sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
mam pocit, že by se Linus měl občas krotit... Je mi jasný, že je blbý nutit userspace vývojáře opravovat svuj SW, když to jde v jádře obejít, ale pokud TTY bylo až tak rozbitý, tak se nedá nic dělat, ne? Nebo tomu někdo rozumí a mohl by mi to líp vysvětlit?
politika je uz mnoho let takova, ze binarka prelozena na treba jadru 0.1.128 pojede i na poslednim jadru. Toto tento koncept narusuje. A tato politika nas take odlisuje od spolecnosti jako treba M$
Myslim, ze binarky vyuzivajici chyb jadra by do teto politiky zahrnuty byt nemely. Prijde mi, ze by tak Linux musel podporovat i stare rootkity.
a co kdyz pujde o uzitecny program ktery na svete nema obdoby a jehoz tvurce zahynul/firma zkrachovala? Kdo rozhodne ktery program je dobre dal podporovat a ktery ne? Typicky pripad ruznych mericich softu...
Tak napriklad commit d20894a23708c2af75966534f8e4dedb46d48db2 tohle porusuje. Mohou existovat binarky, ktere na jadru obsahujicim tenhle commit proste nebudou fungovat, i kdyz predtim fungovaly.
moje zkusenosti jsou spis opacne
Priznam se, ze mam ext3 na 8GB prstu Kingston s petiletou zarukou (snad neco vydrzi). Nainstaloval jsem si na to Ubuntu a vyuzivam to hlavne na notesu, kde jinak je z ruznych duvodu Windows. Nekdy ho ale pripojim i desktopu s Linuxem, abych si pretahnul nejaky dokument, a pak by se nejaka takova volba jako zminovane uid hodila.
Trochu me mrzi, jak je ta flashka pomala. Proto /tmp a /var/log mam v ramdisku. S tim se pak uz da i pracovat. Ale stejne, jake distro ci nastaveni by bylo nejlepsi pro takovyhle system (tedy na flashce a notesu), aby to trochu bezelo a zaroven nezralo moc elektriky?
Tiskni
Sdílej: