Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Do konference přišlo celkem 1179 emailů, nejvíce jich poslali Alan Cox, James Nelson a David Dillow.
25. pro - 31. pro
Pavel Machek napsal:
Některé počítače tráví minuty procesorového času nad stupidním O(n^2) algoritmem. Tento patch jej nahrazuje za O(n) algoritmus, aby bylo swsusp pro některé lidi vůbec použitelné.
Rád bych, aby to lidi otestovali. Pravděpodobně by to mělo pár týdnů pobýt v -mm, ať se tomu dostane dost testování. Na druhou stranu je pravda, že SUSE má variantu tohoto patche ve svém jádru.
Někdo hlásil díky patchi veliké zlepšení. Systém byl uspán za 5 vteřin místo minuty nebo více bez patche. Eduard Bloch si jej také po mnoha použitích pochvaloval jako velmi stabilní a spolehlivý. Rafael J. Wysocki dodal: Potvrzuji. Už mi běží nějakou dobu na AMD64 s 2.6.10 a funguje skvěle.
27. pro - 30. pro
Alan Cox napsal: Chipy od Serverworks mají i RAID variantu, kterou však ovladač z 2.6 nepodporuje. Tento [patch] podporu přidává a odstraňuje hromadu #if a další zbytečné zmatky. Není už tedy pro CSB6 RAID potřeba používat různé binární ovladače od výrobce.. Bartlomiej Zolnierkiewicz byl s patchem spokojen a přijal ho do své sady, která půjde k Linusu Torvaldsovi.
30. pro - 2. led
Alan Cox oznámil Linux 2.6.10-ac2: Arjan van de Ven teď z jádra vytváří RPM balíky, které by měly být k dispozici v podadresáři RPM a mělo by je být možné instalovat i pomocí yum. Christian Hesse si všiml, že ovladač PWC, který byl nově vrácen do 2.6.10-ac2 díky Lucu Saillardovi, lze zkompilovat pouze jako modul. Christian tedy poslal patch, který umožnil přímé zakompilování do jádra.
1. led - 3. led
Někdo se zeptal, jak se nejlépe začít podílet na vývoji jádra, a Christoph Anton Mitterer (další nováček) dal odkaz na Kernelnewbies. Jim Nelson řekl: Podívej se na http://www.dit.upm.es/~jmseyas/linux/kernel/hackers-docs.html - mají dobrý výběr odkazů na mnoho materiálů. Projekt kernel-janitors - http://www.kerneljanitors.org/ - je také dobré místo, kde začít; tam začínalo mnoho hackerů jádra. Pedro Venda připojil:
Nedávno tu podobná otázka proběhla. Některé z odpovědí byly následující:
knihy:
(Poslední dvě budou v brzy v novém vydání zahrnovat i jádro 2.6.)
Deepak Kotian četl 'Linux Kernel Development' a ptal se, kdy vyjde 3. vydání 'Linux Device Drivers'; a Jonathan Corbet odpověděl: LDD3 (Jonathan Corbet, Alessandro Rubini a Greg Kroah-Hartman) by doufejme mělo být hlavní hvězdou na výstavě LinuxWorld příští měsíc v Bostonu. Online vydání bude jako obvykle připravováno déle; nedokáži odhadnout, kdy by mohlo vyjít.
2. led - 4. led
Christoph Hellwig hlásil:
Na buqtraq už je více než týden zpráva o root exploitu u modulárního LSM.
Tento patch to napravuje natvrdo tak, že znemožňuje, aby byl daný kód zkompilován jako modul. Vlastně si myslím, že povolovat kompilaci bezpečnostních pravidel jako modulů je dost špatný nápad. Přijali byste patch rušící exporty v security/?
Lee Revell odpověděl: Tohle jsem posílal do LKML před týdnem a skutečná oprava byla v odpovědi. http://lkml.org/lkml/2004/12/28/112. Linus Torvalds reagoval: No, uvědomuji si, že je to na bugtraq, ale to z toho nedělá závažnou věc, ne? Změním tu třípolohovou volbu na boolean, ale udělal vůbec někdy někdo, kdo by byl alespoň zpoloviny při smyslech, to, co je na tom buqtraq popsáno? Jinými slovy, vypadá to jako vymyšlený příklad, kterému se také říká "takže to nedělejte" ;).
Christoph souhlasil, že v tomto konkrétním případě se asi není třeba obávat, ale řekl: Myslím, že budeme svědky závažnějších problémů s dalšími bezpečnostními moduly. Bezpečnostní moduly nejsou narozdíl od modulů ovladačů tolik izolované, protože jsou do hloubky provázány se stavem procesů/souborů/atd. A Chris Wright odpověděl: Problém to je pouze tehdy, když se zajímáš o věci, které běžely před tím, než byl modul natažen. To se může pohybovat od žádného až k velikému problému - případ od případu.
V originálu Kernel Traffic 293 vyšla navíc ještě tato témata:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: