Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Aktuální vývojová verze jádra je 3.7-rc3 vydaná 28. října. Linus poukazuje na to, že jde povětšnou o spousty drobných změn na mnoha místech. Ale nalezl problém, který ho znepokojuje: A když už jsme u seznamu změn: sakra lidi, někteří z vás si budou muset změnit jména. Na to, že tu je vícero Davidů, Petrů apod. jsem si zvyknul, ale jen v tomhle rc jsou tři různí Linusové. Pánové, chci se cítit jako jedinečná hvězda, ne jako neznámý člověk v davu.
Stabilní aktualizace: verze 3.0.49, 3.4.16 a 3.6.4 vyšly 28. října; 31. října je následovaly verze 3.0.50, 3.2.33, 3.4.17 a 3.6.5. Všechny obsahují důležité opravy. Za povšimnutí stojí to, že verze 3.6.5 standardně zakazuje bezpečnostní omezení symbolických a pevných odkazů přidaných během začleňovacího okna 3.6 jako odpověď na jinou nahlášenou regresi.
Ještě jeden IT pisálek se mě zeptá, jestli chci tak malé fonty, tak ho nejdřív ulovím a pak dostane zářez, že to nepamatuje.
Náhlé ukončení skenování VM za určitou magickou hranicí je docela hrubé, lepší je něco složitého, postupného, co se bude vždycky chovat špatně, akorát záhadněji
Dokud bugy nevyřešíte, tak tuto zprávu budete dostávat každý den!
-- bugzilla@kernel.org si těžko hledá kamarády
Greg Kroah-Hartman hledá někoho, kdo mu pomůže vytvářet stabilní jádra. Hledám někoho, kdo mi pomůže v procesu vydávání stabilních jader. Aktuálně se topím ve stromech a patchích a hodil by se mi někdo, kdo by dělal kontroly vydání, která vytvářím.
Správce grafického subsystému Dave Airlie není potěšen vydáním ovldačů pro Rapsberry Pi. Co je na tom špatného? Nemůžete jejich implementaci GLES nijak vylepšovat, nemůžete přidat nová rozšíření, nemůžete opravit žádné chyby, nedá se s tím dělat nic. Nemůžete pro to napsat ovladač pro Mesa/Gallium. Jednoduše to nejde.
Během několika dnů se hlášení na mailing listu týkající se poškození souborového systému ext4 stalo rozšířeným tématem zpráv; kvalita ext4 a jeho údržby byla zpochybněna. Jakmile se emoce uklidnily, ukázalo se, že problém nebyl tak vážný, jak se zdálo; daná chyba měla dopad na jen velmi malou skupinu uživatelů s neobvyklými volbami pro připojení. V době psaní tohoto textu se oprava testuje a měla by se brzy dostat do hlavní řady a stabilních jader. Bug byl podivný, ale je zajímavé se podívat na to, jak vznikl a jaký rozruch způsobil.
23. října se uživatel „Nix“ pokoušel vystopovat pád lock manageru NFS, když narazil na problém: pád neustále poškozoval jeho souborový systém, což mu ladění ještě více komplikovalo. Nahlásil problém na mailing listu linux-kernel a varoval čtenáře LWN. Vývojáři ext4 šli hned hledat problém a po pár hodinách už měli hypotézu. Ta byla bohužel mylná.
Než ale toto vyšlo najevo, všude možně po Internetu už vyšly články o tomto problému. LWN nebylo první, ale 24. už na LWN vyšel článek také. Rychle se ukázalo, že původní hypotéza měla mezery, takže se pokračovalo ve vyšetřování. To nakonec trvalo několik dnů.
Eric Sandeen nakonec dohledal původ chyby v tomto commitu, který se dostal do jádra ve verzi 3.4. Tato změna měla být jen pročištěním, které přemisťuje logiku alokace inodů do jediné funkce a odstraňuje duplicity. Bohužel to způsobuje i to, že dochází k úpravě bitmapy inodů mimo transakci, což má za následek zápis dat do žurnálu bez výpočtu kontrolního součtu. Pokud v tento moment systém havaroval, tak byly při příštím připojování odhaleny chyby v kontrolních součtech a žurnál nebyl přehrán; souborový systém byl vnímán jako poškozený.
Zajímavé je to, že na většině systémů by k problému nikdy nedošlo, protože na nich se kontrolní součty žurnálu nepoužívají. Jde o volitelnou funkci, která není standardně zapnutá a zjevně se moc nepoužívá. Nix tuto funkci nějak nechtěně zapnul; většina lidí ji nezapíná, i když třeba ví, že existuje. Kdokoliv, kdo má tuto funkci vypnutou, nebude touto chybou postižen, takže jen malá skupina uživatelů ext4 má důvod mít z poškození dat obavy.
Zajímavé je také to, že kontrolní součty v žurnálu jsou poněkud problematickou funkcí; jak je z diskuze z roku 2008 jasné, tak není uplně jednoznačné, co by se mělo dělat, když kontrolní součet nesouhlasí. Kontrolní součet v žurnálu není údajem, na který může systém rozumně reagovat; může dokonce vést k problémům sám o sobě.
Ericův patch zjevně problém řeší – poškození, ke kterým bez něj docházelo, jsou pryč. Pochopitelně před začleněním do jádra dojde na revidování – nikdo nechce způsobit další problémy kvůli zbytečnému spěchu – ale vydání jádra s opravou by měla být brzy k dispozici. Většině uživatelů to ale bude jedno, protože nebyli problémem vůbec postiženi. Je budou spíše zajímat plány na vylepšování testovacích sad pro souborové systémy, aby podobné regrese byly v budoucnu snáze odhaleny.
Ze současného pohledu se dá říci, že pozornost věnovaná problému v médiích neodpovídala skutečnému dopadu chyby. Dalo by se to přiřknout snaze o senzaci, která přitáhne čtenáře. Ale jsou tu i další faktory, které je třeba mít na paměti, než budeme někoho soudit:
Vývojáře ext4 jistě nelze vinit z toho, co se kolem této chyby rozpoutalo. Udělali to, co správný zodpovědný vývojář udělá: odložili vše, na čem dělali, a soustřeďovali se na to, co vypadalo jako závažná regrese. Mohli rozsah paniky trochu ovlivnit tím, že by o problému diskutovali neveřejně, ale takto komunita nefunguje.
Závažnějším tématem je přidávání nových funkcí do ext4. Ext4 je vnímáno jako stabilní systém souborů vhodný k produkčnímu nasazení; právě ext4 máme používat, než Btrfs dozraje. Proto se můžeme setkat s odporem proti přidávání nových funkcí, zejména když nemají moc využití nebo nemusejí fungovat dobře s těmi stávajícími. A byli to nakonec i vývojáři systémů souborů, kteří vyjádřili podobné obavy.
Než ale začneme kvůli tomuto zoufat, je vhodné si připomenou několik faktů. Tento systém souborů je rozsáhle používán ve spoustě různých situací, takže je pravděpodobné, že všechny problémy budou rychle odhaleny. Problémy, které se dotkly skutečných uživatelů, jsou zcela vzácné a dokonce i v tomto případě by se jejich počet dal snadno spočítat na prstech. Ext4 je dlouhodobě velmi stabilní a jeho vývojáři jsou odhodlaní nedopustit, aby se na tom něco změnilo.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Kdokoliv, kdo má tuto funkci zapnutou, nebude touto chybou postiženIMHO vypnutou (ale možná je jen už moc pozdě večer).