Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Prosím buď o smazání nebo kompletní přepsání toho žvástu z poslední části včetně lživého bulvárního nadpisu. Tohle je asi poslední tečka dokládající naprostý úpadek ábíčka. Netuším z čeho autor vycházel, ale v odkazované zprávě se rozhodně nepíšou ty nesmysly, které jsou uvedeny tady.
STMicroelectronics nehodlá rozhodně zaniknout. ST vyrábí plno diskrétních polovodičových součástek a integrovaných obvodů různými technologiemi. Většinu obratu má právě z běžných standardních produktů vyráběných většími technologiemi a různých výkonových prvků vyráběných technologií BCD. Ta linkovaná zpráva se týká pouze jediné továrny v Crolles, kde se ST snažila rozjet pokročilejší výrobu na 14/10 nm pro pokročilejší CPU/MCU/SoC. Ta továrna může i nemusí zůstat v provozu, pouze vývoj těchto technologií v ST končí. A ST má samozřejmě plno dalších továren po celém světě.
Jinak, nevíš, jak to při těch 160nm zvládá obsluhovat třeba 300V ? Jsem myslel, že napětí na procesorech se zmenšuje právě kvůli nižšímu průraznímu napětí (na menším procesu).
Od toho je právě technologie BCD. Všechny výkonové nebo vysokonapěťové části jsou realizovány v DMOS a jsou oddělené od nízkonapěťových CMOS nebo bipolárních bloků. U high-voltage BCD na 160 nm se navíc používá izolační substrát (SOI).
Já jsem z firmy odcházel někdy v období produkčního nasazení BCD6. My jsme v té době BCD8 nepoužívali (i když možná už byla k dispozici), takže novější technologie moc neznám. Princip ale bude pořád stejný. Nějaké detaily jsou shrnuté třeba tady.
Ten aktualni turris je jednak nedostupny a jednak docela zere, protoze v tom jede FPGA na analyzu sitovyho provozu.Lattice LCMXO1200C (podle tohoto pdf) není FPGA ale CPLD (vím, ono se to v dnešní době duopolu dost stírá, ale dá se říct, že CPLD jsou nonvolatilní a FPGA jsou založeny na SRAM). Nonvolatilní CPLD teda znamená, že konfigurační paměť je založená na flash a tak její odběr bude zhruba stejný jako odběr BIOS čipu na PC (vlastně možná menší, protože BIOS bude mít klidně větší kapacitu - víc tranzistorů). Co se týče tranzistorů v logice, tak ta Lattice je hodně malá spotřeba bude zanedbatelná (a použití ASICu by výrazně zdražilo projekt). Navíc z toho pdf vyplývá, že se to CPLD používá jako glue logika pro resety periférií a druhořadé věci okolo. Podobný řešení bude mít spousta starších mobilů třeba. OT: Hehe prej to používá DDR3, schválně zda bude turris náchylnej na rowhammer
Tiskni
Sdílej: