Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Však také Intel nic nehoní, konkurence už ani nespí, ani nechrápe, ona se prostě primárně soustředí na jiné segmenty.Takže monopol a technologie procesorů stagnuje
Problém je, že v podstate už nie je kam posúvať. Výkon desktopových CPU je na míle vzdialený od mobilných. Čo ďalej na desktope? Viacej jadier? Keby to súčasní programátori vedeli využiť tak možno (i keď pri zložitosti x86_64 nezávidím tomu kto by to navrhoval). Vyššia frekvencia nie je zatiaľ prakticky realizovateľná. Rozšírenie inštrukčnej sady .. no zase by to museli ovládať programátori.
MB ... no tam moc nevidím dôvod na vylepšovanie.
HDD ... no okolo SSD sa čo-to aj deje, klasické rotačné disky dosiahli pomerne slušnú hustotu záznamu a tiež to nie je ďaleko od fyzikálnych hraníc.
Čo ďalej na desktope? Viacej jadier? Keby to súčasní programátori vedeli využiť tak možno (i keď pri zložitosti x86_64 nezávidím tomu kto by to navrhoval).
<joke>
Já jsem současný programátor a vím jak je využít.</joke>
Když si kupuji stroj na programování, tak koukám po jádrech docela hodně, v současném desktopu mám 6 a klidně by to sneslo víc. Nejde ani tak o to, že bych programoval paralelní aplikace, ale na 16 plochách mám v podstatě pořád spuštěných >5 programů, což operační program umí využívat tak nějak sám. Určitě už bych nikdy nešel do dvoujádrového počítače a čtyřjádrový bych si pořádně rozmyslel. V tomhle ohledu bych tedy určitě uvítal zlevnění vícejádrových procesorů a přechod klidně o řád víc, takových 16 by bylo zajímavých.
Ja momentálne sedím za dvojjadrovým Core 2 duo s 2GB RAM. 9 plôch, dokopy asi 20 okien. Editor mi štartuje za 0.08s (studený štart 2.5s), dopĺňanie (jedi / clang) bez lagu, skoky na definicíu, refaktoring na projektoch do 100 000 riadkov bez problémov (väčšie projekty v pythone som nemal).
Teda nie že by som nechcel rýchlejší stroj. Teraz keď som si kúpil Pentax K3 je celkom blbé upravovať fotku ktorá skoro 300MB (6040x4032 * 3 farebné zložky * 32 bitov na kanál) s tak málo RAM. Už som veľa krát rozmýšľal, že si kúpim nový notebook lenže ... niečo moderné v tele starého thinkpadu (tj. dobrá klávesnica nie ten súčasný rozsypaný čaj, dobrý trackpoint s dobre rozlíšiteľnými tlačidlami, dobrý display nie tá paródia na LCD ktorú predávajú a hlavne nech to vydrží aspoň 5 rokov) som nenašiel. Keďže lenovo všetko čo bolo dobré zábilo nemám si momentálne čo kúpiť a sedím za počítačom vyrobeným v roku 2007.
No x201 je nádherný stroj, bývalý kolega si to nedávno kúpil. Super stroj len mi vadilo chladenie (môj thinkpad po dni bez aktívneho chladenia lebo ehm no dlhý príbeh mal CPU 45°C, štandardne má okolo 35-37°C). Teda no pre majiteľa macbooku to možno nebude vyzerať tak úžasne ale mne sa tá malá čierna hranatá vec veľmi páči. Keď som chvíľu sedel za macbookom mal som vždy chuť vyhodiť ten plechový nepodarok s veľkou nepoužiteľnou plochou nazývanou trackpad cez zavreté okno. Ale to platí pre všetky moderné notebooky ktoré mám doma Už pár rokov nevieim nájsť môjmu thinkpadu spoľahlivú dobre použiteľnú náhradu s ktorou o 2-3 roky nebudem musieť bežať do servisu.
Teda no pre majiteľa macbooku to možno nebude vyzerať tak úžasne ale mne sa tá malá čierna hranatá vec veľmi páči.Já jsem byl majitelem macbooku ;)
Viem, preto som to písal
Tam to ale NSA odchytí při přepravě DHL/UPS/FedExem/atd. a nainstaluje do toho HW backdoor, ne? Dá se tomu nějak vyhnout? Jsou aspoň prodejci, kteří to posílají v zapečetěných obalech a řeknou ti přesnou hmotnost výrobku?
HW backdoorNení třeba, na intel chipset platformě stačí přece jen updatovat ten jejich power management firmware.
Jsou aspoň prodejci, kteří to posílají v zapečetěných obalech a řeknou ti přesnou hmotnost výrobku?Tak asi by to šlo domluvit, ale jestli je prodejce z USA, tak stejně musí poslouchat tajné služby. BTW:
ebay.deTo má NSA šanci logisticky zachytit zásilku, co jde jen vnitro EU přepravou? :-O
Tam to ale NSA odchytí při přepravě DHL/UPS/FedExem/atd. a nainstaluje do toho HW backdoor, ne? Dá se tomu nějak vyhnout? Jsou aspoň prodejci, kteří to posílají v zapečetěných obalech a řeknou ti přesnou hmotnost výrobku?
K tomu mám postoj, že nejsem tak důležitej, abych se něčeho musel bát. A pokud si myslím, že jsem, tak si to nejspíš jenom nenalhávám. A pokud fakt dělám něco, kvůli čemu by po mě chtěli pást, tak si to nesjpíš i zasloužím :D
Analogicky - nejsem Rath/Bém/Březina/Dlouhý von Hluboká ani Janoušek/Rittig/etc, a tudíž se nevztekávám, že česká policie při vyšetřování/pátrání využívá odposlechy (totalita !!1111one), spíš jsem naopak rád.
Jinak je to IMHO nafouknutá bublina.
A pokud fakt dělám něco, kvůli čemu by po mě chtěli pást, tak si to nesjpíš i zasloužím :DČím si jako admin u jednoho ISP zasloužím být sledován?
Posledních 15 let programuji pořád na stejném stoji.Jaký to má smysl?
Kdyby byl ekolog, tak si na skládce najde něco novějšího s nižší spotřebou ne?
Problém je, že v podstate už nie je kam posúvať.Obavam se, ze ani zdaleka to neni pravda... CPU, i kdyby nebyl prostor na zlepseni vyroby, mohli by vylepsovat cenu - kdyz uvedou novy CPU s novym procesem, ktery vsechno zlepsuje o 5% a cena je +- 0-5%, k cemu to je ? mohli ten novy vyrobni proces posunout o rok, a pote co se jim zaplatil vyvoj predchoziho procesu, snizit alespon trochu ceny hi-end CPU... jenze to by jim chudackum asi nekapala do kasicky miliarda mesicne, takze na to muzem zapomenout. Jo a to nemluvim o tom, kdyz chci neco tak sileneho, jako pci passthrough, co AMD ma na doskach pro plebs v cene, tak u Intelu si jen na CPU priprav tri vyplaty... ty jejich oj**avky s featurami by taky rychle skoncili, kbyby meli nenulovou konkurenci..
MB ... no tam moc nevidím dôvod na vylepšovanie.To ja vidim spoustu prostoru na zlepsovani, napr. pro zacatek prestat tlacit $$$$ do omalovanek a misto toho je tlacit do spolehlivosti - posledni 2 MB co jsem mel, jsem reklamoval v zaruce (z toho tu predchozi 2x..) .. chapu ze jsem naivni, ale mohli by mit alespon jeden neoj**nej model...
HDD ... no okolo SSD sa čo-to aj dejeSSD, ano deje. HDD... jak si prisel na to, ze nejsou daleko od fyzikalnych hranic? To mozna plati pro ciste magneticky zaznam. Protoze podle toho co ctu, HAMR ma potencial minimalne zdesetinasobit kapacitu disku... Jen akorat nikoho nic nehoni to vyvijet, ani znizit ceny na uroven spred zaplav... Jinak RAM a HDD... umim si predstavit ze bych dal rekneme 180% ceny za 2x kapacitu oproti tomu co mam ted (koupeno pred ~3 lety), i kdybych to nevyuzil hned, nebo v pripade RAM jen obcas. Ale kdyz je to o polovinu drazsi, kupuji jen kdyz musim. Takze prostoru pro zlepsovani je spousta, jen to by nekoho muselo zlepsovani zaujimat vic nez $$$$, takze to vypada jak to vypada...
Rok nevydať ďalšiu predraženú zbytočnosť by pekne vyľakalo investorov.
Spoľahlivosť? Pche. Preto robím na 7 ročnom notebooku. Keby som chcel o 2 roky zase rozmýšľať čo si kúpiť alebo ako zachrániť dáta z disku (síce zálohujem pravidelne ale aj tak by mi mohlo pár vecí medzi zálohami chýbať) tak už mám nový stroj. V každom prípade ako inak donútiť ľudí kúpiť ďalšiu zbytočnosť než predať im niečo čo sa po skončení záruky pokazí? Pre mňa sú všetky stroje od core 2 duo vyššie výkonnostne dostačujúce, nemám dôvod ich meniť, takže logický krok je pre ľudí ako som ja začať vyrábať nepodarky.
Samozrejme milujem analýzy trhu typu niečo nerastie takže je to zlé. Ekonómom by mali vtĺkať do hlavy že nekonečný rast nie je možný. Nech sa potom nedivia, že napr. trh s čítačkami e-bookov nerastie pretože kto ju chcel už si ju kúpil a nemá dôvod meniť kým sa nepokazí (morálne zastarávanie tu nie je ktovie aké). To isté podľa mňa už platí aj pre PC, takže výrobcovia si našli spôsob ako tam integrovať kurvítka (napr. vysychajúce kondenzátory).
Rok nevydať ďalšiu predraženú zbytočnosť by pekne vyľakalo investorov.Pak mi ale nevykladej pohadky ze "Problém je, že v podstate už nie je kam posúvať".
integrovať kurvítkaAno o kurvitkach a spolehlivosti vime vsichni sve. Pro todle taky plati, ze "Problém je, že v podstate už nie je kam posúvať" opravdu neni ten problem.
Bola to reakcia na predchádzajúci komentár konkrétne: "Ne ze bych byl nevimjakej fanda mobilniho sveta - plny vendor-locked sr*gor - ale alespon se tam neco deje.. "
Stačí si pozrieť behchmarky ARM oproti x86_64, tam je celkom jasne vidieť, že týmto smerom sa nie je kam posúvať.
Ale tohle není posun. to je čistě a jen marketingová politika. A každá firma z podstaty své funkce se snaží maximalizovat svůj zisk. To že nemá konkurenci a může si mnohé dovolit je jedna věc. Ale to že za žádné penize se nedají koupit významně výkonnější procesory než bylo před 3 lety je význam věty, že není kam se posouvat. Pro osvěžení paměti. V roce 2000 intel předpovídal, že v roce 2011 budeme na 10GHz. tady a tady Zlatý oči. Pořád máme v podstatě stejné frekvence jako měly procesory v roce 2004 (pentium 4, jádro Prescot, 3,4GHz Q2 2004) za těch 10 let byl vývoj jednak v optimalizaci pipeline jednoho jádra a jednak v integraci více jader do chipu. Ale první cesta je dle mne vyčerpaná, do nekonečna se optimalizovat jedno jádro nedá. Zvlášte proto, že to je v podstatě interní paralelizace a v ní jsou vždy časové náklady na znovu sjednocení výsledků do jednoho reálného vlákna a při masívnější paralelizaci, náklady na sestavení převýší zisk z paralelizace. Více jader se dát do chipu samozřejmě dá, ale jinak než přes frekvenci se výkon jednoho jádra už nezvýší. A zde je také vidět, že tuhle Intelovou interní paralelizaci vlákna v AMD ještě nedohnali a ARM ji skoro nemá.Problém je, že v podstate už nie je kam posúvať.Obavam se, ze ani zdaleka to neni pravda... CPU, i kdyby nebyl prostor na zlepseni vyroby, mohli by vylepsovat cenu - kdyz uvedou novy CPU s novym procesem, ktery vsechno zlepsuje o 5% a cena je +- 0-5%, k cemu to je ? mohli ten novy vyrobni proces posunout o rok, a pote co se jim zaplatil vyvoj predchoziho procesu, snizit alespon trochu ceny hi-end CPU... jenze to by jim chudackum asi nekapala do kasicky miliarda mesicne, takze na to muzem zapomenout. Jo a to nemluvim o tom, kdyz chci neco tak sileneho, jako pci passthrough, co AMD ma na doskach pro plebs v cene, tak u Intelu si jen na CPU priprav tri vyplaty... ty jejich oj**avky s featurami by taky rychle skoncili, kbyby meli nenulovou konkurenci..
Opět tohle není výkonnostní parametr, zvýšení výkonu by mohlo na desce přinést jen DDR4 a více paralelních kanálů do paměti, ale pokus Intelu se 4 kanály na soketu 2011 ukazuje, že to taková hitparáda není vůči nákladům. Spolehlivost opravdu nic moc, nám odešly během dvou let dvě desky od Intelu s chipem X79 pro socket 2011. Další spolehlivost do desktopu by také přineslo použití ECC pamětí. Osobně bych je používal pokud by staly cca 9-10/8 ceny těch běžných, tedy zaplatit chip navíc plus rozumnou přirážku, ale 1,8 krát více to ne a navíc Intel to nepodporuje a AMD jen u AM3 socketů.MB ... no tam moc nevidím dôvod na vylepšovanie.To ja vidim spoustu prostoru na zlepsovani, napr. pro zacatek prestat tlacit $$$$ do omalovanek a misto toho je tlacit do spolehlivosti - posledni 2 MB co jsem mel, jsem reklamoval v zaruce (z toho tu predchozi 2x..) .. chapu ze jsem naivni, ale mohli by mit alespon jeden neoj**nej model...
V SSD naopak si myslím, že se to děje špatně. tlak na cenu je obrovský, a pokud si spočítáte, kolik plochy křemíkového wafferu je potřeba na vyrobení disku viz zde což je sice 4 roky staré ale pokud se posuneme v nanometrech technologiich na poměru se nic moc nezmění. 120 GB disk z MLC chipů potřebuje cca 12x vice waferu než Intelí 4jádro. Zlevňovat SSD bude jen tak, že narvou do buňky více bitů a to zase odnese životnost. S HDD si myslím, že to sice není na konci, ale že HAMR,MAMR,TAMR je jen potenciál. Problémů tam bude asi mnohem více, Seagate slibuje SMR na letošek. Poptávka po vysokokapacitních discích silná existuje, není od home users, ale pokud by v datacentrech měli 5x kapacitní disky, tak za jistě zaplatí více než 5 násobnou cenu, protože ušetří prostor, napájení a chlazení, ale jak je vidět zatím se nedaří. Mě osobně už současné kapacity připadají neuvěřitelné. Třeba to, s jakou přesností (7-9nm) a jak rychle a opakovaně jsou schopni hlavy umisťovat (viz třeba zde) i s tím, že díky tepelné roztažnosti ploten je rozdíl v pozici vzdálených stop mezi chladným diskem a diskem v pracovní teplotě i 100 stop (7000nm), z hlediska hlav jsou prostě úplně jinde a s každým stupněm jinde. Mechanicky pracovat opakovaně spolehlivě a v podstatě levně v měřítku setina vlnové délky viditelného světla je fascinující. A stejně tak u většiny technologií jsou limity, kdy zlepšení 2x může být 10x nebo i 100x náročnější. A to, že je cena vyšší než před záplavami, no u nás je to i kurzem: V létě 2011, kdy disky byly nejlevnější USD byl za 17, teď je za 24. A ten pád cen disků vřed těmi pár lety? Nevím jestli to tehdy nebyla i cenová válka, kdo to dříve vzdá. Skončil Samsung a Hitashi a teď si neuvědomuji, jestli tam byl ještě někdo další nezávislý, kdyo nakonec neskončíl u Seagate a WD. Více zarážející je cena operačních pamětí. Tam rozumný důvod není, snad kromě přezborojování korporátní sféry po celém s větě z XP a tím pádem větší poptávka.HDD ... no okolo SSD sa čo-to aj dejeSSD, ano deje. HDD... jak si prisel na to, ze nejsou daleko od fyzikalnych hranic? To mozna plati pro ciste magneticky zaznam. Protoze podle toho co ctu, HAMR ma potencial minimalne zdesetinasobit kapacitu disku... Jen akorat nikoho nic nehoni to vyvijet, ani znizit ceny na uroven spred zaplav... Jinak RAM a HDD... umim si predstavit ze bych dal rekneme 180% ceny za 2x kapacitu oproti tomu co mam ted (koupeno pred ~3 lety), i kdybych to nevyuzil hned, nebo v pripade RAM jen obcas. Ale kdyz je to o polovinu drazsi, kupuji jen kdyz musim. Takze prostoru pro zlepsovani je spousta, jen to by nekoho muselo zlepsovani zaujimat vic nez $$$$, takze to vypada jak to vypada...
Seagate už SMR nasadilo. http://www.cnews.cz/seagate-nabizi-8tb-disky-archive-hdd-maji-sest-ploten-se-smr-nizkou-cenuCool, už se to i prodává: http://www.czc.cz/seagate-archive-8tb/165971/produkt
Grafen je uhlík, který zmiňuju u cest mezi transistory.Grafen je uhlík, který se díky uspořádání chová jako polovodič. Alespoň google to tvrdí.
v současnosti jsou nejlepší procesory na 14 nm, tj. přes 4 miliardy transistorů, které mají jen asi 30 atomů mezi emitorem a kolektoremTo už se skoro vyplatí obrátit výrobní proces z odstraňování atomů na proces sestavování pomocí atomárního manipulátoru ne?
Kdyby jen technologie CPU.. stagnuje cele PC
O je to problém? Sice jsem schopný utrácet i za kdejaké ptákoviny, ale obejdu se bez toho – počítač mám proto, abych ho používal, ne abych si kupoval pořád něco nového – takže když mi dobře funguje starý počítač, vůbec mi to nevadí
Softwarová podpora zahrnuje jak nejnovější Android 5.0, tak Linux od jádra 3.10 výše.A jde o sunxi nebo vanilla kernel? Osobne bych tipoval na sunxi.
Tiskni
Sdílej: