Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Do konference přišlo celkem 792 emailů, nejvíce jich poslali "David S. Miller", Alan Cox a Roland Dreier.
25. pro - 26. pro
Domen Puncer odstranil ze souboru MAINTAINERS konferenci o ARM, protože je moderovaná. Řekl k tomu: Pokud jste členem, adresu už znáte. Pokud nejste, pravděpodobně nebudete chtít, aby se vám vracely maily. Alanu Coxovi se patch nelíbil, protože lidi budou i tak chtít znát adresu, aby se mohli do konference přihlásit. Russell King Domenovi napsal: S odstraňováním takové dokumentace moc nesouhlasím. Zvláště proto, že mám dobré důvody se k takovému postupu u svých konferencí také uchylovat. Pokud je to nutné, budiž, ale očekávám, že to budeš ty, kdo poskytne informace lidem, kteří pak nebudou vědět, kam jít. Domen odpověděl, že soubor MAINTAINERS obsahuje URL projektu; a navrhl: Co takhle přidat do toho souboru novou značku (např. "LM", jako list-moderated)? Ale odpověď už nepřišla. Vypadá to, že patch nebude aplikován a v souboru MAINTAINERS budou moderované konference i nadále.
27. pro
Karel Kulhavý napsal:
Právě jsem vydal Twibright I2C2P:
Ovladač je na konci tohoto mailu. Je testovaný a zdá se, že funguje
bezchybně (což samozřejmě nijak nevypovídá o tom, jestli je napsaný
správně . Ovladač byl vyvinut na jádrech 2.6.8.1, 2.6.9 a 2.6.10.
29. pro
Jesper Juhl napsal: Protože začíná být udev používáno na mnoha místech, a protože jsem si všiml, že v této konferenci se lidí ptali na jejich verzi udev, řekl jsem si, že je asi čas, aby scripts/ver_linux hlásil i tuto informaci. Bude se tak standardně dostávat do více chybových hlášení. Tento patch přidává do scripts/ver_linux vypisování verze udev. A připojil: Řekl bych, že pokud bude předchozí patch začleněn, by bylo rozumné přidat i malou zmínku o udev do Documentation/Changes - pokud ano, přikládám i patch, který by to mohl udělat.
29. pro
Lee Revell napsal:
O realtime LSM se už v této konferenci mluvilo. Účelem je umožnit vybraným uživatelům spouštět RT úlohy. Nejčastějším využitím je nízkolatenční audio s JACK: http://jackit.sf.net.
Několik lidí hlásilo, že co se audio latence týče, je 2.6.10 zatím nejlepší jádro. Viz http://ccrma-mail.stanford.edu/pipermail/planetccrma/2004-December/007341.html. Pokud by došlo k začlenění realtime LSM, byl by to poslední krok k tomu, aby nízkolatenční audio dobře fungovalo s běžným jádrem.
Rádi bychom (autoři a linuxová audio komunita) požádali o zařazení do příštího --mm vydání, přičemž konečným cílem by bylo začlenění do hlavního stromu.
Tato verze je shodná s tou, kterou poslal Jack O'Quin (ale nedal do cc: Andrewa nebo ani jinak najevo, že bychom to chtěli v -mm), takže jsem zachoval jeho podpis [Signed-Off-By].
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: