Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Navíc kvůli kraniorektálnímu vnoření na straně výrobců grafického hardwaru musí spousta uživatelů na svých "hlavních pracovních" systémech používat proprietární ovladače, což znamená, že nová vydání nemohou testovat, ani kdyby chtěli.Hmm, hezký povzdech, avšak nevidím důvod, proč se neustále mění API v jádře. Kdyby se měnilo jen u major čísel verzí, ale ono je změněno například i mezi verzemi 2.6.25.4 a 2.6.25.5 a nvidia ovladače (96.43.05 - mám postarší kartu) už nešli ručně zkompilovat. V Livna repozitáři jsou sice zkompilované jaderné moduly, avšak to znamená že se zase to lepidlo mezi kernelem a binárním blobem od Nvidie muselo patchovat. Jsem z toho takový rozmrzelý
i mezi verzemi 2.6.25.4 a 2.6.25.5Změna API v rámci bugfixu?
Osobně věřím, že nejlepší způsob, jak zlepšit kvalitu kódu, je distribuovat ho.A proto je ted Reiser4 nejlepsi FS na svete a Hans si muze spokojene uzivat ve sve vile s manzelkou a detmi. Nebo ne?
skoro nikdo nezajima, coz IMHO prave vyvojari jadra z velike casti zavinili.O tom, co se do jádra dostane, a co ne, rozhodují správci jednotlivých částí, případně Linus jako poslední instance. Velmi pochybuji, že by se cokoliv do jádra nedostalo, kdyby to tito lidé považovali za přínos. Protože měli k R4 výhrady (ať už byly jakékoliv), které Hans odmítal řešit (vlastně se o nich často odmítal i bavit), tak byl výsledek nevyhnutelný.
prijde mi dost divne neprijmout kod z politickych duvoduTo je právě to, čemu nerozumím - jaké politické důvody máš na mysli? Ani jsem si nikde nevšiml, že by byl ten kód odmítán kvůli osobním antipatiím. To byl spíše sekundární důvod ("Tohle a tohle se nám na kódu nelíbí a navíc nám Hans nadává, tak proč bychom mu měli vycházet vstříc?").
je to zase o tech pluginech, ktere by Hans pry mel mergnout do VFS, coz ale proste nejde, nemuze to jit, nikdy to nepujdeTo mi připadá jako designové rozhodnutí, ne politické.
No jo, ale proc tedy nevyhodi i jine FS?A proč by měli? Vývojáři jiných FS byli zjevně schopni splnit podmínky pro to, aby jejich kód byl začleněn do jádra. Není důvod jejich dílo vyhazovat jenom proto, že se někdo rozhodl udělat si věci po svém a zatarasil si tak cestu...
To jako: "Vstupte do KSC, nedelejte si veci po svem!" To uz tu bylo.To je blbost. Není nic politického na tom, když správci jádra řeknou, že fs začleněné do jádra musí splňovat určitá pravidla. Můžeme se bavit o tom, jestli jsou jejich požadavky z technického hlediska správné, nebo špatné, ale je laciné to furt svádět na nějakou politiku.
"FS začleněné do jádra musí splňovat určitá pravidla," coz R4 splnuje.Určitá pravidla znamená pravidla, která stanovili vývojáři jádra, ne pravidla, která si stanovil Reiser sám, víme?
vyradit funkcni a spravne napsany kod jenom kvuli tomu, ze se nekomu nelibi, bez jakehokoliv racionalniho duvodu, je politicke rozhodnuti.Racionálních důvodů bylo uvedeno hned několik. Ale především: když se kód nelíbí správcům jádra, tak je to zcela legitimní důvod, proč ho v jádře nemít. Samozřejmě nemusíme s pohledem a argumentací těch správců souhlasit, ale je zbytečné furt omílat, že tam ten fs není z jiného důvodu než kvůli technickým připomínkám.
Zkratka to technicke vysvetleni neni dostatecne pro to, aby tenhle kod prijat nebyl a jiny ano.To tvrdíš ty. Technické vysvětlení je dostatečné v tom smyslu, že byla stanovena pravidla - technické podmínky. Všichni ostatní je byli schopni dodržet, jen Raiser4 ne. Proto kód všech ostatní přijat byl (včetně FS pro 50 uživatelů na světě), jenom kód Reiser4 ne. Jak jednoduché. Když si chceš hrát na něčím písečku, musíš dodržovat jeho pravidla.
bez udani jedineho rozumneho, technickeho a skutecneho duvoduNeustálým opakováním to nezačne být pravda...
2.) Nesuhlasim so striktnym odmietanim binarnych modulov.To bys chtěl, aby bylo možné je zařadit do jádra? Protože pokud ne, tak vývojáři sice bin. moduly nemají v lásce, ale nikomu nebrání je s jádrem používat. Když se jednou taková iniciativa vyskytla, Linus ji okamžitě smetl ze stolu.
1.) Absolutne nesuhlasim s menenim api v uplne kazdej verziiBinární moduly jsou sice tolerovány, ale není důvod na ně brát při vývoji ohledy, když by to brzdilo/ztěžovalo pokrok jiných součástí jádra.
Tiskni
Sdílej: