abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady

    27. 1. 2011 | Redakce | Různé | 9863×

    XKCD česky.
    xkcd logo

    Prvočíselné rozklady

    xkcd 247, czech, česky

    Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
    Překlad: Tomáš Znamenáček, Robert Krátký, písmo: Martin Stiborský

    Creative Commons License
    Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    kozzi avatar 27.1.2011 00:45 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady

    Pro me asi nejlepsi komix. Miluju totiz prvocisla a zrovna 23 a 11 jsou ty dve nejlepsi. Jelikoz jsme se narodil 23.11. :D

    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    Bedňa avatar 30.1.2011 01:27 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Všetko najlepšie popredu, lebo zabudnem :) Prvočísla su pizzovina a nemajú prínos pre ľudstvo. Osobne radšej zabíjam nudu algoritmami, ale to má jeden neblahý efekt, že to potom musí niekto vytvoriť.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    30.1.2011 15:01 dfgvsrgrtg
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Skus teda vytvorit RSA bez prvocisel. (Svoje data by som takemu "RSA" nedaval)
    Jendа avatar 30.1.2011 02:07 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Jů, já mám prvočíselný nejen den a měsíc, ale i rok!
    30.1.2011 10:12 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Teď ještě unix time. Pokud i ten budeš mít prvočíselný, budeš bez pochyb The One ;-)
    Jendа avatar 30.1.2011 15:50 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    No jo, jenže já to vím jenom na minutu přesně. Napsal jsem si skriptík, který ozkouší celou hodinu a zjistil jsem, že v té minutě jsou hned dva výskyty prvočíselného času!
    for min in `seq 0 59`; do
      for sec in `seq 0 59`; do
        primes=$(factor `date -d "1993-MM-DD HH:${min}:${sec}+02:00" +%s`)
        if [ `echo $primes | wc -w` -eq 2 ]; then
          echo "Eureka, $(date -d @`echo $primes | cut -d: -f1`) in unix time is a prime!"
        fi
      done
    done
    
    Jendа avatar 30.1.2011 16:01 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Ha, měl jsem blbě minutu. Nakouknutí do rodného listu ukázalo, že jsem o čtyři minuty starší, než jsem si myslel. Ale to nevadí, v té minutě jsou dokonce tři prvočíselné časy!
    30.1.2011 17:45 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Pěkný ;-) Takže je šance 1:20, že se nepotřebuješ vyhýbat střelám ;-)
    30.1.2011 17:58 m;)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    :-D
    Jendа avatar 30.1.2011 18:01 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Tak tohle jsem bohužel nepochopil. Asi mi chybí nějaká kulturní reference.
    30.1.2011 18:14 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    viz...
    Neo has carried, since his inception, the Matrix's source code known as the Prime Program. This gives him the ability to freely manipulate the simulated reality of the Matrix, similar to the authority a system administrator has over a given system. He manifests these abilities as various superhuman powers.
    30.1.2011 20:53 Jiri | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Rozhodující je, kdy Tě udělali, ne, kdy Tě máma vyprdla ven.

    Jináč mám radost, že Tě napadlo přesně totéž, co mě, když jsem to viděl.
    Jendа avatar 30.1.2011 23:15 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    kdy Tě máma vyprdla ven
    Byl jsem vytažen a ustřihnut.
    27.1.2011 00:50 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Na druhou stranu každou druhou minutu má volnou :-).
    Milan Lajtoš avatar 27.1.2011 01:14 Milan Lajtoš | skóre: 22 | blog: /blog/babraq
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    A párne čísla sa nedajú faktorizovať?!
    “Every great achievement was once considered impossible.”
    27.1.2011 01:21 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    OMG to je tím, že je pozdě, myslel jsem, že jen testuje na prvočíselnost :-/.
    Jendа avatar 27.1.2011 02:29 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    No alespoň to pak má jednodušší, když hned najde vhodného dělitele.
    27.1.2011 04:54 JS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    A pak si staci jen vzpomenout, co delal pred v prumeru 12 hodinami.
    27.1.2011 04:55 JS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Kecam, v prumeru pred 6 (mel jsem to spravne a blbe jsem to opravil, asi jsem jeste rozespaly).
    27.1.2011 23:35 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Pokud ovšem nedostane čas ve stylu 7:20 ;-).
    27.1.2011 02:07 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    A co teprv 23:57 ;-)
    MaFy avatar 27.1.2011 07:00 MaFy | skóre: 24 | blog: kecy | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    A co teprve Unix Time :-D
    Lidé se dělí do 10 skupin. Na ty, co rozumí binárnímu kódu a na ty ostatní...
    27.1.2011 09:23 me vakérav
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Kdyby měl před sebou taky počítač, mohl by napsat

    while [ true ]; do
      DATUM=$(date '+%l:%M')
      ZBYVA=$(echo $DATUM | sed 's/\://')
      ROZKLAD=""
      I=2
      while [ $I -le $ZBYVA ]; do
        if [ $(($ZBYVA/$I*$I)) -eq $ZBYVA ]; then
          ROZKLAD="${ROZKLAD}*$I"
          ZBYVA=$(($ZBYVA/$I))
        else
          I=$(($I+1))
        fi
      done
      echo "${DATUM} => ${ROZKLAD:1}"
      sleep 60
    done

    Volitelně na to navázat espeak nebo něco a mohl by se nudit ještě víc :-)
    Oskar avatar 27.1.2011 10:32 Oskar | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Tak tohle mi přijde na celém komixu nejlepší... Takhle jednoduše naprogramovat rozklad na prvočísla, to by mě jen tak nenapadlo.

    A dokonce to krásně funguje... Hle, 10:31 je prvočíslo :-)
    27.1.2011 10:46 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    dnes 10:32
    Hle, 10:31 je prvočíslo :-)
    Stejně jste to nestihl ;-)
    Bedňa avatar 27.1.2011 12:35 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    :-D :-D
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    27.1.2011 23:32 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Docela vtipný jak používá to zaokrouhlení :-). Akorát stejně to nebude moc efektivní :-( . Mám za to, že velká část procesorů má instrukci div řešenou tak, že vrátí podíl i zbytek.

    Efektní to ale rozhodně je :-).
    27.1.2011 13:12 Jamie
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    #pro 24 hodinovy cas:

    #DATUM=$(date '+%k:%M')
    27.1.2011 15:02 JS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Nebo by stacilo vzpomenout si, ze existuji programy cron a factor. :-)
    28.1.2011 00:31 kirpike | skóre: 8 | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Moc se mi to líbí, trochu jsem si to upravil. Zbavil se sedu, řešil problém s nulou na začátku při 24h formátu apod.
    while [[ true ]]; do
      CAS=$(date '+%k:%M')
      ZBYVA=${CAS/:/}
      ZBYVA=${ZBYVA# 0}
      ROZKLAD=""
      I=2
      while [[ I -le ZBYVA ]]; do
        if [[ ZBYVA%I -eq 0 ]]; then
          ROZKLAD="$ROZKLAD*$I"
          ZBYVA=$((ZBYVA/I))
        else
          I=$((I+1))
        fi
      done
      echo "${CAS} => ${ROZKLAD:1}"
      sleep 60
    done
    
    28.1.2011 00:55 kirpike | skóre: 8 | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    A jé, zapomněl jsem na 0:08 a 0:09. Začátek cyklu by se musel upravit, třeba použít %H (nebo se zbavit mezery) a vynutit base10.
      CAS=$(date '+%H:%M')
      ZBYVA=10#${CAS/:/}
      ROZKLAD=""
    
    Už se mi to nechce celé kontrolovat.
    27.1.2011 13:48 Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    No ono i 14:53 je prvocislo, takze zrovna nemusi moc rychle myslet....mozna to je zamer a ja jen nepochopil pointu...
    27.1.2011 14:16 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Rozklad na prvočísla je právě pro prvočísla nejnáročnější, ne? Protože musíte vyzkoušet vše až do odmocniny z čísla, v ostatních případech ale můžete skončit daleko dřív. Teda pokud si rovnou nepamatujete, že je to prvočíslo – ale to by si stejně tak mohl pamatovat i rozklady.
    27.1.2011 23:50 Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    No to ano, ale nektera prvocisla jsou tak nejak prvocisla uz od pohledu....a to zrovna toro je :) Ale jinak prvda, pri postupnem zjistovani je prvocislo na urceni nejtezsi :)
    27.1.2011 23:57 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Tak pokud máš v tom rozpoznávání prvočísel od oka nějakou vysokou úspěšnost, pak závidím tvůj faktorizační DSP v mozku ;-).
    Jendа avatar 28.1.2011 06:20 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    No to ano, ale nektera prvocisla jsou tak nejak prvocisla uz od pohledu....a to zrovna toro je :)
    Hele, to je dobrý. A faktorizovat z hlavy hodně vysoká čísla taky umíš? Že bys mohl lámat asymetrickou kryptografii založenou na prvočíslech.
    28.1.2011 08:46 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    No to ano, ale nektera prvocisla jsou tak nejak prvocisla uz od pohledu....a to zrovna toro je :)
    Ty musíš být ten týpek, co se dostal z Kostky...
    28.1.2011 19:51 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    28.1.2011 10:47 ebik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    To zalezi v jakem ohledu slozitejsi. Podle mne je totiz jednodusi vyzkouset vice prvocisel (ono jich zase mensich nez 50 tolik neni), nez udrzet v hlave nekolik faktoru a zkouset dalsi.
    28.1.2011 11:05 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Já tedy nevím, jak byste dělal rozklad na prvočísla vy, ale já bych použil klasický postup postupného dělení prvočísly, kdy po úspěšném vydělení nahradím původní číslo výsledkem dělení.
    27.1.2011 13:49 darkenik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    a ten koment , ze obcas to robim s kilometrovnikom na dialnici , no naprosto kulervouci ;-)
    28.1.2011 15:00 Jan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    akorát že to má bejt mílometrovník :)
    28.1.2011 15:01 Jan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    hm, to je pěkná blbost co sem teď napsal :D možná jen mílovník
    Jiří Svoboda avatar 28.1.2011 15:14 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 247: Prvočíselné rozklady
    Když už, tak milník. :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.