Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Rozšíření Lightning už v základu nabízí možnost exportovat kalendář. Ukážeme si jak.
Stačí otevřít na kartě rozšíření Kalendáře a kliknout na některý z vytvořených kalendářů v levém sloupci pravým tlačítkem myši. V nabídce klikněte na „Exportovat kalendář…“ a vyberte umístění a typ formátu souboru. Svůj kalendář si totiž můžete uložit buď v iCalendar (.ics) nebo Outlook CSV (.csv) a přenést do jiné aplikace nebo prostě jen zazálohovat. Další možností je však export do Webové stránky, tedy .html souboru. V takovém můžete s daty dále pracovat, poslat je e-mailem nebo nahrát na web.
K jinému způsobu sdílení kalendáře však budete potřebovat funkci na straně služby kalendáře. Například Google Kalendáře. Tam je přímo při vytváření kalendáře možno nastavit sdílení, a to buď jej uvést jako veřejný, nebo vyplnit konkrétní osoby, kterým tak dáte přístup. V případě veřejného kalendáře pak ani není třeba vyplňovat žádné přihlašovací údaje – stačí vyplnit při vytváření XML adresu. V opačném případě pak lze použít své přihlašovací údaje na Google účet.
Nakonec nelze opomenout ani možnost Publikovat kalendář. Bohužel tato možnost je relativně komplikovaná. Jinak řečeno vyžaduje přístup na WebDAV a rychlé nastavení i na jeho straně (viz blog zde na AbcLinuxu.cz). Na druhou stranu jste v případě použití tohoto řešení zcela nezávislí na řešeních různých „Big Brothers“.
Stejně jako samotný Thunderbird, i rozšíření Lightning má své nastavení. To však nenaleznete v něm samotném, kde byste jej možná marně hledali, ale v Možnostech celé aplikace, tedy Thunderbirdu. Cesta tak vede přes Nástroje | Možnosti… (respektive Edit | Preferences) a dále na Lightning.
Na první kartě Obecné nastavujete Formát data, výchozí délku události (takovou, která se pokaždé zobrazí při vytvoření nové události) a opakování upozornění.
Oproti tomu na kartě Upozornění si opět můžete nastavit výchozí nastavení, tentokrát pro upozornění. Pokud prostě nejste například spokojeni s původním výchozím nastavením a chcete si rozšíření nastavit skutečně k obrazu svému. Možné je také nastavit jiný zvuk pro upozornění.
V nastavení si také vytváříte a upravujete kategorie pro události. Ke každé je dále možno nastavit vlastní barvu z palety, která jich obsahuje 70. Namíchat barvy bohužel nejdou, ale to je to nejmenší.
Všechna výše uvedená nastavení byla spíše doplňková a nelze říci, že by se bez nich někdo vyloženě neobešel. Naopak na kartě Pohledy můžete nastavit něco pro nás Evropany důležitého – první den v týdnu. Tím totiž u nás není jako v USA neděle, ale pondělí. A podle tohoto nastavení se vám také změní zobrazení kalendářů, kde vás možná štvalo, že týden začíná nedělí a nikoliv pondělím.
Stejně tak zde nastavujete hodinu, kterou vám začíná a končí pracovní den. Výchozí nastavení aplikace začíná mezi osmou a sedmnáctou hodinou, což není zrovna dostačující zřejmě pro nikoho.
Jistě jste si všimli, že v Lightningu si je možno přepínat podle dne, týdne, vícetýdne (na řádcích místo časů ve dnech jsou dny samotné, viz níže) a měsíce – nikoliv však roku. Rozšíření Year view rozšiřuje Lightning právě o zobrazení roku. Stáhnout si jej můžete na addons.mozilla.org a instrukce ke stažení pak najdete v nedávném článku Lightning: Kalendář a úkolníček v Thunderbirdu.
Výsledek vypadá takto:
Logicky se tak nabízí využití pro lepší zobrazení pravidelných akcí. Sám bych tak například mohl toto využít pro zobrazení přednáškových setkání, které organizuji a podívat se na jednotlivé termíny z „větší perspektivy“.
Naopak Lightning Month Tabs přidává do zobrazení měsíců karty nebo tlačítka pro jejich rychlé přepínání. Nyní totiž, pokud chcete přejít například z června na prosinec, musíte kliknout šestkrát na šipku. Po nainstalování tohoto dobře hodnoceného rozšíření však již nemusíte, ačkoliv si další lištou v podstatě snižujete místo v aplikaci na výšku.
Výsledek vypadá takto:
A na úplný závěr ještě jedno rozšíření – More Snooze. To rozšiřuje možnosti počet časových možností připomenutí nastavených úkolů. Rozsah je přitom skutečně velký od 5 minut až po 2 týdny. Jednotlivé časy připomenutí před událostí, respektive úkolem si pak navíc můžete zcela neomezeně zaškrtat. Tedy například 1 týden před, 1 den před a 1 hodinu před. Jednotlivé události se vám tak budou podle nastavení neustále připomínat.
Lightning je tedy velmi mocné rozšíření a další rozšíření vyvíjená pro jeho doplnění nám tak možná ukazují směr, kam by se mělo vydat. A jaké rozšíření pro lepší organizaci svého času a orientaci v kalendáři používáte vy?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
Nyní totiž, pokud chcete přejít například z června na prosinec, musíte kliknout šestkrát na šipku.Nemusím! V malém kalendáři vlevo si vyberu měsíc a pak kliknu na prvního daného měsíce :) Nebo i na jiného daného měsíce :)
A na úplný závěr ještě jedno rozšíření – More Snooze. To rozšiřuje možnosti počet časových možností připomenutí nastavených úkolů.Mě mnohem více vyhovuje - Připomenutí - Vlastní, tam si mohu nastavit opravdu cokoliv, kolikrát chci a co se bude dít (např. zvuk, email, sms ...)