Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Pod knihovnou parkovalo nákladní vozidlo IBM, jehož vnitřek sloužil jako hlavní místo setkávání lidí z IBM s veřejností (zejména studenty). Mohli jste navštívit sekci zaměstnání a dozvědět se nejen o pracovních příležitostech v IBM. Dále bylo možné se zúčastnit soutěže v online hře CityOne a vyhrát ceny. O kousek dál jste si mohli vyzkoušet software pro převod psaného textu do znakového jazyku.
Součástí Chytré planety je i úspora energie a tomuto tématu byl jeden z koutů věnován. A konečně, pokud jste měli zájem, v posledním rohu se nacházel stůl, kde bylo možné si popovídat se zajímavými lidmi z IBM.
V budově Národní technické konference se v průběhu dne konaly přednášky nějakým způsobem související s Chytrou planetou. Zde byl ráno v rámci diskuzního panelu také přítomen děkan ČVUT FEL, neboť celá akce je spojená s výročím Fakulty elektrotechnické a zároveň i výročím firmy IBM. Pokud jste zrovna neseděli na přednášce, ke zhlédnutí vyzývaly studentské projekty (nebo spíš projekt) v okolí. Na ČVUT totiž každý rok běží soutěž IBM, které se účastní studentské výzkumné projekty.
Zde tedy bylo možné si prohlédnout vnitřnosti jednoho zajímavého výrobku – počítače s multitouch displejem, kde je obraz promítán projektorem, dotyk zjišťován senzory a zároveň je možné vyfotit objekt nad „displejem“.
Určitě jsem se neúčastnil všech přednášek, každopádně šlo spíš o „seznamující“ přednášky, které vám představí dané téma, ale nenaučí vás už dané téma aplikovat v reálném světě, nebo „přednášky“ diskuzní.
Osobně pro mě byl obsah akce tak trochu zklamáním. Že se akce účastnili především technicky orientovaní studenti, očekával bych poněkud hlubší povahu předváděných věcí. Takto to působilo příliš „populárně vědecky“ a chudě, a to jak kvalitou, tak kvantitou.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: