Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Začátek přihlašování na konferenci se nesl v duchu lehkého chaosu – po prvních přihlášených lidech přišel mail, že se možná konference vůbec neuskuteční, poté lehký problém s placením, kdy organizátorovi nebyla jasná cena pro Čechy, načež poté tiše zmizely peníze z účtu, aniž bych dostal upozornění apod. Došlo i ke kiksům, kdy účastníci dostali mail obsahující seznam mailů všech zúčastněných atd. Každopádně vstupenka na konferenci o bitcoinech byla úplně první věc, co jsem si za bitcoiny koupil, a jsem za to rád.
Pátek byl první den konference. Bylo to zajímavé v tom, že to vlastně ještě samotná konference vůbec nebyla. Na programu byly věci jako „breaking the ice & networking“, což prostě znamenalo přijít mezi hromadu neznámých lidí a začít s nimi anglicky hovořit. Přerušení bylo jen v případě „welcome speech“, a pak zase následně „continue socialising“. Z důvodu takovéhoto programu se den nekonal v místě přednášek (konferenční sál na Pankráci), ale v Hard Rock Café u Staroměstského náměstí. Tuto skutečnost jsem osobně zjistil asi až minutu před tím, než jsem vyrazil, čímž jsem si ušetřil spoustu bloudění.
V Hard Rock Café jsme měli vyčleněnu speciální místnost i s barem. Nebyl jsem si jistý, že jdu dobře, ale už z dálky vypadali lidi dost multi-kulti, mluvili anglicky a během těch několika sekund, než jsem k nim došel, jsem asi třikrát zaslechl klíčové slovo „bitcoin“. Byl jsem tedy správně. Vyzvedl jsem si cedulku a odznak a jal se konverzovat s ostatními. Struktura lidí byla pestrá – byli tam hlavní vývojáři, programátoři různých doplňků, představitel švédské pirátské strany, lidi z finanční sféry, ale i spousta nadšenců do bitcoinu, P2P sítí i svobodných technologií. Většina lidí byla kombinace většiny výše uvedeného, takže je nelze úplně přesně zařadit. Z Čechů tam byl především slush – autor historicky prvního mining poolu a také sponzor konference. Každopádně každý, na koho jsem narazil, tam byl proto, že ho bitcoiny prostě baví.
Kavárna měla být zajímavá v tom, že veškeré pohoštění mohlo být placeno i bitcoiny (proto tam přece jsme, ne?). Bohužel, jak se záhy ukázalo, z nějakého důvodu ten večer v kavárně neměli žádné funkční Wi-Fi. Tím se online placení stalo trochu těžším úkolem a většina tak prostě nakonec použila tradiční peníze. Včetně mě, což byla škoda.
Témata konverzace se točila o všem možném, co se bitcoinu týče – technologie, ekonomické aspekty, přijetí finančními korporacemi, právní hledisko věci. Většina lidí neměla angličtinu jako rodnou řeč, takže jsem jim celkem dobře rozuměl. Byli tam lidi různě technicky zaměření, někteří se rádi slyšeli, někteří zase nemluvili skoro vůbec, ale celkově jsem si pokecal dobře, naučil se mnohým věcem a poznal spoustu zajímavých lidí.
Mimochodem, můžete si tipnout, jaký byl poměr mužů ku ženám. Nebudu to nějak protahovat, z těch zhruba skoro stovky lidí jsem tam myslím nějakou ženu zahlédl, ale nejsem si jist, jestli to nebyl pouze doprovod. Zkrátka zastoupení něžnějšího pohlaví bylo bídné, podobně jako to bývá v komunitě linuxáků. Ale na to už jsem zvyklý, na letní konferenci o OpenStreetMap byl poměr velice podobný.
V sobotu začala konference v pravém slova smyslu. Byl to den nabitý přednáškami. Přednášející se střídali většinou po půlhodině a po několika takových úsecích začala odborná diskuse s několika přednášejícími/odborníky zároveň. Organizaci zajišťoval organizátor Mitchell Bourne a jeden z hlavních vývojářů Bitcoinu Amir Taaki – ten sám měl přednášku v úvodu. Témata se týkala všech aspektů této měny – technologických, společenských a v hojné míře také právních a obchodních. Jako červená nit se ve většině přednášek probíral fakt, proč má Bitcoin málo uživatelů:
Probírala se také otázka otevřenosti – lidé ve skutečnosti nepotřebují, aby byly peníze nějak otevřené nebo anonymní. Některé z nich to dokonce odrazuje, protože z toho mají dojem, že se jedná o něco nelegálního. Běžný člověk vůbec nerozumí výhodám svobodných systémů a v čem je Bitcoin lepší než tradiční bankovní systém. Stejně jako většina lidí naprosto nechápe rozdíl mezi „svobodný“ a „zdarma“ – ta svoboda navíc je pod jejich rozlišovací schopnost. Je tedy důležité uživatele nezatěžovat obecnými výhodami, ale vysvětlit, proč by Bitcoin měli používat zrovna oni a jakou to přinese reálnou hodnotu konkrétně jim.
Poměrně mnoho času bylo věnováno i vlivu na současný bankovní systém. Byly dávány příměry pošta → e-mail, tištěné noviny → blogy, bankovní systém → Bitcoin. Je zjevné, že současní „gate keepers“ se budou nové technologii bránit, podobně jako to bylo u mailu anebo stále probíhajícího boje nahrávacích studií proti kopírování. Někteří se tomu ale můžou přizpůsobit a bitcoin tak bude další z měn, které budou poskytovat přidanou hodnotu (např. jako prostředník, kterému důvěřují obě strany). Důležité však je, že současná finanční krize by s bitcoiny nebyla možná, resp. nemohly by nastat nynější důvody k jejímu vzniku. Tato situace Bitcoinu jako měně nahrává; lidi mají větší zájem o to stávající systém změnit.
Témata konkrétních přednášek si můžete přečíst na programu konference, vypíchl bych jen: javascriptová implementace klienta Stefana Thomase, protokol Open Transactions umožňující bezpečné obchodní transakce s různými komoditami od Camerona Garnhama, alternativní desktopový klient MultiBit od Jima Burtoba, plamennou přednášku Ricka Falvingeho ze švédské pirátské strany (ten mimochodem předpověděl rozšíření Bitcoinu v roce 2019, přičemž vycházel z potřebné doby rozšíření u obdobně průlomových technologií), poměrně zábavnou přednášku Davida Birche, zajímavou přednášku Clemense Capa, co lidem na Bitcoinu ještě chybí nebo slova Maxe Keisera, který se jako reportér rozhodl Bitcoin masivně propagovat v médiích. Také bylo podán návod na malware pro Bitcoin, který se ovšem skládal jen z ukradení souboru s peněženkou (zabezpečení tohoto souboru v posledních verzích nebylo příliš diskutováno).
Veškeré přednášky byly v jednom sále, takže nebylo nutno přecházet nebo si vybírat mezi dvěma paralelními. Oproti pátku tam bylo také více lidí; počet Čechoslováků se zvýšil na zhruba deset, i žen tam bylo více než jedna. Někteří lidé přišli jen v sobotu, zbývající dny se neúčastnili. Sál byl takřka plný, účast odhaduji na něco málo přes sto lidí. O přestávce jsem si od jednoho člověka (nebyl to výrobce) koupil jeden fyzický bitcon – minci, ve které je po odloupnutí kód, po jehož zadání mi provozovatel pošle 1 bitcoin. Cena za tuto věc byla 2 bitcoiny. Užitná hodnota této mince je mizivá, nicméně mince jako taková je na pohled velice hezký suvenýr.
Neděle se podobně jako pátek vyznačovala tím, že vlastně také žádná konference nebyla. Na rozdíl od pátku to ale bylo ještě pestřejší – nikdo nevěděl, kam má vlastně druhý den jít. Provozovatel si totiž vymyslel takovou hru. Po příchodu první den každý vyfasoval cedulku, kam nalepil své jméno a pak přidělený QR kód. Ty QR kódy se dávaly náhodně, neměly žádnou spojitost se jménem. Měl to být právě klíč k tomu, kde se sejdeme v neděli (a měla tam být nějaká výhra). Pokud člověk přečetl dostatek QR kódů (a tedy se dostatečně socializoval s ostatními), měl na tu šifru přijít. Bohužel, tuto hádanku jsem nerozluštil, na všech QR kódech, co jsem viděl, byly krátké vzkazy a odkazy na sponzory (např. já měl „Tell me what you think at http://www.chyp.com/media/blog/“), kde jsem ale nenašel žádné indicie, nic, co by mohlo mít souvislost s nedělí. Co jsem se ptal v sobotu večer, nikdo nevěděl, kde bude příští den pokračování.
Protože jsem také nic nevymyslel a další pevný bod byl až oběd, rozhodl jsem se, že si prostě v neděli trochu pospím. Zřejmě byla šifra těžší než pořadatelé předpokládali, takže během dopoledne udělali náhradní. Na Twitter umisťovali fotky různých částí centra Prahy s úkoly typu „najděte kde to je a přečtěte páté písmeno druhého slova“. Dohromady to mělo dát nějaké slovo. To mě zaujalo, a protože jsem většinu míst znal, začal jsem zuřivě googlit fotky, kde bych to mohl vidět rovnou (našel jsem i dvě fotky, u kterých jsem nevěděl, kde to je a co to je). Zbývala asi tři písmena, která najít nešla a vyhaluzit (tipnout si) se mi nic rozumného nepodařilo. Nezbývalo tedy než vylézt z pelechu a vyrazit do terénu. Zbývající písmena jsem snadno dohledal a z notebooku ze Staromáku poslal odpověď.
Mezitím jsem šel na oběd, kde byli ostatní (ti pravděpodobně šifru vzdali úplně). Dlužno dodat, že spousta lidí z předešlých dnů chyběla. Skoro bych řekl, že kdo přišel v pátek, nepřišel v neděli, a tak na obědě byli ti, které jsem ještě moc neznal. Oběd probíhal podobně jako páteční večeře, konverzovalo se o všem možném. Vedle mě byla dvojice, která se hádala o to, kde je hranice svobody a co je přípustná cenzura, a toto téma je rozohnilo natolik, že kdyby měli po ruce nějaké kordy, nemuselo by to dopadnout dobře. Po obědě kdo chtěl, šel ještě do Brmlabu. Protože už se ale pomalu vytrácel i ten zbytek domů a v Brmlabu jsem byl předešlý den, s ostatními se rozloučil a šel domů taky.
A mimochodem – ačkoli jsem šifru nerozluštil správně, byl jsem nejblíž výsledku (pokud vůbec ještě někdo hrál), takže voilá, výhra 10 bitcoinů je moje Každopádně byla konference zajímavá, až na úvodní kiksy dobře zorganizovaná, a jestli bude příště, půjdu zas.
Fotografie: slush a WeUseCoins.com.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej:
berte s rezervou, znáte moji angličtinu ;) split keys - k provedení transakce je potřeba klíč na klientovi i serveru a server může autorizovat třeba přes SMS → server nemůže z vlastní vůle ukrást naše BTC a když nás někdo vyhackuje, furt nemá tu serverovou část klíče no jo, ale co když nám server z ^^ pošle bogus klienta, který mu pošle naši část klíče? → web rozhraní můžeme tahat od úplně jiné organizace! MultiBit a MultiBit Merchant bitpay - číšníkova instance zobrazí qr a klient si ho přečte a zaplatí "Mass adoption is inevitable" kvůli nepopiratelným výhodám get 1 milion user before Apple releases their digital wallet BTC není pro ukládání hodnoty, ale pro snadné posílání peněz (buy them when you need to send them, sell when you receive them) když nastupoval Internet, taky všichni v novinách říkali, jací jsou tam nelegálové a jak je to nebezpečný buyer should be holding BTCs for as short time as possible why BTC? do you have email? do the same with money!
Začátek přihlašování na konferenci se nesl v duchu lehkého chaosu – po prvních přihlášených lidech přišel mail, že se možná konference vůbec neuskuteční, poté lehký problém s placením, kdy organizátorovi nebyla jasná cena pro Čechy, načež poté tiše zmizely peníze z účtu, aniž bych dostal upozornění apod. Došlo i ke kiksům, kdy účastníci dostali mail obsahující seznam mailů všech zúčastněných atd. Každopádně vstupenka na konferenci o bitcoinech byla úplně první věc, co jsem si za bitcoiny koupil, a jsem za to rád.
Tak na začátku bitcoin vypadal jako akademická zábava, ale jak lze vidět, tak je v podstatě na stejné úrovni, jako vyspělá ekonomika. Špičkový úvod. +1
jednoduché a rychlé (a anonymní) platby na dálky bez prostředníkaTo zlato umí taktéž. Navíc zaručeně anonymně, bez záznamu do nějakého autoritativního seznamu.
měna, kterou nelze znehodnocovat nebo do ní politicky zasahovatTo zlato splňuje zhruba stejně. Používání obou může stát zakázat, pokud se mu to nelíbí, nebo může provést násilnou konfiskaci či násilnou výměnu za jinou měnu.
Zlato není dobrý prostředek směny, špatně se dělíLze jej dělit poměrně snadno. V případě mincí dokonce snadněji, než BitCoin mince. Polovina zlomené zlaté mince má hodnotu kolem 40% celé mince (ztratí jen cenu mincovního premia), polovina zlomeného BitCoinu je bezcenná.
nedá se dobře rychle odhadnout jeho cenaTo není pravda. Již od starověku bylo snadné zjistit hodnotu cizích neznámých mincí za pomoci prubířského kamene a váhy. Kupní síla zlata je poměrně stabilní již 5000 let (s výjimkou krátkého období po vyrabování inckého zlata). Nepoměrně stabilnější, než cena v libovolné měně, kterou kdy bylo poměřováno. Lze se slušnou pravděpodobností odhadnout, co koupíte za dukát či unci zlata za 100 let. To u žádné ze současných papírových fiat měn ani u BitCoinu nelze.
špatně se posílá na dálku.Work-around existuje už od dob císaře Kublaj-chána. Na dálku se posílá pomocí certifikátů instituce, jíž důvěřuje jak odesílatel, tak příjemce. A tak je tomu dodnes. (Dnes může být certifikát dokonce digitální.)
Používání obou může stát zakázat, pokud se mu to nelíbí, nebo může provést násilnou konfiskaci či násilnou výměnu za jinou měnu.Bitcoiny nelze žádným způsobem zkonfiskovat, a to ani kdyby někdo využil masivní botnet s > 50 % výkonu celé sítě.
Lze jej dělit poměrně snadno. V případě mincí dokonce snadněji, než BitCoin mince. Polovina zlomené zlaté mince má hodnotu kolem 40% celé mince (ztratí jen cenu mincovního premia), polovina zlomeného BitCoinu je bezcenná.Bitcoin lze dělit neomezeně. V klientu je myslím omezení na 8 desetinných míst, ale to je jen z praktických důvodů a je možné to v budoucnu rozšířit. Dělení je samozřejmě zcela transparentní a bez nějakých ztrát.
Již od starověku bylo snadné zjistit hodnotu cizích neznámých mincí za pomoci prubířského kamene a váhy.No, umím si představit spíše používání terminálů/mobilů s bitcoin klienty než prubířský kámen a váhu u každého stánku. Jak moc je to přesná metoda a odolná proti falšování? U Bitcoinu je to SHA-256 a ECDSA.
Na dálku se posílá pomocí certifikátů instituce, jíž důvěřuje jak odesílatel, tak příjemce.Taková instituce ale nemusí existovat a navíc už to není anonymní, nebo..?
Bitcoiny nelze žádným způsobem zkonfiskovat, a to ani kdyby někdo využil masivní botnet s > 50 % výkonu celé sítě.BitCoiny lze zkonfiskovat nebo kriminalizovat jejich použití. Stačí vydat zákaz používání a povinnost vydat privátní klíče. Přinejmenším ve Velké Británii již existuje zákon, který umožňuje zavírat do vězení ty, kteří odmítnou. V podstatě se to neliší třeba od konfiskace zlata v USA v roce 1933.
No, umím si představit spíše používání terminálů/mobilů s bitcoin klienty než prubířský kámen a váhu u každého stánku. Jak moc je to přesná metoda a odolná proti falšování? U Bitcoinu je to SHA-256 a ECDSA.Jistě, při online autorizaci BitCoin vede. Při offline transakcích je tomu naopak. Překvapivě je odolnost proti falšování zlatých mincí vysoká. Zlato je velmi těžké. Žádný těžší kov (platina, iridium, osmium, rhenium, neptunium) není dostatečně levný. Přibližně stejně těžké kovy (wolfram, uran, plutonium) zase mají podstatně odlišné fyzikální vlastnosti. S výjimkou větších zlatých cihel s wolframovým jádrem prakticky neexistují sofistikované padělky.
Taková instituce ale nemusí existovat a navíc už to není anonymní, nebo..?Takové instituce existují bez přestávky již staletí. Pokud je certifikát nečíslovaný a na doručitele, může být i dostatečně anonymní. Ještě před pár desítkami let lidé běžně tyto certifikáty nosili v peněžence, a říkali jim peníze. (Dnešní peníze jsou již jiné povahy, tzv. fiat money.) Tyto certifikáty jsou dokonce více anonymní než BitCoin, jehož celá životní pouť od vytěžení až po případnou ztrátu je zaznamenaná.
Work-around existuje už od dob císaře Kublaj-chána. Na dálku se posílá pomocí certifikátů instituce, jíž důvěřuje jak odesílatel, tak příjemce. A tak je tomu dodnes. (Dnes může být certifikát dokonce digitální.)Já ti nevím, posledně to skončilo podvodem - bankingem s částečnými rezervami a pak to crashlo .
polovina zlomeného BitCoinu je bezcennáNo, teď se naráží na to, že ty vlastně nemáš Bitcoin, ale jen právo disponovat s nějakou transakcí a tu můžeš dělit na 2^64 (AFAIK) kusů. See.
To je již jiná story. Dokud za certifikáty ručili bankéři svým majetkem a svou hlavou, fungovalo to. Bankovnictví s částečnými rezervami by také samo o sobě také nevadilo, pokud by byl střadatel pravdivě informován, že uložené peníze byly půjčeny více než jednou, a že v případě nesplacení těchto půjček nejen že se jeho prostředky nezhodnotí, ale dokonce nedostane nic nazpět. Až teprve když se do toho zapojily státní instituce, a bylo jim umožněno někdejší certifikáty vytvářet z ničeho a vnucovat je ostatním, znamenalo to velký průšvih. Samotné bankovnictví s částečnými rezervami jeho velký krach zřejmě teprve čeká.Work-around existuje už od dob císaře Kublaj-chána. Na dálku se posílá pomocí certifikátů instituce, jíž důvěřuje jak odesílatel, tak příjemce. A tak je tomu dodnes. (Dnes může být certifikát dokonce digitální.)Já ti nevím, posledně to skončilo podvodem - bankingem s částečnými rezervami a pak to crashlo .
jednoduché a rychlé (a anonymní) platby na dálky bez prostředníkano v tomto je skor problem bitcoinov; transakcia bez prostrednika trva pomerne dlho (az niekolko hodin), kym je potvrdena z viacerych uzlov
transakcia bez prostrednika trva pomerne dlho (az niekolko hodin), kym je potvrdena z viacerych uzlovNemusí být potvrzena z více uzlů. Pokud je to malá částka (pití v automatu), stačí nepotvrzená transakce, která se objeví v řádu sekund. U té hrozí jen nepravděpodobný double-spending útok/podvod. Ten už není možný, pokud je transakce potvrzená alespoň jednou. Obecně to, aby příjemce dostal platbu falešně potvrzenou alespoň jednoho uzlu už vyžaduje poměrně masivní útok na síť. Ale nicméně ano, pokud budu za bitcoiny prodávat dům, počkám rozhodně na více potvrzení - třeba na dvacet. To je prostě jen míra rizika, která je IMHO ve standardním klientu zbytečně paranoidní.
inak ja vidim aj problem v tom, ze tym ze sa novi ludia zaradia do systemu, tak tym defacto potvrdia majetok ludi, ktori v tom systeme bitcoiny drzia. Takze sa tam IMHO ludia nejak rychlo nepohrnu.Tohle lze ale aplikovat na jakýkoli výsledek lidské činnosti, nejen na Bitcoin. Nevím, proč by to měl být problém a proč by s tím měli mít problém ti noví lidé.
Cena bitcoinov v minulosti uz bola okolo 30 dolarov za kus, odvtedy to v podstate neustale klesa a stale sa mi ta cena (2 dolare) zda prilis vysoka, aby som do toho investoval.Proč myslíte? Resp. z čeho usuzujete, že zrovna 2 dolary jsou hodně? Pro mě to je jen nějaké číslo a špatně se hledají nějaké návaznosti tohoto čísla na reálný svět.
Tohle lze ale aplikovat na jakýkoli výsledek lidské činnosti, nejen na Bitcoin. Nevím, proč by to měl být problém a proč by s tím měli mít problém ti noví lidé.No jednodcho preto, ze tu menu si musia kupit. A cele to pripomina pyramidovu hru, kde niekto s vela bitcoinami caka kym ich nepreda a opusti cely system.
Proč myslíte? Resp. z čeho usuzujete, že zrovna 2 dolary jsou hodně?No to je moj osobny odhad Za bitcoiny v podstate nemam moznost si realne nic kupit, takze je to (pre mna osobne) iba velmi rizikova investicia do pyramidovej hry s neistym koncom. Niekde mam na disku odlozeny wallet subor s asi 0.05 bitcoinom a aj ten som dostal zadarmo z bitcoin faucetu. To asi dostatocne vyjadruje momentalne moju doveru v cely ten system. Ta dovera sa bude IMHO budovat velmi dlho, mozno aj desatrocia a tazko povedat, ci cely ten system napokon neumrie na tom, ze nebude dost transakcii a vsetci budu iba drzat svoje bitcoiny. Treba tomu nechat cas, ale osobne som dost skepticky.
No jednodcho preto, ze tu menu si musia kupit. A cele to pripomina pyramidovu hru, kde niekto s vela bitcoinami caka kym ich nepreda a opusti cely system.Ne každá věc, za kterou lidé platí, je pyramida Ovšem v tom má hokej spousta lidí. Takže: Pyramida se vyznačuje tím, že výdělky lidí již v systému zúčastněných jsou závislé na tom, kolik dalších lidí seženou. A že výdělky sice závisí na snaze, ale lze jednoduše matematicky dokázat, že většina lidí (ti co jsou dole) na systému prodělá, protože prostě „dojdou lidi“. A právě to je na tom to špatné: většina lidí prodělá, a tento fakt je jasný už ze začátku. Bitcoin naproti tomu nové lidi vůbec mít nemusí; v nějaké podobě funguje už teď a i kdyby už nenabral ani jednoho člověka, může v klidu fungovat dalších sto let. Vlastně kdyby si další lidi nekupovali bitcoiny, kurz by byl velice stabilní. Noví lidé spíš vnášejí chaos a nejistotu (byť v zásadě k lepšímu). Tím se to liší od pyramidy. Spíš bych stav s bitcoiny přirovnal k prodeji bytů v nově postaveném sídlišti na neatraktivním místě, u kterého není jisté, jestli se někdy obsadí všechny byty a s počtem prodaných bytů a budování další infrastruktury vzrůstá i jejich cena.
mam totiz take pocit, ze bitcoin je obdoba 'zlata'Nemůže být. Bitcoin je něco jako papírek - když se systém zhroutí, je bezcenný. Je nějak arbitrárně vytvořený, bez skutečné hodnoty (něco "vytěžené" z provařené elektřiny? lol.) Množství zlata naproti tomu je omezeno fyzikálními faktory (zatím alchymisti neuspěli, i když co my víme) a vedle toho má množství často důelžitých průmyslových využití, což jeho hodnota garantuje. Samozřejmě že se v nouzi nedá sežrat, ale není to v žádném případě papírek nebo číslo, které mají hodnotu jen díky společenskému konsenzu/garanci. Čili já bych řekl že naopak bitcoin je obdoba peněz.
Nemůže být. Bitcoin je něco jako papírek - když se systém zhroutí, je bezcenný. Je nějak arbitrárně vytvořený, bez skutečné hodnoty (něco "vytěžené" z provařené elektřiny? lol.) Množství zlata naproti tomu je omezeno fyzikálními faktory (zatím alchymisti neuspěli, i když co my víme) a vedle toho má množství často důelžitých průmyslových využití, což jeho hodnota garantuje. Samozřejmě že se v nouzi nedá sežrat, ale není to v žádném případě papírek nebo číslo, které mají hodnotu jen díky společenskému konsenzu/garanci. Čili já bych řekl že naopak bitcoin je obdoba peněz.Což o to. Množství BitCoinů je také omezeno matematickými faktory, a nelze je jednoduše zmnožit. Jen ten společenský konsensus chybí. Mimo svět nadšenců nejsou lidé ochotni za ta těžce vytěžená čísla platit.
Mimo svět nadšenců nejsou lidé ochotni za ta těžce vytěžená čísla platit.Ale jsou ochotni platit za čísla vzniklá jednoduchým připsáním do databáze (fiat money) :). Podle mě průmyslové využití zlata není zas tak velké na to, aby si zachovalo nějakou významnější hodnotu i jako ne-platidlo.
V článku popsaný způsob používání Bitcoinu jako prostředku platební konverze naznačuje jediné: Obecnou nedůvěru k této měně. Vysoká volatilita jejího směnného kurzu je jejím následkem.Vzhledem k aktualni volatilite to je myslim jedine racionalni reseni. Delat, ze volatilita neexistuje a nutit obchodniky prijimat kurzove riziko je blbost, takovym zpusobem do toho nikdo nepujde. Pro prvni krok - zaujmout obchodniky a poskytnout jim moznost placeni bez kurzoveho rizika - to je myslim ferovy krok. Do budoucna uvidime, jak se to bude vyvijet, ten model mohou obchodnici kdykoliv zmenit. Treba si nechavat cast bitcoinu v pripade, ze cast jejich dodavatelu bude taky bitcoiny akceptovat :).
Až se objeví první Bitcoinoví milionáři, pak se možná začne o tuto měnu svět zajímatBitcoinovi milionari samozrejme existuji (myslim dolarove milionare s prostredky ulozenymi v bitcoinech), stejne jako desetitisice drobnych drzitelu bitcoinu. Takze tenhle bod jsem nepochopil.
Ano, racionální řešení to je. Jenže to je bludný kruh. Volatilita způsobuje neochotu k dlouhodobému ukládání větších částech v BitCoinech. Nízké uložené částky a rostoucí obrat naopak způsobují volatilitu. V okamžiku, kdy je třeba na takové burze realizovat větší konverzi do BitCoinů, je převaha poptávky, a kurs roste. Při konverzi z BitCoinů je naopak převaha nabídky a kurs klesá. Cena se stabilizuje, až na BitCoin burze bude dost obchodníků, kteří budou mít trvale otevřené nákupní pozice při poklesu a prodejní pozice při vzrůstu.V článku popsaný způsob používání Bitcoinu jako prostředku platební konverze naznačuje jediné: Obecnou nedůvěru k této měně. Vysoká volatilita jejího směnného kurzu je jejím následkem.Vzhledem k aktualni volatilite to je myslim jedine racionalni reseni. Delat, ze volatilita neexistuje a nutit obchodniky prijimat kurzove riziko je blbost, takovym zpusobem do toho nikdo nepujde. Pro prvni krok - zaujmout obchodniky a poskytnout jim moznost placeni bez kurzoveho rizika - to je myslim ferovy krok. Do budoucna uvidime, jak se to bude vyvijet, ten model mohou obchodnici kdykoliv zmenit. Treba si nechavat cast bitcoinu v pripade, ze cast jejich dodavatelu bude taky bitcoiny akceptovat :).
Bitcoinovi milionari samozrejme existuji (myslim dolarove milionare s prostredky ulozenymi v bitcoinech), stejne jako desetitisice drobnych drzitelu bitcoinu. Takze tenhle bod jsem nepochopil.Mám na mysli milionáře a drobné držitele s výraznou částí jmění uloženou v Bitcoinech. Aby bylo možné za uložené (nikoliv právě převedené) BitCoiny koupit třeba byt a vybavení, nebo ještě lépe třeba továrnu.
The famous “gold and silver inflation” of the sixteenth and seventeenth century increased Europe’s money stock according to certain estimates by not more than 50 percent according to others by up to 500 percent. However, this happened over a period of some 150 years. Thus the average growth rate of the money supply lay somewhere between 0.3 and 3.3 percent per annum. By contrast, in our days of paper money, even the countries enjoying a “conservative” monetary policy experience far greater increases of the money supply.Jörg Guido Hülsmann: The Ethics of Money Production
sudo add-apt-repository ppa:bitcoin/bitcoin
Jinak ke klíčům obecně tady.
Bohužel, jak se záhy ukázalo, z nějakého důvodu ten večer v kavárně neměli žádné funkční Wi-FiTohle byl bohuzel dost velky fail Hard Rock Cafe. Byl jsem tam s Mitchem den predem a uz jsme videli, ze s tim Wifi je problem. Rikali jsme manazerce restaurace, ze tam druhy den prijde minimalne 50 lidi a vsichni budou chtit Wifi, tak at to daji do kupy. Dusovala se, ze to opravi a druhy den to bude bez problemu. Bohuzel... Navic obsluha v HRC zacala byt kvuli temhle problemum na lidi docela neprijemna, sam jsem se za ne stydel. Na to, jaky ceny v HRC meli a jakou jsme jim tam udelali trzbu mohli byt trosku vic profesionalni.
fyzický bitcon – minci, ve které je po odloupnutí kód, po jehož zadání mi provozovatel pošle 1 bitcoin.Neni to tak, ta mine *je* bitcoin. Na vrchu mince je cast verejne adresy (tzv. firstbits, viz firstbits.com) a pod hologramem je plny privatni klic penezenky, na ktere je ten bitcoin ulozeny. Da se tedy rict, ze ta mince je realny bitcoin, protoze ten, kdo ji drzi, muze penezenku s 1BTC realne pouzit. Nemyslim, ze jde jen o suvenyr. Treba v Brmlabu tim nekdo realne platil. Je to taky pekna ukazka, jak lze pouzivat Bitcoiny "offline".
ale obecně přijímáš minci, kterou nelze offline ověřit, že na ní něco skutečně ještě je. A pokud jsi online, pak už můžeš zaplatit online rovnou.A navíc bych se bál toho, jestli ten soukromý klíč vevnitř přeci jen nemá i „někdo jiný“.