
 • dvě tři svítivé diody různých barev (nízkopříkonové)
 • obvod MAX 232 CPE (stojí asi 30 Kč)
 • čtyři kondenzátory 1 mikrofarad
 • konektor CANON 9pin samice (do sériového portu)
 • senzomatický subéterový příjímač

Běžte si to všechno koupit a možná se příště dozvíte, co s tím ;-)

       

Hodnocení: 42 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

18.12.2003 08:31 finn
Rozbalit Rozbalit vše Moje zkušenosti
Já používám kombinaci avrtools (od Atmelu, běží pod winem) na překlad, AVR Studio 3.5 (taktéž od Atmelu, běží pod winem) pro simulaci a Ponyprog (existuje verze pro Linux i pro Windows) k naprogramování.
Díky za článek.
3.2.2006 16:58 David Sedláček | skóre: 20 | Žďár nad Sázavou
Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje zkušenosti
Zdravim, bude zapojeni atmelu na paralelni port na obrazku vyse fungovat i pro ATtiny2313?
3.2.2006 17:00 David Sedláček | skóre: 20 | Žďár nad Sázavou
Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje zkušenosti
Odpovim si sam, podle datasheetu bude.
18.12.2003 08:33 Juraj Václavík
Rozbalit Rozbalit vše zapojení
Nepochopil jsem, kam zapojit ten hasící přístroj... (skvělý článek)
18.12.2003 12:09 ondra
Rozbalit Rozbalit vše zapojení
> Nepochopil jsem, kam zapojit ten hasící přístroj... Typicke pouziti jako vyhlazovaci kondenzator pro napajeci zdroje asijskeho puvodu (parametry se lisi dle obsahu dielektrika). Vyhodou je samozhasivost pri zahoreni obvodu.
18.12.2003 09:39 Tomáš Tichý | skóre: 16
Rozbalit Rozbalit vše Skvělý článek
Jen tak dál a houšť :-)
egg avatar 18.12.2003 10:15 egg | skóre: 20 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Anemometr
Díky moc za prima článek!
Neměl byste někdo čas a chuť vyrobit a naprogramovat anemometr (snímač rychlosti větru) pro Hydronet? Zrovna včera večer jsem našel jeden návod založený na jednočipech Atmel. Vím, neměl bych si tu dělat reklamu, ale náš projekt je z principu nekomerční, kromě starostí a výdajů z toho nic nemáme. Smyslem Hydronetu je dostupnost meteo/hydrologických dat zdarma pro všechny. Navíc všechny naše počítače běží pod Linuxem, což bude zdejší zajímat. :-) Jestli si najdu čas a redakce bude mít zájem, napíšu článek, jak je to uděláno.
18.12.2003 10:45 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Anemometr
Urcite, sbirame realna nasazeni Linuxu. Takze mate-li cokoliv zajimave, posilejte nam vase clanky. Radi je (i za honorar) zverejnime.
Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
hwsoft avatar 18.12.2003 22:19 hwsoft | skóre: 19
Rozbalit Rozbalit vše Anemometr
No nemam moc na psani cas, ale delav v Linuxu Motoroly (HC11, HC12,mozna HC08) MSP430 a ARM (pres JTAG). Pokud mi vyjde cas napisu ti nejakej pidi clanecek.
19.12.2003 13:07 KdolskyM@seznam.cz
Rozbalit Rozbalit vše HC12
Ju to by me skutecne zajimalo. Mam pujceny takovej bazmek menuje se COM-Pod a k tomu nejaky soft pod skaredy windoze. Moc by me zajimalo jestli existuje pro tento chip, resp. BDM kanal nejaka alternativa pod uzasnym Linuxem?
22.12.2003 22:38 Pavel Kriz
Rozbalit Rozbalit vše Anemometr
Ehm - no jako autor te "veci" na kterou se odkazujes :-D Ti muzu slibit, ze vylovim vsechny zdrojaky co k tomu kde mam a na prani Ti je muzu poslat. Ale jinak to cele povazuju za desnej bastl s vypovidaci hodnotou "fouka vic/min" (ale je to pochopitelnet pouze vec mechaniky a kalibrace) na kterou by postacil i listnaty strom pred barakem (ten pochopitelne nebezi na Linuxu ani na nicem od Atmelu ;-) ). Na podileni na vasem projektu (uz kdysi sem se pokousel neco takoveho rozhybat) mi ted uz bohuzel chybi ta prvni vec co zminujes :-( ... Ale co neni muze byt...
18.12.2003 10:52 LK
Rozbalit Rozbalit vše Přijímač
Docela jste mě dostali. Protože do elektroniky nedělám (ale tohle bych si rád zkusil), seznam na konci článku jsem projížděl. Všechno se mi zdálo takové elektronické, něco jsem i věděl, co znamená (CANON konektor, LED dioda a kondenzátor) a tak jsem se ptal kolegů, co je to ten přijímač. Chvíli říkali něco o Stopařově průvodci a já si myslel, že si ze mně dělají srandu a tahal z nich, co je to opravdu za součástku. Nakonec jsem to pochopil. Máte 2 body!
18.12.2003 13:41 LK
Rozbalit Rozbalit vše Přijímač
Uz mam nakoupeno, atmel je AT90S2313-10PI, snad je to ono. Moc se tesim na pokracovani!
23.12.2003 15:34 Fany
Rozbalit Rozbalit vše Přijímač
Jo Subeterovy prijimac je pristroj, kterym poslouchas jestli neleti okolo nejaka lod, kterou by jsi si mohl stopnout:o)))LOL:o)vsechno to je v pruvodci:o)
18.12.2003 11:29 ISP
Rozbalit Rozbalit vše :)
senzomatický subéterový příjímač uz mam, co dal? ;)
18.12.2003 11:55 LK
Rozbalit Rozbalit vše :)
To si vubec neberu osobne :-) (viz muj prispevek vyse)
18.12.2003 11:51 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
Rozbalit Rozbalit vše ja uz na to prisel.
Zdravim 1) Stve me proc ten svab nemu uz prevodnik TTL->+-12V (MAX232) primo v sobe. 2) Autor clanku chce znicit zemi a jeste k tomu verbuje ctenarstvo abicka. Blby kosmicky dalnice. No fuj. :-) Zdenek
www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
18.12.2003 12:17 Jakub Chalupnik | skóre: 7
Rozbalit Rozbalit vše TTL->RS232
Tohle se nedela nikde a nikdy, nebo sem na to aspon nenarazil. Vtip je v tom, ze on to neni jen prevodnik, ale soucasne i ochrana pred elektrostatikou (podle typu +/- 1kV az +/- 15kV) a asi by bylo znacne neprakticky navrhovat s touhle ochranou celej procesor. Navic ten MAX232 potrebuje spoustu dalsich pinu, kam se pripojujou kondenzatory, ktery na principu nabojovy pumpy delaji z 5V +/- 10V.
18.12.2003 14:50 finn
Rozbalit Rozbalit vše TTL->RS232
…krom toho by takový brouk byl omezený jen a pouze na přenos dat po RS-232, ale v průmyslovém nasazení je vyžadován spíše přenos po RS-422/RS-485 (tedy po průmyslové sběrnici, kterou RS-232 není).
30.11.2005 17:21 JohnDeer
Rozbalit Rozbalit vše Re: TTL->RS232
To je beze sporu, tvoří se tam silný elektromagnetický pole, který je indikováno kvákáním žab z nejbližšího rybníka. Vše je propojeno obyčejnými dráty bez stínění, což může vést k vysokému zahřívání všech makro komponent až k částečnému štěpení jádra. Z hlediska kvantové fyziky bych rád podotkl, že snímač není radno lepit kanagomem, jelikož tam dochází k makromolekulárním proměnám, např. interpolaci kvantových částic a heuristickému postupu tvorby řetězce. Rozumim tu všemu, fakt..
18.12.2003 14:52 Petr Slansky | skóre: 30 | blog: slansky
Rozbalit Rozbalit vše Re:ja uz na to prisel.
Kdyby byl prevodnik uz v CPU, bylo by to znacne limitujici. Jednak ty piny lze pouzit i na jine veci nez jen seriovou komunikaci, pak, muzete spolu propojit dva CPU na TTL urovni, pak zadny prevod na 12V logiku nepotrebujete. Prevodnkiky na RS232 se lisi spotrebou, rychlosti, atd. Proste je lepsi, kdyz si k CPU muze kazdy pripojit prevodnik ktery mu vyhovuje. Je pravda, ze 95% uzivatelu bez fantrazie pouziva k propojeni s PC obvod MAX232 a 5 kondenzatoru, ale moznosti je skutecne nepocitane. Muzete treba pozadovat opticke (galvanicke) odeleni PC, prevodnik na RS-485, atd, atd
19.12.2003 11:33 Zdenek Pavlas
Rozbalit Rozbalit vše max232 :(
Vykaslete se na toho MAX232, je to obvod totalne k nicemu- je drahej, potrebuje furu pasivnich soucastek, kmita a zarusuje, a hlavne vubec neni potreba. RS232 je hrackoidni zalezitost s velmi kratkym dosahem, takze nejaka "ochrana" pred bleskem apod neni potreba. Prevodnik TTL -> RS232 je zbytecnej, protoze normalni preklapeci threshold u RS232 je kolem 3V, takze je to kompatibilni. V opacnem smeru je to taky zbytecny, protoze kdyz pripojim RS232 primo na TTL vstup, bude tech +/-12V clampovano na Vdd/Vss ochrannymi diodami, ktere urcite jsou uvnitr toho AVRka. RS232 vystup je vysokoohmovy (ESR=2k), takze se absolutne nic nedeje. Takze ten hnusnej svab nepouzivejte. :-)
Josef Kufner avatar 19.12.2003 20:08 Josef Kufner | skóre: 70
Rozbalit Rozbalit vše max232 :(
hmm, na prevod RS-232 -> TTL staci odpor a zenerka. Je to jednoduche, funkcni a setrrne k TTL obvodum. Tech +/-12V by se nemuselo nekterym svabum libit a mohli by odejit po svych...
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
20.12.2003 20:02 Zdenek
Rozbalit Rozbalit vše max232 :(
Kazdej rozumnej svab ma na bondpadech ochranne diody, takze to nepotrebujes clampovat na Vss-Vdd externe, ten svab to udela sam. A odpor taky nepotrebujes, ten uz je zabudovanej v budici RS232-ky. Zkus si ampermetrem zmerit kolik tece z RS232 TX pinu, kdyz ho slusnes na GND- jednotky miliamper, to ty diody v pohode odvedou. Jestli chces byt OPRAVDU hodnej, staci ten drat pripojit pres 2-10k rezistor, ale davat tam externi diody nebo nedejboze zenerku oproti zemi, to je taky zbytecny.
21.12.2003 23:20 Jet
Rozbalit Rozbalit vše max232 :)
jeden problem - pokud tam nedas max (nebo neco podobnyho), musis tam dat invertor. Jinak toho moc neprectes. Nekdo tady rikal, ze rs232 je na kratkou vzdalenost? Ja ji pouzivam na 40 az 50 metru bez problemu (na 9600Bd). A nejdulezitejsi vlastnost MAXa je ta, ze se da lehce vymenit (ve smyslu ze nemusis menit celej processor (treba 100 nohovej) kdyz ti shori serialka. Spravoval jsem takhle stovky serialek a ne vsechny byly pouzivane na tech 40 metru... Jinak souhlasim, ze max232 je pekna potvora. Uz jsem videl takove (Od National Semiconductors), pres ktere teklo z RS signalu do Vcc tolik, ze pri vypnutem zarizeni byl na Vcc asi volt (a pak byly problemy s resetovanim cpu). Taky jsem uz videl MAX232 (tentokrat od Harris), ktery nenabehl, pokud bylo napeti na RS signalech driv nez na Vcc (typicka zalezitost - pripojis serialku a zapnes zarizeni). A ono ti to nejede. Pak to hledej kdyz se to stane u klienta 1000km daleko :-( Grrrr.
23.12.2003 15:48 Fany
Rozbalit Rozbalit vše max232 :)
Cekal jsem jestli si toho nekdo vsimne a ejhle - vsimnul:o) Spravna pripominka: hodnota H = -12V na RS232 a +5V na TTL hodnota L = +12V na RS232 a 0V na TTL takze veskere namitky proti MAX232 jsou sice spravne a k veci, ale resi za nas dost jinych problemku(vsechny byli jiz zmineny - invertuje, upravuje napetove hodnoty, ...), kdyz funguje:o)
25.12.2003 21:46 Zdenek
Rozbalit Rozbalit vše max232 :)
Nojo, ale naštěstí MAX232 není jediná cesta jak invertovat, na to stačí třeba 74LS04-ka, a ještě vám 4 invertory zbudou, můžete tím třeba budit 4 LEDky.
19.12.2003 18:48 Jakub Ladman
Rozbalit Rozbalit vše ja uz na to prisel.
Ještě že ty jednočipy převodník TTL<>RS232 v sobě nemaj. 1) by kondenzátory zdvojovače a invertoru napětí zabíraly zbytečně 6 nohou užitečných na něco jinýho. 2) se velmi často komunikuje po RS232 v přímo v TTL úrovních na krátké vzdálenosti, navíc TTL lze "rozbočit" do dvou směrů, což u proudové smyčky jíž je RS232 nelze.

Článek je užitečný, ale čekal jsem víc. To že je autor nejspíš víc programátor než bastlíř mi nevadí. Dozvěděl jsem se to co jsem už sám musel dlouhé noci zjišťovat luštit hledat, zkompilovat, smazat, nainstalovat z rpm-ek atd. Těšil jsem se na špeky typu simulace pomocí avr-gdb + avrsim nebo avarice (o tom bohužel vím kulový). Ale třeba se to ještě rozvine. Jakub
19.12.2003 22:35 dejfson
Rozbalit Rozbalit vše ja uz na to prisel.
efft! hloupost! rs232 NENI proudova smycka, ale ciste napetovy konvertor (optimalne +12=L, -12=H, v praxi vsak vsichni vime jak to chodi), navic se na RS232 napojovat samozrejme DA! To o cem mluvite je RS485, ktera se pouziva na vzdalenou komunikaci.
20.12.2003 20:15 Pepe
Rozbalit Rozbalit vše ja uz na to prisel.
ani RS485 není proudová smyčka :)
22.12.2003 17:28 Jakub Ladman
Rozbalit Rozbalit vše ja uz na to prisel.
No moc to sem tahle diskuse nepatří, ale já si opravdu myslím, že v normě je popsán vysílač jako zdroj proudu. Smozřejmě je něco jiného co praví norma a co se vyskytuje přímo v PC. Zkušenost mám takovou, že se použití převodníku vyplatí, komunikace je spolehlivější na větší vzdálenosti. Navíc to funguje se 100% ze všech PC (i jiných zařízení) ne jen s 95%. Pokud chci zařízení prodat, tak je to rozhodující a těch pár korun nikoliv. Jakub
27.12.2003 17:42 JohnzGermanz
Rozbalit Rozbalit vše ja uz na to prisel.
Pokud by byl prevodnik interni, tak by muselo byt jadro procesoru nejspise externi :)
18.12.2003 12:01 0xff
Rozbalit Rozbalit vše Konečně!
Paráda, podobný články týkající se jednočipových mikropočítačů Atmel pod linuxem jsem hledal docela dlouho, ale až teď sem to konečně našel. Super článek, hodně zdaru při psaní dlaších, držím palce :). Mějte se fajn
19.12.2003 08:25 gogo
Rozbalit Rozbalit vše jééé :-)
už se těším na pokračování...
19.12.2003 13:24 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Dalsi jednocipy - PIC
Pod Linuxem se pomerne pohodlne daji pachat nepravosti i s jednocipy PIC od Microchipu (jak bylo zmineno v clanku). Viz. gputils (assembler, disassembler), gpsim (simulator/ debugger, bud CLI jako gdb, nebo i s GUI - CLI je pohodlnesi), jenom s rozumnym flashovanim je to horsi - bastlit programator na seriak je na domaci pokusovani fajn, ale pri nasazeni ve firme jsem narazil na nezajem vyrobcu "profi" programatoru /jmenovite elnec.sk/ - takze flashuju pod DOSem/Widlema) Sice ted nebudu mit cas neco psat, ale kdyztak bych casem neco zplodil; kontakt na me je v profilu...
20.12.2003 20:06
Rozbalit Rozbalit vše Dalsi jednocipy - PIC
skrytý komentář Náš administrátor shledal tento komentář závadným.

absolutne OT

Zobrazit komentář
19.12.2003 19:22 GiX
Rozbalit Rozbalit vše Literatura
Naprosta bomba. Jen bych snad uvital vice zajimavych odkazu, literatury a popripade i nejaka doporuceni na obchody, kde tyto brouky nakoupit...nejlepe v Praze.... Jinak, jen tak dal....
19.12.2003 22:42 dejfson
Rozbalit Rozbalit vše hm
Nejak jsem nepochopil kdo ma byt cilovou skupinou tohoto clanku. Za predpokladu ze jsme na linuxovem serveru, jeden by predpokladal, ze clanek bude urceny elektrikarum, kteri by radi pracovali v linuxu a pouzivali nativni nastroje. Jestli je to takto, pak elektrikarum nemusite vysvetlovat jak funguje mikrocip a co vsechno se ma pozapojovat, anobrz chytry elektrikar se podiva do datasheetu. Takze bych ocekaval, ze uvedete to co jste uvedl v druhe casti clanku (=jak naprogramovat) + specifika assembleru a gcc pro naprogramovani programu do procesoru. A to je to, co mi v clanku hodne chybi.Takze doufam, ze se tady v brzke dobe objevi dil, ktery se bude temito informacemi zaobirat. Ale jinak je to dobry clanek, fandim a s napetim ocekavam dalsi dil.
20.12.2003 10:05 metuzalem
Rozbalit Rozbalit vše Smysl existence Intel HEX
Smysl existence Intel HEX je v tom, ze v drevnich dobach se proste dalo programovat v libovolnem textovem editoru. Toz tak.
20.12.2003 21:40 baser
Rozbalit Rozbalit vše AT90S8515
jde pomocí tohoto zapojení programovat i AT90S8515 ??? diky
22.12.2003 17:49 Jakub Ladman
Rozbalit Rozbalit vše AT90S8515
Jednoznačně ano. Jakub
22.12.2003 15:38 Djika
Rozbalit Rozbalit vše zajimave ale
clanek jsem si pozorne precetl, ale jelikoz me elektroznalosti sahaji maximalne na spojeni zarovky a plochy baterky (narozdil od linuxu), tak jsem z neho moc detailu nepochopil vubec :), Ackoliv je to tema zajimave a clovek by si to i rad vyzkousel. Jenze v tomto pripade bych potreboval dost podrobnej HOWTO, kde by se vysvetlovalo, co ktera ta soucastka, dratek a valecek dela a proc zrovna tam musi byt takove a makove hodnoty. Takovej navod pro laiky (kterej vi jen, kde je na baterce +/-) na jehoz konci by byl funkcni program ve funkcnim obvodu by byl supr. Dal uz by slo pouzit metodu pokus omyl. Pokud mate nejaky sikovny tipy (v cestine), kde by bylo vysvetleno, proc ty obvody funguji, tak jak funguji, uvital bych to.
22.12.2003 16:36 robokop
Rozbalit Rozbalit vše zajimave ale
no myslim ze to bylo myslene tak ze ty hodnoty tam jsou proto ze takove je doporucuje autor clanku nebo vyrobce jednocipu neni dulezite se jimi dale zabyvat paklize nemas chut se ucit elektroniku uplne komplet od zacatku do konce
egg avatar 22.12.2003 17:00 egg | skóre: 20 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše zajimave ale
Já se obávám, že takové hodně stručné HOWTO by vydalo na knížku. :-) Článek o spolupráci mikrokontrolerů s Linuxem nemůže zároveň vysvětlovat, k čemu je v obvodu dioda, kondenzátor a tranzistor. Určité znalosti a minimální zkušenosti jsou IMHO nutným předpokladem.
22.12.2003 17:45 Jakub Ladman
Rozbalit Rozbalit vše zajimave ale
Hmmm, no obávám se že to by dopadlo všelijak. Lepší je si půjčit od kamaráda třeba nějakou knížku, nebo časopisy amatérské radio (a potomky) kde vycház-ely/í články pro začátečníky AR mládeži atd. Já bych se spíš rád dozvěděl to co je specifické pro práci s AVR právě pod linuxem, protože informací je málo a v češtině nejsou žádné. Jakub
7.12.2006 10:34 PEPSW
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zdojový kód pro komunikaci PIC 16F877 přes RS 232
NEMá někdo Zdojový kód pro komunikaci PIC 16F877 přes RS 232 DIK
25.2.2007 12:38 Mayo
Rozbalit Rozbalit vše Programátor na AT89Sxx
Rád by som vedel, či sa dá ten programátor použiť aj pre AT89S51. uisp vie s parametrom -d89 programovať tento procesor. Len či je aj zapojenie programátora rovnaké
Petr Tomášek avatar 6.12.2007 22:21 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
Rozbalit Rozbalit vše Re: Programátor na AT89Sxx
a co takhle konzultovat datashit?
multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
16.12.2007 22:41 Jan16
Rozbalit Rozbalit vše Re: Programátor na AT89Sxx
Už 3 dny se zabývám programováním toho 89S51 (ž tři dny?? tak málo - nojo ale ja elektronice rozumim obstojne a programovat jsem umel uz predtim tak mi to nedela potize) a zkusenosti od pátku mám tolik, že jsem už sestavil hodiny s ATMELEm a zatím nefunkčním budíkem. Programátor je na to třeba trošičku jinačí (to schéma jsem si nějak moc na tom webu neprohlížel), takže pokud máš zájem o programování jednočipů , konkrétně 89S51, tak mi plz písni na mail (jan(dot)16(at)seznam(dot)cz)
17.1.2008 17:52 Vašek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednočipy pod Linuxem - I
Vážení sháním obvod AT90S2313-10PI Děkuji za odpověď v3919@centrum.cz
1.3.2012 16:19 RadunaMlejn
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednočipy pod Linuxem - I
Prosím na notebooku nemam paralelní port. Mužu to připojit nějak, někam jinam? Dik.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.