Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Jádro verze 4.7 vyšlo 24. července: V oznámení Linus poznamenal, že šlo o „poměrně klidný“ vývojový cyklus. Nejvýznamnější změny v tomto vydání zahrnují trasovací histogramy, trasovací analýzu v jádře, využívající možnost připojovat programy BPF ke sledovaným bodům, bezpečnostní modul LoadPin, lepší detekci OOM, rychlejší operace souborových systémů díky paralelnímu vyhledávání cest, plánovač frekvencí CPU schedutil atd. Pro podrobnosti viz stránku KernelNewbies 4.7.
Stabilní aktualizace: 4.6.5, 4.4.16 a 3.14.74 byly vydány 27. července.
Jak již bylo řečeno výše, jádro je příliš velké na to, aby člověk věděl, co všechno je třeba udělat. Takže vývoj jádra je opravdu stojí na metodě pokusu a omylu. Pošlete to, co vám funguje, a přijměte zpětnou vazbu od těch, kteří svůj systém znají lépe než vy, abyste svůj patch dokázali vylepšit.
V době psaní tohoto článku Linus začlenil 3156 neslučovacích sad změn do hlavního repozitáře vývojového cyklu 4.8. Vzhledem k obsahu linux-next se očekává, že 4.8 bude relativně rušný cyklus, takže je jasné, že začleňovací proces teprve začal. I tak si do hlavního repozitáře již našlo cestu několik zajímavých funkcí. Mezi ty nejviditelnější patří:
gpio-hammer
a gpio-event-mon
, které byly přidány do adresáře tools.Změny viditelné vývojářům jádra zahrnují:
Podle běžného scénáře by se začleňovací okno 4.8 mělo zavřít 7. srpna a finální vydání 4.8 můžeme očekávat 25. září.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Je důkladně nezdokumentovaný, ...