Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Pod knihovnou parkovalo nákladní vozidlo IBM, jehož vnitřek sloužil jako hlavní místo setkávání lidí z IBM s veřejností (zejména studenty). Mohli jste navštívit sekci zaměstnání a dozvědět se nejen o pracovních příležitostech v IBM. Dále bylo možné se zúčastnit soutěže v online hře CityOne a vyhrát ceny. O kousek dál jste si mohli vyzkoušet software pro převod psaného textu do znakového jazyku.
Součástí Chytré planety je i úspora energie a tomuto tématu byl jeden z koutů věnován. A konečně, pokud jste měli zájem, v posledním rohu se nacházel stůl, kde bylo možné si popovídat se zajímavými lidmi z IBM.
V budově Národní technické konference se v průběhu dne konaly přednášky nějakým způsobem související s Chytrou planetou. Zde byl ráno v rámci diskuzního panelu také přítomen děkan ČVUT FEL, neboť celá akce je spojená s výročím Fakulty elektrotechnické a zároveň i výročím firmy IBM. Pokud jste zrovna neseděli na přednášce, ke zhlédnutí vyzývaly studentské projekty (nebo spíš projekt) v okolí. Na ČVUT totiž každý rok běží soutěž IBM, které se účastní studentské výzkumné projekty.
Zde tedy bylo možné si prohlédnout vnitřnosti jednoho zajímavého výrobku – počítače s multitouch displejem, kde je obraz promítán projektorem, dotyk zjišťován senzory a zároveň je možné vyfotit objekt nad „displejem“.
Určitě jsem se neúčastnil všech přednášek, každopádně šlo spíš o „seznamující“ přednášky, které vám představí dané téma, ale nenaučí vás už dané téma aplikovat v reálném světě, nebo „přednášky“ diskuzní.
Osobně pro mě byl obsah akce tak trochu zklamáním. Že se akce účastnili především technicky orientovaní studenti, očekával bych poněkud hlubší povahu předváděných věcí. Takto to působilo příliš „populárně vědecky“ a chudě, a to jak kvalitou, tak kvantitou.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: