Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Velmi pekny clanok, dakujem...
+ 1
Use the right tool for the right job.
Proc hned myslet na nejhorsi a posilat ho do pekel? Pravda, pokud chcete umet jenom jednoduchy select a neplanujete se naucit nic slozitejsiho, tak asi staci.
Oracle Enterprise Linux (RHEL) i Oracle Virtual Machine (OEL+XEN) je ke stažení samozřejmě zdarma. Viz oss.oracle.com. Totéž platí i o Oracle Virtual Manager a templates pro XEN. Platí se pouze podpora, nebo přístup do repožitářů s aktualizacemi. Ostatní produkty (10g, 11g, AS a pod) jsou zdarma k vyzkoušení a testování.
Co se týče web aplikací, je možné použít Oracle Http Server (Apache 2.0) s mod_plsql - psaní procedur přímo v PL/SQL s uložením v databázi (funguje i na OracleXE). Samozřejmě také v PHP 4/5 a Perlu - vše je součástí instalace OHS.
Ještě dodám, že OracleXE je víceméně shodné s Oracle 10g, avšak neobsahuje některé balíčky (například XML DB). Problémem však může být, že mezinárodní verze pracuje pouze v UTF8. Lze sice přepnout počítání znaků v CHAR místo BYTE, avšak některé ovladače třetích stran pro přístup k databázi takto nelze nastavit - taže vyhodnocují nesprávně délky polí.
XML DB tam castecne je, resp podpora pro SYS.XMLTYPE tam je urcite. Co tam ale chybi je JVM a vsechny JAVA stored procedury. Pokud jde o NATIVE CHARACTER set tak vam nikdo nebrani vytvorit si vlastni vlastni databazi a zvolit si libovolnou znakovou sadu.
10g, 11g, AS dle licencnich ujednani zdarma neni ani k vyzkouseni ani pro vyvoj.
To ze to je "zdarma" ke stazeni jeste neznamena ze to muzete licencne "zdarma" provozovat.
Ona je tam spousta omezeni. Jedna aplikace, 30 dnu, nesmite zverejnovat benchmarky a kdo vi co jeste. Jestli se nepletu, tak cca za 3500$ se muzete stat oracle partner a k tomu dostanete 5 devel licenci na vsechny produkty.
Jsi asi necetl ty dalsi dovetky a odstavce :-p
dpkg -i oracle-xe-universal_10.2.0.1-1.0_i386.deb /usr/lib/oracle/ /etc/init.d/oracle-xe configure . /usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/server/bin/oracle_env.sh /usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/server/apex/images do /i/dale sem si nepovolil pristup z venku na portu 8080 pro apex, protoze tam nejede ssl, ale pres mod proxy v apache tam preposilam pozadavky
<VirtualHost *:443> ServerName domena.ltd ProxyRequests On ProxyPass / http://127.0.0.1:8080/ ProxyPassReverse / http://127.0.0.1:8080/ <Proxy *> AddDefaultCharset off Order deny,allow Allow from all </Proxy> LogLevel warn CustomLog /var/log/error-oracle.log combined ErrorLog /var/log/access-oracle.log SSLEngine On SSLCertificateFile /cesta/k/certifikatu/certifikat.crt SSLCertificateKeyFile /cesta/k/certifikatu/certifikat.crt.key </VirtualHost>U mc se pristupuje k ftp-server nasledovne - ponechame zobrazena obe modra okna a napiseme prikaz
cd ftp://system@localhost:2100nasledne v mc vyskoci okno pro zdani hesla a pak mam v jedne pulce ftp-oracle-server a v druhym data z localhostu a uz jen F5 na kopii.. jinak dik za paradni navod a uz se tesim na dalsi dily!!!
Neni pravda, ze Oracle bere RHEL a dela z nej OEL. Oracle bere CentOS a dela z nej OEL. Nema tedy koule ani na to, aby si ten RHEL odbrandoval sam...
A jak je tedy mozne ze se stava pravidlem ze je vypusten OEL tak den dva pred tim nez je teprve vydan CentOs???
Pokud má někdo raději klasické 8bitové kódování znaků češtíny (iso nebo windows) není problém pod XE zastavit (a smazat) výchozí instanci (databázi) a vytvořit si jinou dle vlastních potřeb. Naklikat to ale nejde.
Tiskni
Sdílej: