Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Prosím buď o smazání nebo kompletní přepsání toho žvástu z poslední části včetně lživého bulvárního nadpisu. Tohle je asi poslední tečka dokládající naprostý úpadek ábíčka. Netuším z čeho autor vycházel, ale v odkazované zprávě se rozhodně nepíšou ty nesmysly, které jsou uvedeny tady.
STMicroelectronics nehodlá rozhodně zaniknout. ST vyrábí plno diskrétních polovodičových součástek a integrovaných obvodů různými technologiemi. Většinu obratu má právě z běžných standardních produktů vyráběných většími technologiemi a různých výkonových prvků vyráběných technologií BCD. Ta linkovaná zpráva se týká pouze jediné továrny v Crolles, kde se ST snažila rozjet pokročilejší výrobu na 14/10 nm pro pokročilejší CPU/MCU/SoC. Ta továrna může i nemusí zůstat v provozu, pouze vývoj těchto technologií v ST končí. A ST má samozřejmě plno dalších továren po celém světě.
Jinak, nevíš, jak to při těch 160nm zvládá obsluhovat třeba 300V ? Jsem myslel, že napětí na procesorech se zmenšuje právě kvůli nižšímu průraznímu napětí (na menším procesu).
Od toho je právě technologie BCD. Všechny výkonové nebo vysokonapěťové části jsou realizovány v DMOS a jsou oddělené od nízkonapěťových CMOS nebo bipolárních bloků. U high-voltage BCD na 160 nm se navíc používá izolační substrát (SOI).
Já jsem z firmy odcházel někdy v období produkčního nasazení BCD6. My jsme v té době BCD8 nepoužívali (i když možná už byla k dispozici), takže novější technologie moc neznám. Princip ale bude pořád stejný. Nějaké detaily jsou shrnuté třeba tady.
Ten aktualni turris je jednak nedostupny a jednak docela zere, protoze v tom jede FPGA na analyzu sitovyho provozu.Lattice LCMXO1200C (podle tohoto pdf) není FPGA ale CPLD (vím, ono se to v dnešní době duopolu dost stírá, ale dá se říct, že CPLD jsou nonvolatilní a FPGA jsou založeny na SRAM). Nonvolatilní CPLD teda znamená, že konfigurační paměť je založená na flash a tak její odběr bude zhruba stejný jako odběr BIOS čipu na PC (vlastně možná menší, protože BIOS bude mít klidně větší kapacitu - víc tranzistorů). Co se týče tranzistorů v logice, tak ta Lattice je hodně malá spotřeba bude zanedbatelná (a použití ASICu by výrazně zdražilo projekt). Navíc z toho pdf vyplývá, že se to CPLD používá jako glue logika pro resety periférií a druhořadé věci okolo. Podobný řešení bude mít spousta starších mobilů třeba. OT: Hehe prej to používá DDR3, schválně zda bude turris náchylnej na rowhammer
Tiskni
Sdílej: