Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
V katerogii kapesních počítačů vládnou světu v podstatě dva operační systémy. První vyvinula tehdy ještě divize 3com a dnes již samostatná firma Palm Computing. Jeho název je tedy poměrně logicky Palm OS. Druhým hojně rozšířeným operačním systémem je PocketPC, dříve Windows CE a i zde můžeme odvodit z názvu výrobce, tedy Microsoft. Mezi další patří poměrně oblíbený Symbian, používaný například v komunikátorech a mobilních telefonech nové generace firmy Nokia, nebo také náš oblíbený Linux.
Protože tento článek je o možnosti dálkové správy Linuxu s pomocí Palm Tungsten|T, Nokia 6310i a připojení přes Eurotel GPRS Data, nejdříve vás lehce seznámím s možnostmi a důležitými technickými parametry pro naše požadavky. Kompletních popisů parametrů je na internetu hodně, takže opravdu jen to pro naše použití nejdůležitější.
Nejdříve se podíváme na připojení. Nejde o nic složitého, ale slečny na infolince Eurotelu si o mě musí dodneška vyprávět ;). Spojení dvou věcí, které jsem nepředpokládal mě udělaly na několik hodin totálně neschopným zprovoznění komunikace a značně popudlivým. Když k tomu připočtu fakt, že jsem seděl v přeplněném kupé, asi nebylo radno mě v tu dobu otravovat takovými podružnostmi, jako je kontrola jízdenek.
Prvním podrazem byl kolísající signál ve spojitosti s pomalým refreshem zobrazované síly signálu na mobilu. Takže ve chvíli, kdy jsem usoudil, že signál je dostatečně silný a začal jsem se připojovat, většinou už nebyl žádný nebo příliš slabý. Druhou věcí, na kterou jsem však přišel až po příjezdu do cíle, byla záhadná nefunkčnost bluetooth na mobilu, ačkoli se vše tvářilo v pořádku. Zde pomohla klasická finta z Windows: vypnout/zapnout.
Po těchto vytrpěných hodinách tedy vše konečně začalo pracovat tak, jak jsem si představoval. Můžeme se tedy pustit do nastavení. Ještě upozorním, že pro jiné telefony bude podobné. Stejně tak i když budete používat infračervené připojení místo bluetooth. S jinými operátory však nemám žádné zkušenosti, proto uvítám Vaše nastavení, případně postřehy v diskuzi. Později je doplníme k článku.
Nokia 6310i / Eurotel
Menu, Nastavení, Nastavení modemu GPRS,
Upravit aktivní přístupový bod, Přístupový bod GPRS, Upravit:
zde zadat slovo "internet"
Menu, Bluetooth: Zapnuto
Palm Tungsten|T
System, Prefs, Communication, Bluetooth
Bluetooth: On
Device Name: Tungsten
Discoverable: Yes
Allow Wakeup: No
Nyní klikneme na tlačítka Trusted Device
a Add Device
a po nalezení telefonu přístroje spárujeme
(proběhne vyměna hesel).
System, Prefs, Communication, Connection, New...
Name: Bluetooth GPRS Nokia
Connect to: Modem
Via: Bluetooth
Device: Nokia 6310i
Dialing: TouchTone
Volume: Off
Details...
Speed: 57.600 bps
Flow Ctl: Automatic
Init String
necháme prázdnou
System, Prefs, Communication, Network
Service: Bluetooth GPRS
User Name: cokoliv
Password: cokoliv
Connection: Bluetooth GPRS Nokia
Phone: *99***1#
Details...
Connection type: PPP
Idle timeout: Never
Query DNS: nepotvrzovat
Primary DNS: 160.128.10.201
Secondary DNS: 194.228.2.1
IP Address: Automatic
Script...
a zadáme následující řádky:
Send: at&f&k5+cggmin=1,1,1,1,1,1]
Send CR:
Send: at+cgdcont=1,“IP“,“INTERNET“
Send CR:
Delay: 1
Send: atd*99***1#
End:
A nyní můžeme začít hledat aplikace. Mým primárním záměrem bylo, abych si mohl na cestě přečíst emaily, případně alespoň omezeně zkontrolovat funkčnost serveru, ideálně přes ssh.
Na emaily je s Palmem dodáván Versa Mail 2. Umožňuje používat více kont IMAP nebo POP3, což mi vyhovuje. Jeho další zajímavou vlastností je možnost omezení velikosti příjmu zprávy nebo příjem pouze hlaviček zpráv, což jistě uvítáte. Vcelku se jedná o příjemný program, ke kterému nemám větší výhrady. Další zajímavým emailovým klientem je Eudora pro PalmOS, ale s ní se mi bohužel nepodařilo spojit se serverem. Další její nevýhodou neexistující podpora IMAP, takže zůstává pouze omezující POP3 připojení.
Dodávaný prohlížeč webových stránek WebPro je také poměrně příjemný, ale nepodařilo se mi připojit na pda.ebanka.cz. Zřejmě neumí bezpečný protokol https. Jako náhradu jsem vyzkoušel AvantGo, který je v tomto směru použitelný a i jinak mi připadaly stažené stránky hezčí. Může za to ve velké části použití vlastních fontů AvantGo. Samozřejmě existují i jiné prohlížeče, které by s připojením k eBance neměly mít problém, ale zatím jsem se nedostal k jejich otestování.
Výborným pomocníkem je však prográmek Top Gun ssh, který umí obstarat vše potřebné co ssh klient obstarávat má :). Nevím, co o něm víc napsat. Prostě ssh klient pro Palm OS. Nenašel jsem nic co bych mu vytkl.
Pro Palm OS existuje například i ftp klient (lFtp), ale dnes již dost o softwaru. V příštím díle si ukážeme, kterak Palm Tungsten|T s GNU/Linuxem přes USB kabel synchronizovati ;).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: