Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ještěže se mě jeho podstatná část netýká a troufám si tvrdit, že přehrávání chráněných BR disků je pravděpodobně to poslední, po čem dnešní uživatel Linuxu touží. Nebo snad někdo, kdo je schopen si nainstalovat Linux, bude zároveň podporovat zmetky typu MPAA nákupem chráněných BR disků?
Za nejzajímavější bych považoval poslední část o Gallium 3D, akcelerované x264 by se skutečně hodilo, protože s 1080p má problém i moje relativně zánovní E6300 (2 roky není žádná doba ;)), pokud není přetaktované. Řeší to CoreAVC kodeky, ale ty jsou jen pro Windows, takže nic (a jejich naroubování do mplayeru se mi nepovedlo).
To znamená že přehrání díla je takový úkon ve vztahu k dílu, ke kterému nemám oprávnění.Přehrání díla způsobem, při kterém nejsou účinné ochrany proti kopírování, je takový úkon ve vztahu k dílu, ke kterému nemám oprávnění.
Zákazník má právo pořídit si kopii, ale výrobce nemá povinnost to umožnit.Zákon pouze stanoví, že kopie pro vlastní potřebu nezasahuje do autorského práva a jeho omezení, právo zde garantováno není (tedy krom principu, že co není zakázáno, je dovoleno).
Naopak překonání ochrany je trestné.Trestné ne, pokud vím tak jen zakázané, a to autorským zákonem. Vzhledem k předchozímu bodu by mě ale zajímalo, zda z toho nejde odvodit, že na překonávání ochran pro vlastní potřebu se dané omezení nevstahuje...
Ve Windows akcelerace x264 videa v .mkv kontejneru již delší dobu funguje...a tam hovořím o konkrétní situaci, protože u takových filmů se v 99,9999% případů používá x264. Nehovořím tam obecně o formátu H.264, ale o konkrétním kompresním nástroji a konkrétním kontejneru.
V čem máš problém? jediná zmínka, na kterou můžeš poukazovat, je:Je to stejný problém jako kdybys v článku o prohlížeči obrázků napsal, že umí zobrazovat „GIMP obrázky“, přičemž bys tím myslel JPEG obrázky vytvořené programem GIMP, s argumentací, že si je stejně většina linuxáků bude vytvářet v GIMPu. Stejně jako nejsou GIMP obrázky (zanedbejme nativní formát GIMPu, o kterém není řeč), není ani x264 video. x264 je jenom program (knihovna/program), který vytváří H.264 video.Ve Windows akcelerace x264 videa v .mkv kontejneru již delší dobu funguje...a tam hovořím o konkrétní situaci, protože u takových filmů se v 99,9999% případů používá x264. Nehovořím tam obecně o formátu H.264, ale o konkrétním kompresním nástroji a konkrétním kontejneru.
Tiskni
Sdílej: