Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Simulátoru Prison Architect se dostalo velkého ohlasu ještě před oficiálním vydáním ostré verze. A nutno říct, že jak pozitivních, tak i negativních. Princip hry se až tolik neliší od ostatních her, například série Tycoon, rozdíl je ovšem v tom, co řídíte: v tomto případě se jedná o soukromou věznici. Tu před sebou máte v 2D provedení shora a staráte se o její každodenní chod, najímání zaměstnanců a řešení běžných i výjimečných situací, jako je vzpoura. Na Metacritic hra získala skóre 85 ze 100, na Steamu 94% pozitivních hodnocení od hráčů.
Prison Architect je možné začít hrát přes Steam za 28€ nebo přímo z webu výrobce.
Sword Coast Legends je další RPG ze světa Dungeons & Dragons, konkrétně se jedná o herní nastavení Forgotten Realms. Ve fiktivním světě Sword Coast si vyberete některou z šesti postav z celkem pěti ras a s ní se vydáte na cestu s dalšími dvěma společníky a ke svému cíli se budete muset probojovat skrze hordy nejrůznějších nepřátel. Hra však nabízí i multiplayer, ve kterém se můžete utkat s některým z vašich přátel. Krom toho je k dispozici i "Dungeon Masters mód". Mezi kritiky i hráči byla hra přijata s rozpaky, 62 bodů ze 100 na Metacritic, pouze 57% pozitivních recenzí na Steamu.
Sword Coast Legends je nabízen na Steamu za 40€.
Read Only Memories je klasická point-and-click adventura z futuristické megapolis zvané Neo-San Francisco. V ní se seznámíte s prvním humanoidním robotem zvaným Turing a spolu se vydáte objevovat příběh vašeho společníka a spolu s tím se dozvíte ledasco o temné stránce technologie. Ve hře je připraven bezpočet rébusů, které dají zabrat na dlouhé hodiny. A k tomu je navíc nutné přičíst příběh čtený vypravěčem. Co se týče grafiky, tvůrci vsadili na pixelartové provedení. Ne Metacritic hra dostala 81 bodů, na Steamu 91%.
Read Only Memories je k mání na Steamu za 15€.
Na Linuxu se objevila další FPS ze série Alien s názvem Alien: Isolation. Hlavní protagonistka, Amanda Ripley, se vydává na další z cest po vesmírné lodi. Na cestě potká znepřátelené lidské obyvatele, stejně jako androidy či mimozemšťany. Na rozdíl od svých předchůdců, Alien: Isolation se zaměřuje více na stealth stránku věci a poskytuje pouze limitovanou munici k likvidaci nepřátel. Jejich přítomnost je neustále nutné sledovat použitím baterky či detektoru pohybu. Ve hře jde opět o silně hororový příběh, který se odehrává patnáct let po prvním filmu ze série Alien. Kritici z Metacritic hodnotí hru 81/100, hráči na Steamu 93% pozitivních hodnocení.
Alien: Isolation se prodává na Steamu za 50€.
Mushroom 11 lze zařadit mezi hry, které přinášejí do herního světa inovace. Jedná se o 2D puzzle, ve kterém máte za cíl převést tvar měnící organizmus z výchozího bodu do cíle. Než samotný cíl je zajímavější proces, kterým toho lze dosáhnout: destrukcí organizmu na jedné straně mu totiž dáváte možnost růst na straně druhé, díky čemuž se může přemisťovat v prostoru. Tento pohyb je navíc podmíněn fyzikálními zákony, se kterými je nutné u nejrůznějších překážek počítat. Hra získala na Metacritic skóre 79/100, u fanoušků na Steamu ale zabodovala s 95% pozitivních hlasů.
Mushroom 11 lze koupit přes Steam za 15€ .
Původně začala hra Broforce jako malý projekt na herním jamu, díky ocenění za humor však vývoj pokračoval dál v režimu Early Access na Steamu a nyní byla oficiálně vydána finální verze. Jedná se o 2D platformovku, ve které jako člen supermaskulinního komanda střílíte teroristy, vztyčujete americkou vlajku a těsně před výbuchem celé scény urychleně odlétáte ve vrtulníku. Hra si tedy utahuje z holywoodských trháků typu Rambo, které kopírují ten samý scénář. Na to odkazují i jména hlavních hrdinů, které jsou vybrány právě z těchto filmů, ale poupravena použitím slova "bro". Úhrnem získala hra na Metacritic hodnocení 83/100, na Steamu ji ale fanoušci doslova milují s 97% pozitivních hodnocení.
Broforce najdete na Steamu za 14€.
Kingdom je velice zajímavá strategie, která je netradičně podána v 2D z bočního pohledu a pixelartovém provedení. Na začátku hry je vygenerován král/královna, se kterou se vydáte vpravo či vlevo a postupným sběrem mincí získáváte možnosti jak vylepšit své město včetně obrany. To vše je nutné kvůli tomu, že s narůstající vzdáleností začnou na vaše město útočit čím dál tím nebezpečnější nepřátelé, kteří budou ničit nejen pracně vystavěné budovy generující další zisk, ale v nejhorším případě vám seberou i korunovační klenoty, což znamená konec hry. Nepřátelé jsou nebezpečnější v noci, s nejhorším je nutné počítat během krvavého úplňku. Celá hra byla vytvořena pouze dvojicí programátorů a na Metacritic získala 75 bodů ze 100, na Steamu ji pak kladně hodnotilo 80% hráčů.
Kingdom lze hrát po zakoupení na Steamu za 10€ či za stejnou cenu na GOG bez DRM.
Říjen byl na AAA tituly skoupější, ovšem to jen proto, že spousta velkých titulů čekala na listopadové uvedení Steam Machines.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Komukoli, kdo přemýšlí o Alien: Isolation a je aspoň trochu Alien-pozitivní, můžu tuhle hru směle doporučit za předpokladu, že mu nebude vadit trávit velkou část času schováváním se ve skříních a za čímkoli, za co se dá schovat.
A:I jsem dohrál dvakrát (na svojí PS4, můj desktop už nemá na to, aby ji rozběhal) včetně nejvyšší obtížnosti, kdy vám permanentně bliká motion tracker, nábojů je málo a nepřátelé extrémně tuzí a ostražití. Každopádně bavil jsem se výborně. Atmosférou a celkovým dojmem je to pro mě nejlepší hra z vetřelčího univerza, co kdy na PC vyšla.