Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Možná bychom měli Andrewovi ve zdrojácích jádra změnit jméno na Adrew Norom, to by také mohlo ušetřit pár bytů.
Zajímavé, že nepoužil rovnou Moron, když se to tak nabízelo.
"Citát: Tento argument si možná chceš rozmyslet"Pripsano Gregovi KH, ktery ale citoval Jonathana Presse.
CZ "v0.16 má lesklý nový diskový formát" EN "v0.16 has a shiny new disk format"Uh?
Pripsano Gregovi KH, ktery ale citoval Jonathana Presse.Možná mi něco nedochází, ale nemám ten dojem.
CZ "v0.16 má lesklý nový diskový formát"Změnil jsem na nový nablýskaný.
Změnil jsem na nový nablýskaný.A důvod?
lesklý nový mi připadá, že se k tomu nehodí. Ty bys to snad v takové situaci řekl?Ano, proto jsem to tak přeložil. Jsem jednoznačně pro to, aby se v článku opravovaly chyby. Ale to, že se opravuje něco, co není chyba (aspoň podle mě ne), to už se mi moc nelíbí.
Hlavním účelem Tux3 je obsahovat moje nové nápady o verzování dat v úložišti.
Asi by bylo alespoň trošičku lepší něco ve stylu (ne, že bych tomu až tak moc rozuměl):
Tux3 především obsahuje moje nové nápady týkající se verzování dat v úložišti.
Matthew prošel zápisy o Tux3 a odpověděl: Vypadá to, že Tux3 používá mnoho podobných nápadů jako HAMMER. Myslím jsi, že jsi na správné cestě.…Myslím si…
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
Tiskni
Sdílej: