abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2004 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    17.10.2014 10:41 ...
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce
    no co, tak pro hry bude moznost zapnout skalovani viewportu - pixel doubling/trippling/quadrupling. s tim, ze se bude renderovat jednou operaci misto jednoho pixelu hned 4 soucasne nebo 9 pripadne 16.

    a pro vsechno ostatni co pujde do surfacu nad viewport bude k dispozici skalovani 1:1

    a pri takovem skalovani se nebude muset pocitat ani AA z plneho poctu bodu, staci brat jen hrany a delat korekci na obou radach poloroviny pixelu.
    mikirc avatar 17.10.2014 11:28 mikirc | skóre: 19 | blog: MikiSoft | Vsetín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce
    Mě občas přijde i FullHD na 15" z 1m vzdálenosti až moc jemné. Možná jenom nemám tak vysoké nároky. I-když při kreslení v cad/cam by se hodilo jemnější rozlišení.
    Byl jednou jeden...
    17.10.2014 12:31 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce
    U monitoru bych souhlasil, že 8K je asi strop toho, o čem má smysl uvažovat, ale u televize je už 8K čirý nesmysl (a většina uživatelů má pozorovací úhel takový, že jim musí stačit i 2K).
    17.10.2014 13:33 Vojťák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce
    Občas mně přijde, že bavit se o 8k v době, kdy na monitorech desátým rokem převládá 768p... Ale třeba to jednou přijde.
    17.10.2014 13:37 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce
    Nejčastější neznamená "převládá".
    Solitary avatar 17.10.2014 13:40 Solitary
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce
    Kdyby jen 10 let, 768p se do mainstreamu dostalo tak pres 15 lety v dobach 4:3 v podobe 1024x768. Za tech 15 let se to jen trosku roztahlo do sirky.
    17.10.2014 13:46 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce
    Ještě tak o 5 let dříve. 17"CRT cca 1995.
    17.10.2014 13:47 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce
    Ale tehdy to byl "high end"
    17.10.2014 15:53 JR
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce
    To teda HiEnd nebyl, já si na konci roku 1995 koupil AOC 17" CRT monitor za asi 11 tisíc a ten zvládal i 1600x1200 při 75Hz (1024x768 uměl na 100Hz)... Tehdy byly HiEnd možná nějaké EIZA 19" co uměly 2048x1536 (pravda, při 60Hz, ale uměly)
    17.10.2014 21:38 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce
    Ten mód tam sice nastavit šel, ale vzhledem k tomu, že i ty lepší monitory měly v té době velikost bodu kolem 0.25 mm, valného smyslu to nemělo.
    17.10.2014 23:10 ovoce
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce
    1195? To se mi nezdá, za tu cenu bych to řekl až tak v roce 1999. Tehdy jsme kupovali takové nějaké Hyundai a stálo možná i víc.

    V roce 1995 fakt byl těch 1024x768 celkem luxus, nemluvě o 17" uhlopříčce. V roce 1996 jsme měli z druhé ruky 14", co dala tak 800x600, odhadem (používalo se u toho 640x480 ve Windows 3.1). Jedenáct klacků asi nestála, ale tipuju že aspoň tak 6000 jo. Celej komp stál tehdy 35 klacků, a to nebyl nic moc.
    17.10.2014 23:11 ovoce
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce
    Sakra, oprava, na začátku mělo bejt 1995, ne 1195 :)
    18.10.2014 10:56 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce
    V roce 1995 fakt byl těch 1024x768 celkem luxus,

    Na straně monitoru těžko. Rozlišení 1024x768 jsem používal už od prosince 1992 a ten (14") monitor luxusní nebyl ani zdaleka. Jen jsem to měl v 16 barvách, protože grafická karta měla jen 512 KB paměti, ale monitor v tomhle ohledu úzkým hrdlem nebyl. V roce 1995 (nebo někdy kolem té doby) jsem ho už nahrazoval trochu slušnějším 15" modelem.

    18.10.2014 17:27 pl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce
    1995 :)

    http://www.geek.com/games/john-carmack-coded-quake-on-a-28-inch-169-1080p-monitor-in-1995-1422971/
    17.10.2014 21:19 ebik | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce
    1024x768(prokládaných) umela moje 15" (tehdy prodavana jako 14") koupená za "výhodnou investici" v první vlně kupónové privatizace, spolu s 386sx40. To bylo v roce 1992
    20.10.2014 20:00 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce
    Slusny 15" CRT monitor zvlada 1024x768@85Hz, jeden taky dodnes pouzivam. Slusny 17" da 1280x960@85Hz.
    20.10.2014 16:45 phoenix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladce

    Prosim o opravu - pri zadavani nedelitelne mezery se nekde stratilo 'n' ;-)

    s/&bsp;/ /g

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.