Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Aktuální vývojové jádro je 4.0-rc3, vydané 8. března. "Zpátky na zavedeném harmonogramu vydávání v neděli odpoledne. Jelikož se tento týden neobjevilo nic obzvlášť divného, žádná chyba na poslední chvíli, o které bych věděl, a pozdržel věci její opravou."
Stabilní aktualizace: 3.19.1, 3.18.9, 3.14.35 a 3.10.71 byly vydány 7. března.
I bez vynálezu nějaké samostatné medaile garantující org, jsem zatoužil po vytvoření *nové* ceny - "Internetového průkopníka". Zobrazovala by sošku inženýra, přikovaného ke skále, marketroidy požírající jeho vnitřnosti, s tuctem šípů v zádech a rukama nataženýma před sebe - v nich by držel zcela novou technologii.
Jsem přesvědčen o tom, že Git má kouzelné skryté rozhraní k síti. Jeho schopnost samovolně se spustit a udělat Git gc, v okamžiku kdy stahujete update na aktualizaci důležitého dotazu, je přímo neskutečná.
Jsem přesvědčen o tom, většina vývojářů používá "nesprávnou" angličtinu, druhá nejpoužívanější je americká angličtina, po ní indická a britská angličtina.
Podle rozvrhu by se podpora stabilní verze 3.18 měla pomalu chýlit ke konci. V tomto případě se Sasha Levin rozhodl, že si údržbu této verze kernelu vezme na starost, takže updaty budou pokračovat zhruba až do konce roku 2016.
Je fajn, že ve vývoji jsou "vzrušující nové paměťové produkty", ovšem na jejich uvedení na trh si možná ještě budeme muset počkat. Wilcox si není jistý, zda budou dostupné letos. Zpoždění ve vývoji můžou mít na svědomí problémy s "novými druhy fyziky", které musí společnosti řešit.
Do začátku rozhovoru skočil Christoph Hellwig, který se zeptal zda Intel, Wilcoxův zaměstnavatel, plánuje v blízké budoucnosti vydat ovladače pro zařízení s perzistentní pamětí. Wilcox byl očividně se situací nespokojen, ale řekl, že ovladače nemohou být vydány, dokud nebude dostupná ACPI specifikace, která určuje, jak se zařízení v systému hlásí. Toto je součástí procesu ACPI 6, který bude dostupný, "až se k tomu ACPI dostane" Jakmile se to stane, vydá Intel své ovladače.
James Bottomley poznamenal, že v rámci UEFI (která dohlíží na ACPI) funguje proces k vydání části specifikací, pokud dojde k obecné shodě všech účastníků. Bottomley vyzval Intel, aby využila tohoto procesu.
Další z účastníků se zeptal, zda by bylo možné již nyní napsat ovladač, který by pracoval se všemi prototypy testovaných zařízení a zároveň nepoškodil jiné z prototypů, které zatím testovány nebyly. Wilcox odpověděl, že to není možné. "Je to frustrující," řekl.
Wilcox se dále věnoval tématu, o kterém myslel, že by publikum, věnující se správě paměti, mohlo více zajímat. Se stránkou o velikosti 4 KB a struct page pro každou stránku, by zařízení s kapacitou 400 GB, které zmínil, potřebovalo 6 GB jen pro sledování těchto stránek v kernelu. Pro zařízení by to byla spousta "promrhaného" místa. Ale pokud kernel sleduje paměť se strukturou stránek, může se s ní pracovat jako s normální pamětí. Jinak bude zapotřebí speciální vrstvy, například blokového zařízení API, k přístupu k danému zařízení.
Wilcox pracoval s předpokladem, že tyto typy zařízení nebudou využívat struct page. Na druhou stranu Boaz harrosh (který na summitu nebyl), zveřejňoval patche pro jiná, menší zařízení a tyto patche struct page používají. Což jak řekl Wilcox, dává smysl pro použitá v tomto případě, ale ne pro typ zařízení, na který se zaměřil.
Větší zařízení mají podobné vlastnosti opotřebení jako NAND flash, ale nikoli "5000 cyklů a je po něm". Tato zařízení mají životnost 107 nebo 108 cyklů. Co se přístupových časů týče, jsou některá rychlejší než DRAM.
Ted Ts´o navrhoval, že se zařízeními s různou kapacitou by se mělo také různě pracovat. S tím souhlasil Dave Chinner a dodal, že zařízení s baterií jsou vlastně RAM, zatímco větší zařízení spíše úložiště (paměť), takže by mohla být řešena jako bloková zařízení.
Wilcox řekl, že nahradí pro tato zařízení několika předběžnými patchi volání z get_user_pages() novým voláním get_user_sg(), který získá seznam scatter/gather místo stránek. Takto nejsou nutné struktury stránek, pro zpracování zařízení tohoto druhu. Uživatelé mohou zařízení používat jako blokové zažízení. Mohou do něj vložit souborový systém a pro přístup k datům použít mmap()
To vedlo k diskuzi o tom, jak zvládal truncate()na souboru, který byl namapován pomocí mmap(). Wilcox si myslí, že Unix, tedy Linux, se v tomto scénáři chová špatně. Jestliže program přistupuje k paměti, která již není součástí namapovaného souboru vzhledem ke zkrácení, obdrží SIGSEGV. Místo toho by mělo volání truncate() počkat do odmapování paměti.
Zpracovat truncate() tak, aby počkalo, je triviální záležitost, řekl Peter Zijlstra, ale mění to současné chování. Navrhl přidat k mmap() vlajku, která by vyžadovala tuto operaci. To by mělo snížit faktor překvapení, jelikož chování bude závislé na tom, co je mapováno. Ts´o řekl, že si nemyslí, že by kernel mohl bezpodmínečně zablokovat truncate operace na hodiny nebo dny, aniž by došlo k poškození některých aplikací.
Zpátky o otázce ovladačů se Ts´o zeptal, která rozhodnutí je třeba udělat a do kdy. Zařízení s podporou baterií jsou již dostupná, takže by měly vycházet i patche na jejich podporu, řekl jeden z účastníků. Hellwig řekl, že by dávalo smysl mít v kernelu jak ovladač Haroshův, tak od Intelu. Uživatelé by si potom mohli vybrat ten, který by měl smysl pro jejich zařízení. Celkově došlo ke shodě, ale na ovladači pro zařízení s baterií, se ještě stále musí pracovat, než bude připraven na začlenění. Bottomley to tedy shrnul s tím, že se skupina shodla na tom, že je zapotřebí obou ovladačů, jeden potřebuje doladit a druhý ještě neexistuje.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
I bez vynálezu nějaké samostatné medaile garantující org, jsem zatoužil po vytvoření *nové* ceny - "Internetového průkopníka".Originál:
Even without finding some separate medal granting org, I have longed to create a *new* award - an "Internet Pioneers Award".
Snad tedy autor?Ježíšmarjá, jen to ne...