Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Do konference přišlo celkem 792 emailů, nejvíce jich poslali "David S. Miller", Alan Cox a Roland Dreier.
25. pro - 26. pro
Domen Puncer odstranil ze souboru MAINTAINERS konferenci o ARM, protože je moderovaná. Řekl k tomu: Pokud jste členem, adresu už znáte. Pokud nejste, pravděpodobně nebudete chtít, aby se vám vracely maily. Alanu Coxovi se patch nelíbil, protože lidi budou i tak chtít znát adresu, aby se mohli do konference přihlásit. Russell King Domenovi napsal: S odstraňováním takové dokumentace moc nesouhlasím. Zvláště proto, že mám dobré důvody se k takovému postupu u svých konferencí také uchylovat. Pokud je to nutné, budiž, ale očekávám, že to budeš ty, kdo poskytne informace lidem, kteří pak nebudou vědět, kam jít. Domen odpověděl, že soubor MAINTAINERS obsahuje URL projektu; a navrhl: Co takhle přidat do toho souboru novou značku (např. "LM", jako list-moderated)? Ale odpověď už nepřišla. Vypadá to, že patch nebude aplikován a v souboru MAINTAINERS budou moderované konference i nadále.
27. pro
Karel Kulhavý napsal:
Právě jsem vydal Twibright I2C2P:
Ovladač je na konci tohoto mailu. Je testovaný a zdá se, že funguje
bezchybně (což samozřejmě nijak nevypovídá o tom, jestli je napsaný
správně . Ovladač byl vyvinut na jádrech 2.6.8.1, 2.6.9 a 2.6.10.
29. pro
Jesper Juhl napsal: Protože začíná být udev používáno na mnoha místech, a protože jsem si všiml, že v této konferenci se lidí ptali na jejich verzi udev, řekl jsem si, že je asi čas, aby scripts/ver_linux hlásil i tuto informaci. Bude se tak standardně dostávat do více chybových hlášení. Tento patch přidává do scripts/ver_linux vypisování verze udev. A připojil: Řekl bych, že pokud bude předchozí patch začleněn, by bylo rozumné přidat i malou zmínku o udev do Documentation/Changes - pokud ano, přikládám i patch, který by to mohl udělat.
29. pro
Lee Revell napsal:
O realtime LSM se už v této konferenci mluvilo. Účelem je umožnit vybraným uživatelům spouštět RT úlohy. Nejčastějším využitím je nízkolatenční audio s JACK: http://jackit.sf.net.
Několik lidí hlásilo, že co se audio latence týče, je 2.6.10 zatím nejlepší jádro. Viz http://ccrma-mail.stanford.edu/pipermail/planetccrma/2004-December/007341.html. Pokud by došlo k začlenění realtime LSM, byl by to poslední krok k tomu, aby nízkolatenční audio dobře fungovalo s běžným jádrem.
Rádi bychom (autoři a linuxová audio komunita) požádali o zařazení do příštího --mm vydání, přičemž konečným cílem by bylo začlenění do hlavního stromu.
Tato verze je shodná s tou, kterou poslal Jack O'Quin (ale nedal do cc: Andrewa nebo ani jinak najevo, že bychom to chtěli v -mm), takže jsem zachoval jeho podpis [Signed-Off-By].
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: