Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Velmi pekny clanok, dakujem...
+ 1
Use the right tool for the right job.
Proc hned myslet na nejhorsi a posilat ho do pekel? Pravda, pokud chcete umet jenom jednoduchy select a neplanujete se naucit nic slozitejsiho, tak asi staci.
Oracle Enterprise Linux (RHEL) i Oracle Virtual Machine (OEL+XEN) je ke stažení samozřejmě zdarma. Viz oss.oracle.com. Totéž platí i o Oracle Virtual Manager a templates pro XEN. Platí se pouze podpora, nebo přístup do repožitářů s aktualizacemi. Ostatní produkty (10g, 11g, AS a pod) jsou zdarma k vyzkoušení a testování.
Co se týče web aplikací, je možné použít Oracle Http Server (Apache 2.0) s mod_plsql - psaní procedur přímo v PL/SQL s uložením v databázi (funguje i na OracleXE). Samozřejmě také v PHP 4/5 a Perlu - vše je součástí instalace OHS.
Ještě dodám, že OracleXE je víceméně shodné s Oracle 10g, avšak neobsahuje některé balíčky (například XML DB). Problémem však může být, že mezinárodní verze pracuje pouze v UTF8. Lze sice přepnout počítání znaků v CHAR místo BYTE, avšak některé ovladače třetích stran pro přístup k databázi takto nelze nastavit - taže vyhodnocují nesprávně délky polí.
XML DB tam castecne je, resp podpora pro SYS.XMLTYPE tam je urcite. Co tam ale chybi je JVM a vsechny JAVA stored procedury. Pokud jde o NATIVE CHARACTER set tak vam nikdo nebrani vytvorit si vlastni vlastni databazi a zvolit si libovolnou znakovou sadu.
10g, 11g, AS dle licencnich ujednani zdarma neni ani k vyzkouseni ani pro vyvoj.
To ze to je "zdarma" ke stazeni jeste neznamena ze to muzete licencne "zdarma" provozovat.
Ona je tam spousta omezeni. Jedna aplikace, 30 dnu, nesmite zverejnovat benchmarky a kdo vi co jeste. Jestli se nepletu, tak cca za 3500$ se muzete stat oracle partner a k tomu dostanete 5 devel licenci na vsechny produkty.
Jsi asi necetl ty dalsi dovetky a odstavce :-p
dpkg -i oracle-xe-universal_10.2.0.1-1.0_i386.deb /usr/lib/oracle/ /etc/init.d/oracle-xe configure . /usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/server/bin/oracle_env.sh /usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/server/apex/images do /i/dale sem si nepovolil pristup z venku na portu 8080 pro apex, protoze tam nejede ssl, ale pres mod proxy v apache tam preposilam pozadavky
<VirtualHost *:443> ServerName domena.ltd ProxyRequests On ProxyPass / http://127.0.0.1:8080/ ProxyPassReverse / http://127.0.0.1:8080/ <Proxy *> AddDefaultCharset off Order deny,allow Allow from all </Proxy> LogLevel warn CustomLog /var/log/error-oracle.log combined ErrorLog /var/log/access-oracle.log SSLEngine On SSLCertificateFile /cesta/k/certifikatu/certifikat.crt SSLCertificateKeyFile /cesta/k/certifikatu/certifikat.crt.key </VirtualHost>U mc se pristupuje k ftp-server nasledovne - ponechame zobrazena obe modra okna a napiseme prikaz
cd ftp://system@localhost:2100nasledne v mc vyskoci okno pro zdani hesla a pak mam v jedne pulce ftp-oracle-server a v druhym data z localhostu a uz jen F5 na kopii.. jinak dik za paradni navod a uz se tesim na dalsi dily!!!
Neni pravda, ze Oracle bere RHEL a dela z nej OEL. Oracle bere CentOS a dela z nej OEL. Nema tedy koule ani na to, aby si ten RHEL odbrandoval sam...
A jak je tedy mozne ze se stava pravidlem ze je vypusten OEL tak den dva pred tim nez je teprve vydan CentOs???
Pokud má někdo raději klasické 8bitové kódování znaků češtíny (iso nebo windows) není problém pod XE zastavit (a smazat) výchozí instanci (databázi) a vytvořit si jinou dle vlastních potřeb. Naklikat to ale nejde.
Tiskni
Sdílej: