Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
pokud bychom měli porovnávat, museli bychom Marvell postavit spíše proti úsporným CPU AMD Fusion, ať již 9W, nebo 5W, které jsou čerstvou novinkouTeď jsem nepochopil jestli je to spotřeba toho Marvellu nebo toho AMD Fusion. Jinak slinty slint. Chci, chci a chci.
a na to se IIRC ARMy moc nechytajíOno s tím výkonem ARMů je to takové ošemetné. Sám můžu hodnotit přímo z první ruky. Je pravdou, že na jednu stranu hodnota udávaná v Mhz u ARMu se jen těžko může shodovat s hodnotou udávanou u libovolného x86 (a to se přehrávání různého videa týče především, protože hlavně to jsem testoval), na druhou stranu podobně je tomu i případě spotřeby. Je dost možné, že větším počtem jader/procesorů by se to nějak vyrovnalo (oni i cenově jsou kdejaké ARMy docela pod libovolné x86 sestavy) a pak by převažovala především nežravost ARMů (potřebná energie pro napájení toho procesoru při std. činnosti je udávaná v řádech stovek miliWatů). Tedy aspoň tolik můj odhad. Nehledě na to že aspoň frekvence u ARMů v poslední době velice rychle vzrůstají (už teď mám mobil s OMAPem o 620Mhz, což je pro něco takového do boha dost). On je problém, že ARMy nebyly snad nikdy koncipovány jako hlavní výpočetní procesory, ale jen jako hlavní ovládací mikrokontroléry, které řídí ostatní obvody. Neznám snad žádnou kombinaci ARMového procesoru ke které by v balíku nebyl přibalený ještě nějaké DSP ko-procesor. A aspoň ten můj umí H.264 nejen dekódovat, ale i do něj kódovat (i když snad jen nějaký BaseLine Profile) a při tom se vytížení hlavního procesoru velmi hodně blíží nule (předpokládám krom demultiplexu max. nějaké příkazy pro DMA pro kopírování dat po sběrnicích a sem tam nějaký memcpy).
Řekl bych že AMDTéž si myslím, protože samotný ARM žere v řádech mW a 9W nebo 5W mi nežere snad ani celý systém se zapnutou LCD obrazovkou.
V předposledním odstavci první kapitolky chybí uzavírací závorka za smajlíkem za (z Nashova pohledu by to zavánělo starým dobrým Adamem Smithem.
V druhé větě druhého odstavce druhé kapitolky ve slově čellila přebývá jedno "l".
V první větě druhého odstavce třetí kapitolky jsou přehozené "b" a "s" - 432&nsbp;W.
Zdravím redakci,
velmi prosím u vložených flash videí uvádět i odkaz na zdrojové video. Nepoužívám flash plugin, nehodlám s tím začínat, a věřím, že na tomto serveru nejsem sám :)
Odkaz nyní doluji z HTML kódu a následně stahuji pomocí "get_flash_video" popř. otevírám v Epiphany pomocí HTML5 pluginu.
No Plugina adresa je tak leda ve zdrojácích.
Tiskni
Sdílej: