Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
31. led - 4. úno
Mark A. Greer napsal:
Tento patch přidává podporu pro čip ST M41T00 RTC.
Pravděpodobně si všimnete, že implementuje rozhraní speciálně pro PPC (/dev/rtc->drivers/char/genrtc.h->include/asm-ppc/rtc.h->tento soubor). Bylo to nutné kvůli podpoře podskupiny PPC platforem, která potřebuje zapojit podporu RTC za běhu. Kdybych /dev/rtc implementoval přímo nebo vytvořil rozhraní přímo k genrtc.h, nemohly by tyto platformy ovladač používat. Cílem je zapracovat na jednotnější podpoře RTC na všech architekturách procesorů.
Ačkoliv o popisovaném hardware příliš nevěděl, poskytl Jean Delvare komentář ohledně překlepů a názvových konvencí a také poradil se správou paměti. Mark poslal aktualizovaný patch, ve kterém vzal v potaz všechna Jeanova doporučení. O několik dní později se zeptal, jestli by teď už mohl být patch přijat k začlenění. Greg KH požádal, aby Mark patch poslal s řádnou zmínkou pro changelog. Markův odstavec vypadal takto:
Patch přidává podporu pro čip ST M41T00 I2C RTC.
Tento RTC čip nemá žádný mechanismus pro zmrazení svých registrů během čtení. Po přečtení registru však aktualizaci externích hodnot registru pozdrží o 250ms. Aby bylo jisté, že jde o rozumné hodnoty, počká ovladač s jejich vrácením, dokud je neověří dvojím načtením stejných hodnot.
2. úno - 4. úno
Linus Torvalds oznámil Linux 2.6.11-rc3:
Dost aktualizací architektur (mips, arm, ppc, x86-64, ia64) a také aktualizované ACPI, DRI, ALSA, SCSI, XFS a InfiniBand. A spousta jednořádkových oprav všude kolem.
Opravdu bych to už teď rád zklidnil před vydáním finálního 2.6.11, takže upozorněte na ty skutečně důležité věci, které jsem přehlédl, ale s ostatním počkejte. A pořádně tenhle otestujte...
Jo, automatické zrcadlení BitKeeperu na bkbits.net teď asi moc nefunguje (48 hodin bez aktualizace), ale tar-bally tam všechny jsou a aktualizační mechanismus BK bude snad brzy opraven.
(Mám několik BK stromů na soukromých místech - nezrcadlí se pouze ten veřejný bkbits.net - dost dalších BK vývojářů bude vědět, kde moje sekundární stromy nalézt a mohou stahovat odtud.)
3. úno
Miklos Szeredi oznámil:
FUSE verze 2.2 je venku:
Je možné to používat samostatně nebo s čerstvými -mm jádry (kromě -rc2-mm2).
Nejvýznamnější změny od 2.1:
Franco Broi hlásil výborný úspěch: Právě jsem svůj souborový systém portoval na 2.2-pre6 a umožnilo mi to zahodit asi 300 řádků kódu - file handle parametr je skvělý. Doufal jsem, že to stihnu pořádně otestovat a nahlásit výsledky před vydáním 2.2, ale předběhl jsi mě. Je to čím dál tím lepší. Dobrá práce!
4. úno - 9. úno
Andrew Morton oznámil Linux 2.6.11-rc3-mm1:
Greg KH napsal:
Ok, strom bk-usb jsem dost pročistil. Máte-li někdo starou kopii, prostě ji vymažte a znovu naklonujte. Najdete zde:
bk://kernel.bkbits.net/gregkh/linux/usb-2.6
Už lze bezpečně používat.
Andrew, mohl bys jej, prosím, vrátit do dalšího vydání -mm?
Přikládám diffstat a changelog patchů, které obsahuje. Vytvořil jsem také kompletní patch oproti 2.6.11-rc3-mm1 pro ty, kteří nechtějí používat BK, nebo jsou jen zvědaví, jak to vypadá, dá-li se na poslední -mm:
Pokud jste mi posílali patch, který ještě není v hlavním stromě a není ani v tomto velkém balíku patchů, pošlete jej, prosím, znovu, protože frontu USB patchů mám teď prázdnou.
Ups, ne, mám jeden čekající patch od Petko Manolova, který se tam nedostal. Promiň, Petko, dostanu se k tomu příští týden.
Další na řadě je nepořádek v bk-pci a bk-driver-core...
4. úno - 5. úno
Tom Zanussi napsal:
Nová verze RelayFS oproti 2.6.10. Obsahuje množství pročišťujících
a restrukturalizačních oprav na základě komentářů k poslední verzi. Ale
největší změnou, která bude asi zajímat nejvíce lidí, jsou změny v
logovacích funkcích relay_write(), __relay_write() a relay_reserve(). Byly
přepsány, aby byly účinnější - nebo v to aspoň doufám. Určitě mi dáte
vědět, jak by měly být vylepšeny v další verzi . Díky všem, kteří
poslední verzi komentovali.
API teď vypadá takto:
rchan *relay_open(chanpath, subbuf_size, n_subbufs, flags, callbacks);
void relay_close(chan);
unsigned relay_write(chan, data, length);
unsigned __relay_write(chan, data, length);
void *relay_reserve(chan, length);
void relay_subbufs_consumed(chan, subbufs_consumed, cpu);
extern void relay_reset(chan);
void relay_commit(buf, subbuf_idx, count);
pomocná makra:
relay_get_buffer(chan, cpu)
relay_get_padding(buf, subbuf_idx)
relay_get_commit(buf, subbuf_idx)
zpětné dotazy [callbacks]:
int subbuf_start(buf, subbuf, prev_subbuf_idx);
int deliver(buffer, subbuf, subbuf_idx);
int fileop_notify(buf, filp, fileop);
Stejně jako dříve jsem kód testoval na jednoprocesorovém stroji za pomoci hacknuté verze kprobes modulu pro sledování síťových paketů. K nalezení zde:
Jakmile budou všichni s API a implementací více méně spokojeni, provedu testování na SMP a napíšu nějakou dokumentaci.
Christoph Hellwig a Andi Kleen měli oba připomínky k různým řádkám patche, ale ani jeden jej nezavrhoval úplně. Tom slíbil začlenit jejich opravy do následující verze.
V originálu Kernel Traffic 298 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: