Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Rozšíření Lightning už v základu nabízí možnost exportovat kalendář. Ukážeme si jak.
Stačí otevřít na kartě rozšíření Kalendáře a kliknout na některý z vytvořených kalendářů v levém sloupci pravým tlačítkem myši. V nabídce klikněte na „Exportovat kalendář…“ a vyberte umístění a typ formátu souboru. Svůj kalendář si totiž můžete uložit buď v iCalendar (.ics) nebo Outlook CSV (.csv) a přenést do jiné aplikace nebo prostě jen zazálohovat. Další možností je však export do Webové stránky, tedy .html souboru. V takovém můžete s daty dále pracovat, poslat je e-mailem nebo nahrát na web.
K jinému způsobu sdílení kalendáře však budete potřebovat funkci na straně služby kalendáře. Například Google Kalendáře. Tam je přímo při vytváření kalendáře možno nastavit sdílení, a to buď jej uvést jako veřejný, nebo vyplnit konkrétní osoby, kterým tak dáte přístup. V případě veřejného kalendáře pak ani není třeba vyplňovat žádné přihlašovací údaje – stačí vyplnit při vytváření XML adresu. V opačném případě pak lze použít své přihlašovací údaje na Google účet.
Nakonec nelze opomenout ani možnost Publikovat kalendář. Bohužel tato možnost je relativně komplikovaná. Jinak řečeno vyžaduje přístup na WebDAV a rychlé nastavení i na jeho straně (viz blog zde na AbcLinuxu.cz). Na druhou stranu jste v případě použití tohoto řešení zcela nezávislí na řešeních různých „Big Brothers“.
Stejně jako samotný Thunderbird, i rozšíření Lightning má své nastavení. To však nenaleznete v něm samotném, kde byste jej možná marně hledali, ale v Možnostech celé aplikace, tedy Thunderbirdu. Cesta tak vede přes Nástroje | Možnosti… (respektive Edit | Preferences) a dále na Lightning.
Na první kartě Obecné nastavujete Formát data, výchozí délku události (takovou, která se pokaždé zobrazí při vytvoření nové události) a opakování upozornění.
Oproti tomu na kartě Upozornění si opět můžete nastavit výchozí nastavení, tentokrát pro upozornění. Pokud prostě nejste například spokojeni s původním výchozím nastavením a chcete si rozšíření nastavit skutečně k obrazu svému. Možné je také nastavit jiný zvuk pro upozornění.
V nastavení si také vytváříte a upravujete kategorie pro události. Ke každé je dále možno nastavit vlastní barvu z palety, která jich obsahuje 70. Namíchat barvy bohužel nejdou, ale to je to nejmenší.
Všechna výše uvedená nastavení byla spíše doplňková a nelze říci, že by se bez nich někdo vyloženě neobešel. Naopak na kartě Pohledy můžete nastavit něco pro nás Evropany důležitého – první den v týdnu. Tím totiž u nás není jako v USA neděle, ale pondělí. A podle tohoto nastavení se vám také změní zobrazení kalendářů, kde vás možná štvalo, že týden začíná nedělí a nikoliv pondělím.
Stejně tak zde nastavujete hodinu, kterou vám začíná a končí pracovní den. Výchozí nastavení aplikace začíná mezi osmou a sedmnáctou hodinou, což není zrovna dostačující zřejmě pro nikoho.
Jistě jste si všimli, že v Lightningu si je možno přepínat podle dne, týdne, vícetýdne (na řádcích místo časů ve dnech jsou dny samotné, viz níže) a měsíce – nikoliv však roku. Rozšíření Year view rozšiřuje Lightning právě o zobrazení roku. Stáhnout si jej můžete na addons.mozilla.org a instrukce ke stažení pak najdete v nedávném článku Lightning: Kalendář a úkolníček v Thunderbirdu.
Výsledek vypadá takto:
Logicky se tak nabízí využití pro lepší zobrazení pravidelných akcí. Sám bych tak například mohl toto využít pro zobrazení přednáškových setkání, které organizuji a podívat se na jednotlivé termíny z „větší perspektivy“.
Naopak Lightning Month Tabs přidává do zobrazení měsíců karty nebo tlačítka pro jejich rychlé přepínání. Nyní totiž, pokud chcete přejít například z června na prosinec, musíte kliknout šestkrát na šipku. Po nainstalování tohoto dobře hodnoceného rozšíření však již nemusíte, ačkoliv si další lištou v podstatě snižujete místo v aplikaci na výšku.
Výsledek vypadá takto:
A na úplný závěr ještě jedno rozšíření – More Snooze. To rozšiřuje možnosti počet časových možností připomenutí nastavených úkolů. Rozsah je přitom skutečně velký od 5 minut až po 2 týdny. Jednotlivé časy připomenutí před událostí, respektive úkolem si pak navíc můžete zcela neomezeně zaškrtat. Tedy například 1 týden před, 1 den před a 1 hodinu před. Jednotlivé události se vám tak budou podle nastavení neustále připomínat.
Lightning je tedy velmi mocné rozšíření a další rozšíření vyvíjená pro jeho doplnění nám tak možná ukazují směr, kam by se mělo vydat. A jaké rozšíření pro lepší organizaci svého času a orientaci v kalendáři používáte vy?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
Nyní totiž, pokud chcete přejít například z června na prosinec, musíte kliknout šestkrát na šipku.Nemusím! V malém kalendáři vlevo si vyberu měsíc a pak kliknu na prvního daného měsíce :) Nebo i na jiného daného měsíce :)
A na úplný závěr ještě jedno rozšíření – More Snooze. To rozšiřuje možnosti počet časových možností připomenutí nastavených úkolů.Mě mnohem více vyhovuje - Připomenutí - Vlastní, tam si mohu nastavit opravdu cokoliv, kolikrát chci a co se bude dít (např. zvuk, email, sms ...)