Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Do konference přišlo celkem 1988 emailů, nejvíce jich poslali Andrew Morton, Alan Cox, Linus Torvalds.
Daniel Egger ohlásil:
Andrew Morton vysvětlil, že jádro 2.4 má v sobě triky na kouzelné snížení velikosti, které však nebyly začleněny do řady 2.5, neboť vývojáři očekávali, že gcc tuto práci odvede za ně. Triky dokázaly ušetřit 200 KB nebo zhruba 10%. Gcc verze 3 a jeho sdílení řetězců mělo učinit tato hacky zbytečnými, ale nestalo se tak, proto je vývojáři opět zahrnou...
Robin Holt zaslal patch, díky němuž se ipconfig.c stane modulem v řadě 2.5, v tuto chvíli je soubor statický. Důvodem je proprietární ovladač, jehož dodavatel neposkytuje ani GPL verzi ani informace. Aby Robin mohl připojit root přes NFS, potřebuje nahrát tento ovladač via ramdisk.
Ale Alan Cox odpověděl, že správným řešením je smazat ipconfig.c. Existují totiž initrd založená na bootp/dhcp, které umí připojit root přes NFS bez pomoci utility v jádře. Dokonce ani největší distribuce používající root na NFS (LTSP) nepoužívá ipconfig ani v řadě 2.4. Dále Alan požádal Davida M, aby jej odstranil.
Derek Atkins ohlásil verzi 0.2 balíčku IPsec-Tools, který řeší problémy se sestavením [build] pod glibc 2.3 a OpenSSL 0.9.7. Balíček najdete na adrese http://ipsec-tools.sourceforge.net/.
Greg KH vypustil další verzi klibc, ve které byl soubor s licencí. Roman Zippel si všiml, že licencí nebyla GPL a požádal o vysvětlení. H. Peter Anvin odpověděl, že se jedná o licenci MIT, která se liší od nové (BSD) licence pouze v odstavci o nepřevoditelnosti [no-endorsement clause], který se zdál nadbytečným. Tato licence byla zvolena, neboť klibc je nedynamická knihovna, takže by bylo extrémně složité s ní slinkovat něčí proprietární kód. Navíc je to jeho volba jako autora kódu.
Jenže Roman nebyl s odpovědí spokojen a napsal, že když někdo dává kód do kernelu, měl by použít jeho licenci a poskytnutí extra práv může být problém. Požádal o vysvětlení a Linus Torvalds odpověděl:
Důvody jsou jednoduché:
Když to dáte dohromady, GPL není dobrou volbou. A protože Peter je hlavním autorem, nechápu, o co ti jde, Romane.
Matthew Wilcox poznamenal, že klibc ztrácí možné vývojáře kvůli své licenci. On není ochoten psát kód po BSD licencí, preferuje plné GPL. Je ochoten ke kompromisu na LGPL na rozdíl od Petera. Linus odpověděl, že skutečným tématem je, s jakou licencí lidé chtějí pracovat. Protože Peter je hlavním autorem, jeho názor má pro něj větší váhu než názory lidí, kteří by byli ochotni pracovat. Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Jinými slovy, slova jsou laciná, záleží na kódu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: