Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: Tadeáš Pelech
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
ty historky obvykle tak označované mívají s městem málo společného.Což ovšem tomu pojmu nijak neškodí ;). Spousta věcí má v pojmenování něco, s čím nemají až tak moc společného.
myslím že "urban legend" nemá odpovídající český překlad.Mýtus.
nelze prostě přeložit urban legend hovorově jako "povídá se .. " / "proslýchá se .. " ?To by byl špatný překlad. Fenomén městských historek není jenom o tom, že se povídá nebo se proslýchá, navíc nic z toho není podstatné jméno a tak by to mělo jako překlad velmi omezené použít. Ale říkám si, že ten fenomén tu byl vždycky a třeba zrovna Praha mívala za komárů spoustu historek, které tu znali prakticky všichni a mnozí je vyprávěli právě o sobě.
a proc asi sleduji pusobeni gravitace na antihmotu a jeste k tomu maji popularne propagacni material pro deti s otazkou, zda antihmota pada vzhuru...Nemohli by to dělat třeba proto, že jsou zvědaví, jak gravitace působí na antihmotu? Pár vědců znám a jsou to diametrálně odlišné osobnosti, často excentrické. Společné mají prakticky jen jedno: zvědavost a zájem o fundamentální otázky.
ty jo to je geniální nápad - už vidím ten gejzír :)To teda není geniální nápad, protože průnik vody do "superhorké kaverny" by nejspíš zapříčinil explozi páry, která by zlikvidovala zemský povrch nad tím. A pochybuju, že peklo se nachází jenom pod poloostrovem Kola.