Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Současné vývojové jádro je 3.0-rc4 vydané 20. června. Sestává se hlavně ze spousty oprav (některé pro významné výkonnostní regrese) a pár nových ovladačů. Také zjevně obsahuje novou chybu při překladu, která může vyžadovat aplikaci tohoto patche. Všechny detaily najdete v kompletním changelogu.
Stabilní aktualizace: tento týden žádné nevyšly.
-- Dan Williams
napsal Jake Edge, 22. června 2011
Jména zařízení mohou hlavně u disků být pro správce matoucí, protože se při bootu přiřazují podle pořadí, v jakém jsou disky objeveny. Stejnému fyzickému disku může při každém bootu být přiřazeno jiné jméno zařízení (v /dev), což znamená, že zprávy v jaderném logu a výstup různých nástrojů nemusí odpovídat pohledu správce na systém. Nedávná sada patchů chce tuto situaci změnit, ale naráží na odpor jaderných vývojářů, kteří si myslí, že by se to mělo řešit v uživatelském prostoru.
Patche zaslal Nao Nishijima a jsou relativně přímočaré. Do struct device prostě přidávají záznam preferred_name, které lze nastavit pomocí sysfs. Patche potom mění zprávy v logu o SCSI a výstup /proc/partitions tak, aby se preferované jméno použilo, když bylo nastaveno. Greg Kroah-Hartman tady zmínil obavu ze změny /proc/partitions, protože různé nástroje tento soubor analyzují a ten je tedy součástí jaderného rozhraní do uživatelského prostoru. Přidání preferovaného jména na každou řádku by tyto nástroje snadno mohlo zmást.
Co je ale důležitější, poznamenává Greg, bylo by jednoduše možné změnit tyto nástroje tak, aby ve svém výstupu tato jména použily samy. Jakékoliv schéma, které by mapovalo preferované jméno na specifický disk, vyžaduje nějaký soubor s mapováními; pokud tedy nějaký nástroj (mount, smartd a další) chce použít tato preferovaná jména, může daný soubor s mapováním použít úplně bez účasti jádra:
I když patche používají preferred_name jenom pro disky, cílem je umožnit je přidat k jakémukoliv zařízení (a pak změnit zprávy v logu a nástroje tak, aby se používala). Jsou modelovány podle záznamu ifalias, který byl roku 2008 přidán k síťovým zařízením, ale někteří tohle nepovažují za něco, co by se mělo napodobovat. Umožnit přiřadit síťovému zařízení jenom jeden alias obecně není dostatečné, protože lidé obvykle nechtějí jenom jedno, ale několik jmen naráz, řekl Kay Sievers; ifalias se tedy používá jenom v několika SNMP nástrojích. V současnosti udev udržuje sadu odkazů v /dev/disk/by-*, která spojují disky a jaderná zařízení podle různých charakteristik (ID, jméno [label], cesta a UUID). James Bottomley by rád viděl, kdyby se o preferovaná jména rozšířilo tohle:
Tento návrh má ale problémy. Aby udev zjistil, že bylo nastaveno preferované jméno, musel by se vygenerovat uevent. To by šlo zařídit, ale jak upozornil Kay, vede to k dalším problémům. (Kay místo by-preffered používá by-pretty):
/dev/disk/by-pretty/foo
Kay řekl, že udev sleduje zařízení připojená k systému (a jejich atributy jako, potenciálně, preferované jméno), ale neobsahuje žádný koncept sledování jmen, která již neplatí. To znamená, že udev nemůže jenom tak nechat staré záznamy být, když uživatelský prostor změní preferované jméno: Nemůžeme jenom tak do /dev přidávat věci, které nemají záznam v databázi udevu, při odpojení zařízení by se nikdy neodstranily a nechávalo by to po sobě pořádný nepořádek.
Jedním možným řešením problému s přejmenováním by bylo umožnit do preferred_name jeden zápis, takže jakmile by byl alias jednou nastaven, nebylo by ho možné měnit bez rebootu. udev by mohl nastavit správné odkazy a různé nástroje by mohly aliasy používat podle potřeby. To by vyřešilo problém s přejmenováním za cenu flexibility. Obecně nikdo nebyl proti nápadu přidat diskům snáze zapamatovatelná jména, jedná se spíše o otázku, jak se k nim dostat.
Kay navrhl přidat do udevu způsob, jak vypsat všechny symbolické odkazy, které vytváří během objevování zařízení. Každý (nebo každý nástroj), kdo by potřeboval spojit alias s konkrétním diskem, by tento výstup mohl použít, zjistit, o které zařízení se právě jedná (například podle UUID), a nastavit alias podle potřeby. To by obecně fungovalo, ale James Bottomley to považuje za zbytečně složité pro uživatele:
Kay a správce jádra ovladačů Greg Kroah-Hartman to považují za zakrývání mnohem důležitějších záležitostí. Kay by přinejmenším rád viděl, kdyby se ladící a chybová hlášení ve stylu textového souboru nahradila (nebo doplnila) něčím strukturovanějším:
Z pohledu uživatele nicméně disky již nyní mohou mít jména (například označení na pouzdře) a bylo by poměrně vhodné, kdyby je jaderná hlášení používala. Nakonec Kay není proti řešení specifickému pro disky (ne pro všechna zařízení), ale myslí si, že to opravdu není správná cesta. Greg souhlasí a trvá na tom, že tahle změna se do jádra ovladačů nedostane. Vzhledem k tomu Nao plánuje patche přepracovat, přesunout jméno do struct gendisk, přejmenovat pole na alias_name (místo „preferred“), aby se lépe vystihl jeho účel, a generovat uevent, když se jméno změní.
Podle příkladu síťových ifalias se do rozhraní mezi jádrem a uživatelským prostorem přidává další věc, tentokrát pro disky. I když to možná vyřeší aktuální problém správců, také to po sobě zanechá nějaký kód, až nebo pokud se najde lepší řešení. To je nešťastné, ale vzhledem k tomu, že se zde jedná o skutečný problém, změna je omezena na subsystém, jehož správce (James Bottomley) s ní souhlasí, pravděpodobně se v jádře objeví zanedlouho. Jakákoliv změna logování ladících hlášení a chyb podle toho, co popsal Kay, je rozhodně ještě daleko, nicméně po strukturovaném výstupu z jádra se volá již dlouho. Někdy je prostě jednodušší udělat takovou změnu na jednom místě místo toho snažit se identifikovat a opravit všechna místa mimo jádro, která by ji mohla potřebovat.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Stejnému fyzickému disku může při každém bootu být přiřazeno jiné jméno zařízení (v /dev), což znamená, že zprávy v jaderném logu a výstup různých nástrojů nemusí odpovídat pohledu správce na systém.
Stejnému fyzickému disku může při každém bootu být přiřazeno jiné jméno zařízení (v /dev)Například pokud jsou v systému namíchaná ata a sata zařízení, jádro je při každém bootu uvidí v jiném pořadí a přidělí jim jiné názvy zařízení (sda, sdb a tak..). Čili správce se musí řídit něčím jiným než kernelími názvy zařízení, jinak nenapíše ani fstab.
což znamená, že zprávy v jaderném logu a výstup různých nástrojů nemusí odpovídat pohledu správce na systém.Pohled správce na systém:
LABEL=data11 /cache ext4 defaults,noatime 0 2Kernelí hláška:
EXT4-fs (sdb3): mounted filesystem with writeback data mode. Opts: (null)Fakt nevím co zrovna dnes je sdb3 a pokud bych tu hlášku chtěl luštit, musel bych jít a zjistit to.
Root fs už je potřeba uvést něčím stabilním, např. UUID, např. UUID, jinak tam jádro skutečně začne vyrábět náhodu.
Přesněji řečeno jádro žádné UUID nezná. To je výmysl udevu a tudíž ve skutečnosti parametr root zpracuje skript z initramdisku, UUID přeloží na skutečný název zařízení (například /dev/sdb3), a tento dá připojit. Jinak řečeno UUID a podobné jsou záležitost čistě uživatelského prostoru, jádro o tom nemá nejmenší tušení (jinak by muselo při každém mount(2) zkoumat obsah všech blokových zařízení).
Kapacitance je zdánlivý odpor součástky, jednotkou je tedy Ω.Ano, toho jsem si vědom. Nicméně v anglickém originálu je taky capacitance a nikoliv capacity
Zrovna dneska jsem upgradoval v serveru jádro na 2.6.39.2 a co myslíš? Mám ho tam. IDE subsystém s hd* názvy.
V jádře si stále můžeš vybrat mezi IDE a ATA. Kde si ale už nevybereš, je udev, který od jisté verze IDE názvosloví nepodporuje.
A zrovna v tom stroji mám více disků. A jako na potvoru taky kopii souborového systému, protože jeden z disků se začal poroučet. Takže třeba tady LABEL nepomůže, protože tam jsou dva systémy s touže jmenovkou (a obecně LVM snímky jich takových mohou navyrábět mnoho).
Takže začínám zkoumat, jestli initramdisk bude nebo nebude potřeba, jestli subsystém ATA dokáže nebo nedokáže na IDE hardwaru držet stabilní číslování podle topologie nebo ne.
Očekával bych, že na tohle (rozumnějme například přejímání informací o úložištích z BIOSu) má jádro nějaká pravidla, stejně jako ujasnění, jak se vypořádává s umístěním disků na IDE kanálech, SATA rozhraní podle čísel, prioritu SATA před PATA a podobně... Kde tedy udělali chybu? Nebo jsem jenom přespříliš naivní, neznalý?Pokud vím, tak jádro přiděluje jména SCSI diskům tak, jak se detekují, a to nejen "krátká jména" (
sda
, sdb
...), ale i ta dlouhá SCSIcky sběrnicoidní (dev:bus:target:lun
), protože i jednotlivé řadiče se mohou nadetekovat v různém pořadí.
Já osobně už jsem několikrát viděl, jak se uspaný disk odmítl včas probrat (hlásil "link is slow to respond, please be patient
") a byl v důsledku toho přejmenován, protože ho disk, který se za běžných okolnosti detekoval jako poslední (je to PATA disk, přípojený na přídfavném řadiči od Promise), předstihl a detekoval se dříve.
Očekával bych, že na tohle (rozumnějme například přejímání informací o úložištích z BIOSu) má jádro nějaká pravidla, stejně jako ujasnění, jak se vypořádává s umístěním disků na IDE kanálech, SATA rozhraní podle čísel, prioritu SATA před PATA a podobně...
Takové stálé a neměnné pořadí by sice bylo fajn, ale v plné obecnosti ho ani zajistit nejde. A i kdyby šlo, stejně by čas od času nastala situace, kdy se nějaké zařízení v důsledku chyby (ať už softwarové nebo hardwarové) nepodaří inicializovat a všechna další se posunou. Takže je lepší nepředstírat, že je možné persistenci pořadí zajistit.