Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: Robert Krátký, písmo: Martin Stiborský
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
ROOMBA samozřejmě vidí překážku ještě předtím, než do ní narazí a teoreticky by tak mohla fungovat bezdotykovým způsobem.I je to tam skloňované podle vzoru žena – koho čeho Roomby, koho co Roombu, komu čemu Roombě…
Ženský rod se používá i na oficiálním webuAha, dík.
Také bys neřekl, že se ti s tou ETOU dobře vysává...
Řekl. Tedy pokud by to byla pravda.
Také bys neřekl, že se ti s tou ETOU dobře vysává...Řekl.
A taky myslím, že tam moc nedává smysl, že přes kabel přejíždí, určitě to bylo myšleno tak, se o něj zachytí a odpojí ho - jednou, ne že přes něj přejíždí víckrát (pochopil jsem to tak, že je to omyl, ne že je roomba schválně naprogramovaná na přejíždění kabelu). Dal bych tam, že do kabelu najede.Podle mě dává větší smysl opakované přejíždění. V noci zapnou vysavač, ten kabel po chvilce vyškubne, ale protože kluci musí/chtějí počkat, dokud nebude uklizený celý pokoj, nemá cenu kabel zapojovat - Roomba bude ten samý kabel přejíždět po celou dobu své práce.