abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1997 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    Jan Drábek avatar 20.1.2010 07:08 Jan Drábek | skóre: 41 | blog: Tartar | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gettext snadno a rychle
    Možná by chtělo ještě zdůraznit, že článek má i druhou část, takhle je to vcelku nešikovně "schované".

    Btw. Velice prakticky napsaný článek ;-)
    01010010 01000101 01010000 01101100 01001001 00110010 01000100 01100101 01010110
    20.1.2010 08:16 CET
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gettext snadno a rychle
    Soubor uložte jako gettexttest.po a nepokoušejte se jej překládat.
    Proc ne??? Ja to vzdycky otevren ve vimu a prekladal jsem. Co je na tom za problem?
    20.1.2010 14:23 ---- | skóre: 33 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gettext snadno a rychle
    no, editory určené k tomuto účelu jako poedit při překladu taky zapisují správné informace o kódování v hlavičce - je to jistější že se ti to kódování nerozhodí :)

    ale když soubor máš už částečně přeložený třeba tak můžeš něco dopřekládat i ve vimu
    20.1.2010 18:48 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gettext snadno a rychle

    Nejenom kódování, ale také jméno posledního překladatele, časovou značku poslední úpravy překladu.

    Na druhou stranu musím říct, že já mám univerzální Makefile, který tohle (a spoustu jiných věcí jako odeslání překladu robotovi) za mě dělá a používám taky vim. Grafické nástroje mě neoslovili (asi protože mám zkušenost jen s příšerným linguistem).

    20.1.2010 19:38 ---- | skóre: 33 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gettext snadno a rychle
    jasně ;)

    v tvém případě bych radši použil autotools, který udělá vše za tebe
    20.1.2010 19:38 Makefile
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gettext snadno a rychle
    Nechces se o ten svuj Makefile podelit?
    20.1.2010 10:25 disorder | blog: weblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gettext snadno a rychle
    pekne. este sa v pythone pouziva aj pybabel, napr.:
    pybabel extract -F babel.cfg -o app.pot app
    pybabel update -i app.pot -d . -D app -l sk
    
    20.1.2010 13:57 leko
    Rozbalit Rozbalit vše lokalize
    Super clanok, pekne podrobne popisany.

    Pri odporucani na kde/qt prekladatelsky program by som neoporucal uz kbabel, ten je zastaraly, asi by tam mal byt spomenuty len lokalize. Ten je najlepsi najma pri preklade vacsich projektov. Ma funkcie bez, ktorych sa tazko preklada (translation memory, slovnik, inteligentne vkladanie tagov, kontrola pravopisu na cely .po apod.)
    20.1.2010 14:57 Andrej Herceg | skóre: 43
    Rozbalit Rozbalit vše Re: lokalize
    Kbabel je zastaralý možno pre používateľov KDE4 (KDE 4, KDE SC 4...). ;) Kbabel podporuje všetko, okrem toho inteligentného vkladania tagov (teda aspoň si myslím, nič špeciálne s tagmi som nikdy nepotreboval robiť).
    belisarivs avatar 20.1.2010 17:14 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: lokalize
    Kbabel zatim umi oproti Lokalize navic kontrolu syntaxe. Ale to jde provadet skripty (pology), ktere pak otevrou syntakticky nespravne retezce primo v Lokalize.
    IRC is just multiplayer notepad.
    20.1.2010 18:42 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Vynucení syntaxe ze zdrojového kódu

    Gettext umí podle klíčových slov hlídat syntaxi mezi msgid a msgstr. Například printf(3) escapovací sekvence:

    #: ../src/aosd/aosd_ui.c:242
    #, c-format
    msgid "monitor %i"
    msgstr "monitoru %i"

    Nevíte, jestli lze ve zdrojovém kódu vyznačit, že daný řetězec není formátovací printf řetězec?

    V jednom programu je použito něco jako _("100% during") a xgettext takovému msgid přidává příznak c-format, což je samozřejmě špatně. Kontrolní mechanismy pak křičí, že v překladu nesedí formátovací sekvence kolem procentítka. A mně nebaví opakovaně odmazávat příznak c-format.

    Čekal bych, že gettext něco takového bude umět, protože zrovna tak umí extrahovat kontextové komentáře zdrojového kódu ohledně překladu (často se používá na upozornění překladatelů programátorem, že určité slovo v hlášce je lexikál nebo vlastní jméno).

    20.1.2010 19:36 ---- | skóre: 33 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vynucení syntaxe ze zdrojového kódu
    bych to vyescapoval..

    _("100\% during")
    20.1.2010 20:18 Andrej Herceg | skóre: 43
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vynucení syntaxe ze zdrojového kódu
    Skús /* xgettext:no-c-format */
    20.1.2010 22:11 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vynucení syntaxe ze zdrojového kódu
    To je ono. Dík.
    Josef Kufner avatar 20.1.2010 19:05 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gettext snadno a rychle
    Btw, nevíte o nějakém způsobu, jak v PHP konvertovat .po na .mo, když nemůžu spustit msgfmt?
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    20.1.2010 19:34 ---- | skóre: 33 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gettext snadno a rychle
    jako přímo z tvého PHP skriptu nějak?
    Josef Kufner avatar 20.1.2010 19:50 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gettext snadno a rychle
    Jo, jo. Mám udělaný v PHP instalátor, který si stáhne zip z repositáře a nainstaluje celou aplikaci (také PHP), zkontroluje nastavení a povytváří všecko co potřebuje, ale na serveru je zakázané exec(), takže je problém s překlady a graphvizem …
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    20.1.2010 20:16 ---- | skóre: 33 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gettext snadno a rychle
    to asi nepůjde.. budeš si muset nechat povolit spuštění msgfmt.
    Josef Kufner avatar 20.1.2010 20:24 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gettext snadno a rychle
    Asi budu muset najít nějakou jinou cestu. Já jen jestli třeba nědo neví o implementaci msgfmt v php nebo něco takového ;-)
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Jan Drábek avatar 20.1.2010 19:39 Jan Drábek | skóre: 41 | blog: Tartar | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gettext snadno a rychle
    Lokálně? (Má smysl dělat něco podobného na serveru, když vlákna Apache/PHP stejně drží do umření starou verzi?)
    01010010 01000101 01010000 01101100 01001001 00110010 01000100 01100101 01010110
    21.1.2010 12:47 EVRAMP | skóre: 3 | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gettext snadno a rychle
    Děkuji za článek.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.