Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Pro Intel hovoří i to, že prostě v desktopu nebývá tak dobře zužitkováván vyšší počet jader, obvykle jsme rádi za optimalizace pro dvě jádra a chrochtáme blahem za optimalizace pro čtyři
Já bych si ani netroufl sázet na to, že se to v dohledné době (řekněme do pěti let) nějak výrazně změní. Přeci jen vývojářů a gentooistů není tak moc, takže tlak na vyšší výkon ve vícejádrovém provedení by mohl přijít jen kdyby začaly ve větší míře paralelně fungovat hry. A ty se zatím podle všeho zaměřují spíš na vytížení high-end grafických karet než vícejádrových procesorů.
tak je možné, že se vlastně jedná o náhradu řízení celého řetězce make, gcc, ld jen samotným ld.Tak daleko to jeste u techto komercnich embedded kompilatoru neni. U nas build system je napsan v cmake->make, kompilator a linker jsou stale nezavisle entity. Linker dela zakladni LTO - inlining, dead code elimination, reordering codu kvuli optimalizaci callu. Asi casove nejnarocnejsi je eliminace duplikovaneho templated kodu v C++, rozdil mezi linkovanim C a C++ projektu je obrovsky v radu stovek procent. Cast techto kroku podle me nabizi prostor k paralelizaci i ve vetsi mire, nez je to aplikovane dnes.
Trošku mě ten posun tradičního C programování, kdy má člověk po kontrole kódu v *.o jistotu, že i ve finální aplikaci bude v pořádku, děsí.Ano, mam z toho stejny pocit.
Tiskni
Sdílej: