Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Nejprve si pojďme připomenout pozitivní příběhy týkající se Linuxu v roce 2014.
Fanoušci Linuxu používali řadu let různé nástroje, které měly umožnit fungování služby Netflix na Linuxu – od Wine až po speciální funkce v prohlížeči Chrome. Sám Netflix se však v uplynulém roce rozhodl, že přinese nativní podporu pro Linux, což se u linuxové komunity setkalo s pozitivní odezvou. Tato novinka se však bohužel netýká uživatelů mimo Spojené státy, v nichž je Netflix oficiálně dostupný – ti budou muset i nadále používat alternativní řešení. Tak snad se dočkáme v tomto roce i my v Česku.
Možná za to může ekonomická krize, ale používání Linuxu a celkově open-source v evropských městech zaznamenalo značný růst. Celý rok jsme mohli číst zprávy o tom, jak francouzská a italská města ušetřila miliony euro tím, že přešla na Linux či jiný open-source systém. A nebyla to zdaleka jen Francie a Itálie – tento trend jsme zaznamenali i ve Španělsku, Švýcarsku a Německu.
Nová verze operačního systému od Microsoftu se bude jmenovat Windows 10 (ne Windows 9). A Windows 10 nabídnou celou řadu nových funkcí. Ty jsou však nové pouze ve světě Windows a většina z nich je na Linuxu k vidění již roky.
Ne všechny příběhy týkající se Linuxu v roce 2014 byly pozitivní. Některé události image Linuxu či open-source jako celku uškodily.
V dubnu minulého roku byla objevena díra v OpenSSL. Ta byla pojmenována Heartbleed a měla vliv na půl milionu „bezpečných“ webových stránek včetně Facebooku nebo služeb Googlu. Tato díra umožnila komukoli číst paměť systému, díky čemuž mohli útočníci získat přístup ke klíči, který je používán k šifrování přenášených dat. Díra byla následně samozřejmě opravena.
Jako kdyby samotný Heartbleed nestačil, svět Linuxu byl dále šokován v září po objevení díry v Bashi. Tato zranitelnost nazvaná jako Shellshock umožňuje útočníkům na dálku převzít kontrolu nad systémem. A kyberzločinci ji tak samozřejmě ihned začali zneužívat u útoků typu DDoS. Vydaná aktualizace Bashe měla údajně problém vyřešit.
Jen samé sliby. Ani v roce 2014 jsme se nedočkali Ubuntu Phone nebo herní konzole Steam. O Ubuntu Phone se však hodně mluvilo. Nejprve měl být vydán v únoru 2014, následně se objevovaly zprávy o zářijovém či prosincovém vydání. A nyní? „Prověřené zdroje“ mluví o vydání v únoru 2015. O konzole pro Steam žádné další informace dostupné nejsou.
Spory mezi spouštěči init a systemd se vedou už nějakou dobu. V roce 2014 se však vymkly kontrole, když systemd měl nakročeno k nahrazení init v několika známých distribucích jako Debian, Ubuntu, Arch Linux, Fedora či OpenSUSE. A věc se dostala do takového bodu, kdy o ní nejen, že informovaly stránky jako boycottsystemd.org, ale autor systemd Lennart Poettering v příspěvku na Google Plus dokonce napsal, že odpůrci systemd „shromažďují Bitcoiny, aby si najali zabijáka, který jej má zabít“. Lennart následně dodal, že open-sourcová komunita je zvrácené místo.
Kromě dobrého, zlého a ošklivého jsme si v uplynulém roce mohli přečíst i opravdu divné zprávy. A nestál za tím nikdo jiný než Microsoft.
Ano! Čtete správně. Microsoft miluje Linux. Ten samý Microsoft, jehož bývalý šéf Steve Ballmer jednou přirovnal Linux k rakovině. Změna ve vedení Microsoftu však vedla i k odlišnému přístupu k Linuxu a open-source jako takovému, když nový šéf Microsoftu Satya Nadella oznámil, že Microsoft miluje Linux. Tato nová láska je podnícena tím, jak se Microsoft snaží, aby jeho cloudová služba Azure byla konkurenceschopnější. Microsoft proto mimo jiné přinesl linuxovou podporu pro Hyper-V.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Microsoft proto mimo jiné přinesl linuxovou podporu pro Hyper-V.
To se opravdu stalo až v roce 2014?
Microsoft proto mimo jiné přinesl linuxovou podporu pro Hyper-V.To se opravdu stalo až v roce 2014?
staging
, k tomu IIRC došlo teprve nedávno, takže to dost možná opravdu stalo v roce 2014. Ale tak, jak je ta věta napsaná, je určitě špatně.
Kde můžu přispět? Taky už jsem o tom uvažoval...
Na jednom crowdfundingovém portálu byla taková sbírka skutečně založena. Po upozornění ji provozovatel portálu vymazal. To vím od Lennarta a věřím mu.
Což není to, o čem by LP v tom svém rantu, v OP citovaném, sám psal, že áno.
<a>
není správně ukončena:
<span class="cl_nadpis-link"><a href="#a-to-opravdu-divne</a></span>
a3) jak se win 10 inspiruji?MS rozbil zvuk? :)
a3) jak se win 10 inspiruji?Mají mít balíčkovací systém
To opravdu smutné
Vydání Half-Life 3 pro GNU/Linux stále nikdo nepotvrdil