abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 12:11 | IT novinky

  Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  dnes 05:11 | Komunita

  #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  včera 17:55 | IT novinky

  Společnost Volla Systeme stojící za telefony Volla spustila na Kickstarteru kampaň na podporu tabletu Volla Tablet s Volla OS nebo Ubuntu Touch.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 3
  včera 17:44 | IT novinky

  Společnost Boston Dynamics oznámila, že humanoidní hydraulický robot HD Atlas šel do důchodu (YouTube). Nastupuje nová vylepšená elektrická varianta (YouTube).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 15:11 | Nová verze

  Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 4
  včera 14:22 | IT novinky

  Nejvyšší soud podpořil novináře Českého rozhlasu. Nařídil otevřít spor o uchovávání údajů o komunikaci (data retention). Uvedl, že stát odpovídá za porušení práva EU, pokud neprovede řádnou transpozici příslušné směrnice do vnitrostátního práva.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 05:33 | Zajímavý článek

  Minulý týden proběhl u CZ.NIC veřejný test aukcí domén. Včera bylo publikováno vyhodnocení a hlavní výstupy tohoto testu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 28
  včera 04:44 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 3.5.0 svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol) a RDP klienta FreeRDP. Přehled novinek v ChangeLogu. Opraveno bylo 6 bezpečnostních chyb (CVE-2024-32039, CVE-2024-32040, CVE-2024-32041, CVE-2024-32458, CVE-2024-32459 a CVE-2024-32460).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 04:11 | Nová verze

  Google Chrome 124 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 124.0.6367.60 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 22 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 02:22 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 9.3 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Novinkou je vlastní repozitář DietPi APT.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  KDE Plasma 6
   (66%)
   (11%)
   (2%)
   (21%)
  Celkem 521 hlasů
   Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
  Rozcestník

  Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)

  7. 1. 2009 | Max Devaine | Návody | 16992×

  O Oracle je na každém rohu k zaslechnutí, jaký je to král mezi databázemi. Jak nad něj žádná jiná databáze nemá a na jeho cenu taktéž. Pojďme se tedy podívat, co nám společnost Oracle mj. nabízí.

  Úvod

  Společnost Oracle nabízí hodně řešení, my se ovšem zaměříme na čtyři, resp. pět jejích produktů (OracleXE, APEX, Oracle 10 a 11, OracleAS). V dnešním díle se nebudeme s ničím moc párat a místo teorií se přímo vrhneme do instalace OracleXE s nejnovější verzí APEX (3.1.2). Teprve až v dalších dílech si na plné verzi databáze vysvětlíme hlubší funkce, správu paměti apod.

  Takže rychle a zjednodušeně o tom nezbytném:

  PL/SQL (Procedural Language/Structured Query Language)

  Jedná se o procedurální nadstavbu nad klasickým SQL, tzn., že pomocí PL/SQL píšeme různé procedury, které volají selecty, vytvářejí triggery aj. Oracle PL/SQL vymyslel a založil ho na programovacím jazyku ADA. PL/SQL se rychle rošířilo a jeho deriváty převzaly i jiné databáze.

  APEX (Oracle Application Express)

  Dříve nazýváno HTML DB, je webové vývojové prostředí postavené nad databází Oracle. Rychle se v něm dá udělat webová aplikace, jenž má data v Oracle databázi. Jedná se o menší klikací aplikaci s možností PL/SQL. Tím, jak je klikací, je také omezena, takže se hodí na jednoduší věci pro menší firmy a ne nějaké komplexní projekty.

  OracleXE (Express Edition)

  Je postavena na Oracle 10, má stejné jádro jako Oracle 10, takže kompatibilita je zaručena, a je možno později přejít na plnou verzi Oracle. Je zcela zdarma, což je doprovázeno jistými omezeními:

  • limit velikosti databáze: 4 GiB (skoro 1 GiB je už standardně sežrán, něco si veme integrovaný APEX, něco jiné věci)
  • limit velikosti operační paměti: 1 GiB
  • limit počtu procesorů: 1
  • může běžen jen jednou na fyzickém PC, tzn. virtualizace s 10 běžícími systémy a na všech OracleXE asi padá
  • jen pro Linux a Windows
  • nefunguje HTTPS, jelikož se jako HTTP server nepoužívá Apache, ale Oracle Net Listener
  • není firmou Oracle podporována (chceš podporu, připlať si za plnou verzi db, nebo spoléhej po zaregistrování na ochotné rádce v Oracle fóru). (Ale na druhou stranu je u něj velmi zjednodušená instalace (jsou dodávány deb a rpm balíčky), tudíž je bezproblémové ji kdekoliv rychle zprovoznit.)
  • OracleXE v sobě integruje APEX verze 2.1

  Podporované distribuce

  Oracle v zásadě podporuje jen enterprise distribuce. Těmi jsou RHEL (Red Hat Enterprise Linux), SLES (SUSE Linux Enterprise Server) a dá se říci, že i novinka OEL (Oracle Enterprise Linux). Již delší dobu existuje projekt "Oracle Unbreakable Linux Support". Tím se Oracle zavazuje, že bude poskytovat podporu k RHEL operačním systémů, a to i v případě, že na nich nepoběží produkty Oracle. Podporu dodává prostřednictvím předplatitelské sítě Unbreakable Linux Network (ULN). Otázkou ovšem je, na co všechno skutečně podporu dodává, vzhledem k vyjádření samotného Red Hatu.

  OEL je vlastně RHEL. Oracle vzal zdrojové kódy RHEL, vyměnil loga a pár drobností a má OEL (stejně jako to dělá např. CentOS). OEL stojí 20 USD a plně jej podporuje Oracle. Výhody jsou zřejmé. Podporu vám dělá pro operační systém i databázi jedna a ta samá firma a máte velmi levný a podporovaný derivát operačního systému RHEL.

  Pokud nechceme platit za enterprise řešení, tak můžeme sáhnout po jejich derivátech. Jedním z nejlepších kandidátů pro Oracle je bezesporu CentOS a na tom také budeme vše dělat (stávající verze 5.2). V posledních dílech seriálu zmíním i instalaci na nepodporovaných distribucích.

  Instalace OracleXE

  Požadavky:

  • operační paměť: minimum 256 MiB, doporučováno 512 MiB
  • swap: minimum 1 GiB
  • místo na disku: minimum 1,5 GiB
  • operační systém: RHEL 3, RHEL 4, Fedora Core 4, SLES 9, Debian 3.1 aj.

  Nevím, zda se velikost swapu vztahuje k velikosti paměti. Každopádně, pokud vám Oracle vyhodí při instalaci chybku s nedostatkem swap, doporučuji vytvořit swap do souboru a připojit ho ke stávajícímu swap oddílu. Je to lepší, než přerozdělovat disk (já měl swap 950 MiB, tak jsem si 128 MiB přidal):

  dd if=/dev/zero of=/swap.iso bs=128M count=1
  mkswap /swap.iso
  swapon /swap.iso
  

  Nezapomeňte také upravit soubor /etc/fstab, aby se po restartu nastavení zachovalo:

  ...
  /dev/neco  none  swap  sw,pri=1  0 0
  /swap.iso  none  swap  sw,pri=1  0 0
  ...
  

  Zde jsou k dispozici balíčky OracleXE, doporučuji universal: http://www.Oracle.com/technology/software/products/database/xe/index.html

  CentOS

  mv /etc/yum.repos.d/CentOS-Media.repo /etc/yum.repos.d/CentOS-Media.backup
  yum update
  yum install mc glibc libaio
  useradd max
  passwd max
  

  Když něco testuji, tak eliminuji potenciální problémy, které následně řeším až nakonec. Těmi je většinou firewall a SELinux, takže ho vypneme a až nám vše poběží, tak si nastavíme správně i firewall:

  # vypneme firewall
  /etc/init.d/iptables stop
  # odebereme po startu pc
  chkconfig --del iptables
  # vypneme selinux:
  nano -w /etc/selinux/config
  # SELINUX=enforcing změníme na
  SELINUX=disabled
  

  Stáhneme oracle-xe-univ-10.2.0.1-1.0.i386.rpm a vzápětí nainstalujeme:

  rpm -ivh oracle-xe-univ-10.2.0.1-1.0.i386.rpm

  Debian

  nano -w /etc/apt/sources.list
   # zakomentovat řádek s cdrom
  aptitude update
  aptitude dist-upgrade
  aptitude install mc bzip2 unzip libaio1 
  

  Stáhneme oracle-xe-universal_10.2.0.1-1.0_i386.deb a vzápětí nainstalujeme:

  dpkg -i oracle-xe-universal_10.2.0.1-1.0_i386.deb

  Nyní máme nainstalovanou databázi s APEXem 2.1, Dále už bude vše pro obě distribuce společné. Databáze se nám nainstalovala do (lepší místo si opravdu vybrat nemohli):

  /usr/lib/oracle/

  Ještě je třeba provést konfiguraci (nastavení portů pro APEX a pro připojení k databázi, heslo do databáze a samozřejmě automatické spouštění databáze po startu počítače):

  /etc/init.d/oracle-xe configure
  
  Specify the HTTP port that will be used for Oracle Application Express [8080]:
  
  Specify a port that will be used for the database listener [1521]:
  
  initial configuration:
  Confirm the password:
  
  Do you want Oracle Database 10g Express Edition to be started on boot (y/n) [y]:y
  

  Upgrade APEX na 3.1.2

  Stáhneme si nejnovější verzi APEXu:
  http://www.Oracle.com/technology/products/database/application_express/download.html A rozbalíme do adresáře s Oracle:

  cd /usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/server/
  unzip /cesta_kam_jsme_stáhli_apex/apex_3.1.2.zip
  cd apex

  Načteme si proměnné prostředí Oracle (tento řádek si můžeme přidat třeba do domovského adresáře, do .bash_profile či .bashrc, aby bylo vše nastaveno již po přihlášení):

  . /usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/server/bin/oracle_env.sh

  Přihlásíme se do databáze a započneme instalaci (může trvat i 20 min):

  sqlplus sys/ as sysdba
  SQL> @apexins SYSAUX SYSAUX TEMP /i/

  Nastavíme heslo uživateli admin:

  sqlplus sys/ as sysdba
  SQL> @apxchpwd
  SQL> exit

  OracleXE má v sobě integrovaný APEX, a ten je celý uložen v databázi. Má tam uložen i adresář images, jenž je součástí APEXu, a jsou v něm obrázky, témata a scripty. Aby byla aktualizace kompletní, musíme adresář images překopírovat do databáze. Máme dvě nejschůdnější možnosti. OracleXE nabízí přístup k tomuto adresáři přes webdav, nebo když povolíme FTP, tak přes FTP. My se vydáme cestou FTP (přeci jen slušného FTP klienta má každý):

  sqlplus system@xe
  SQL> exec dbms_xdb.setftpport('2100');
  SQL> alter system register;
  SQL> select dbms_xdb.getftpport as "FTP-Port" from dual;
  SQL> exit
  

  Nyní zkopírujeme (např. pomocí MC, v něm je třeba v kopírovacím dialogu F5 odškrtnout, aby kopíroval i atributy, jinak vás stále bude upozorňovat, že atribut nelze nastavit) celý obsah adresáře /usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/server/apex/images do /i/ na FTP serveru. Na FTP server se přihlásíme jako uživatel "system" s heslem, jenž používáme k přihlášení do databáze.

  Pro vypnutí FTP serveru (vzhledem k bezpečnosti by to bylo dobré) provedeme:

  sqlplus system@xe
  SQL> exec dbms_xdb.setftpport('0');
  SQL> alter system register;
  SQL> exit
  

  Ve finále ještě povolíme vzdálený přístup na webové rozhraní APEXu (standardně je přístupné pouze z localhostu):

  sqlplus system@xe
  SQL> EXEC DBMS_XDB.SETLISTENERLOCALACCESS(FALSE);
  SQL> exit

  Nyní by měly být dostupné následující adresy:

  • http://127.0.0.1:8080 - licenční ujednání
  • http://127.0.0.1:8080/apex - webové rozhraní APEXu, standardně přesměruje na /f?p=4550:1
  • http://127.0.0.1:8080/apex/f?p=4550:10 - administrátorské rozhraní APEXu

  Nejdříve je nutné přihlásit se do administrátorského rozhraní (uživatel "admin" a heslo je to, co jsme zadali při SQL scriptu "@apxchpwd"). Při prvním spuštění budete dotázání na současné heslo a zároveň vyzváni k zadání nového hesla. Poté už se budete moci přihlásit, vytvořit si workspace, přihlásit se do uživatelského rozhraní a začít tvořit vlastní aplikaci.

  oraclexe 00 oraclexe 01

  oraclexe 02 oraclexe 04

  Jak nato, se můžete dozvědět třeba v tomto seriálu: Oracle Database XE – týden první

  Kdo je líný, může vyzkoušet již hotové ukázkové aplikace pro APEX, které se nacházejí na webu Oracle přímo zde: Oracle Application Express - Packaged Applications

  Ti z vás, kdo nechtějí nebo nemohou instalovat OracleXE, ale chtěli by si vyzkoušet APEX, tak samozřejmě mohou. Stačí se zaregistrovat u Oracle a hned máte k dispozici přístup k APEX rozhraní, viz: Sign up for an account

  Závěr

  Tak, to nejlehčí máme za sebou. Příště si povíme, jak nainstalovat Oracle 10, jak funguje připojování do databáze a něco o správě paměti v Oracle. Kdo se diví, proč se zaobírám starší verzi Oracle než aktuální (verze 11), tak vězte, že desítková verze je stále hodně používaná a určitě si to zaslouží. Navíc je certifikována na starší verze distribucí, tak se aspoň přesvědčíme, jaké komplikace mohou nastat u novějších verzí. Pokud zbude místo, tak se dostaneme k ladnému info o 32bit vs. 64bit.

         

  Hodnocení: 93 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  7.1.2009 01:05 paskaler
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)

  Velmi pekny clanok, dakujem...

  Max avatar 7.1.2009 07:46 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)
  Až nato, že mi Robert neopravil žádnmou chybu, jenž jsem mu reportoval :(. Hlavně chybějí odřádkování v SQL konzoli :(
  Zdar Max
  Měl jsem sen ... :(
  7.1.2009 08:02 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)
  Omlouvám se, omylem vyšla nesprávná verze. Doufám, že už je to v pořádku.
  Max avatar 7.1.2009 08:10 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)
  Ano, děkuji.
  Zdar Max
  Měl jsem sen ... :(
  hikikomori82 avatar 7.1.2009 08:32 hikikomori82 | skóre: 18 | blog: foobar | Košice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)
  Skoda, cakal som v uvodnom clanku skor info o tom preco by sme mali chciet oracle. Z tohoto clanku viem len ze je to nejaka dalsia databaza.
  7.1.2009 09:00 YYY | skóre: 29 | blog: martinek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)
  Kdyz nevis, proc bys mel chtit oracle, tak je pro tebe spravnou volbou mysql. A to nemyslim nijak zle.
  7.1.2009 11:18 Láďa | skóre: 9
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)

  + 1

  Use the right tool for the right job.

  7.1.2009 16:38 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)
  vim proc nechci oracle (xe)... protoze postgresql... ;-]
  Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.
  8.1.2009 13:19 aubi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)

  Proc hned myslet na nejhorsi a posilat ho do pekel? Pravda, pokud chcete umet jenom jednoduchy select a neplanujete se naucit nic slozitejsiho, tak asi staci.

  7.1.2009 10:13 tomm | skóre: 7 | blog: tomm's software | Sokolov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)
  Dodam jeste par informaci: * Oracle XE je pouze 32bitovy, * dodava se 2 verzich: international UTF-8 a western europa iso8859-1.

  S tim kodovanim je potiz, protoze pokud mate treba historicky aplikaci s jinym kodovanim, nefunguje to. Reseni existuje. Pred nadumpovanim dat do databaze je zapotrebi zmenit kodovu sadu databaze, postup je k dispozici, funguje spolehlive.

  A informace z praxe: loni jsme preklopili poslednich par malych zakazniku, kteri jeste bezeli na MS SQL personal engine (a v jednom pripade MS SQL 2005 EE) prave na XE a tim jsme se zbavili potizisticke DB. Tim jsme poresili stavajici aplikaci. Ale vsechny nove projekty mensiho razu pouzivaji PostgreSQL, dle meho nazoru je to podstatne sikovnejsi databaze s nekolika uzasnymi vychytavkami :-) Ale stale lepsi Oracle, nez MS SQL ;-)
  GUI existuje jen proto, aby se veslo vice terminalu na jednu obrazovku ...
  Lubor Kemza avatar 7.1.2009 15:04 Lubor Kemza | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše OEL, Oracle VM

  Oracle Enterprise Linux (RHEL) i Oracle Virtual Machine (OEL+XEN) je ke stažení samozřejmě zdarma. Viz oss.oracle.com. Totéž platí i o Oracle Virtual Manager a templates pro XEN. Platí se pouze podpora, nebo přístup do repožitářů s aktualizacemi. Ostatní produkty (10g, 11g, AS a pod) jsou zdarma k vyzkoušení a testování.

  Co se týče web aplikací, je možné použít Oracle Http Server (Apache 2.0) s mod_plsql - psaní procedur přímo v PL/SQL s uložením v databázi (funguje i na OracleXE). Samozřejmě také v PHP 4/5 a Perlu - vše je součástí instalace OHS.

  Jména hloupých na všech sloupích.
  Lubor Kemza avatar 7.1.2009 15:18 Lubor Kemza | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: OEL, Oracle VM

  Ještě dodám, že OracleXE je víceméně shodné s Oracle 10g, avšak neobsahuje některé balíčky (například XML DB). Problémem však může být, že mezinárodní verze pracuje pouze v UTF8. Lze sice přepnout počítání znaků v CHAR místo BYTE, avšak některé ovladače třetích stran pro přístup k databázi takto nelze nastavit - taže vyhodnocují nesprávně délky polí.

  Jména hloupých na všech sloupích.
  8.1.2009 09:49 Ivan
  Rozbalit Rozbalit vše Re: OEL, Oracle VM

  XML DB tam castecne je, resp podpora pro SYS.XMLTYPE tam je urcite. Co tam ale chybi je JVM a vsechny JAVA stored procedury. Pokud jde o NATIVE CHARACTER set tak vam nikdo nebrani vytvorit si vlastni vlastni databazi a zvolit si libovolnou znakovou sadu.

   

  7.1.2009 17:29 Bobika
  Rozbalit Rozbalit vše Re: OEL, Oracle VM

  10g, 11g, AS dle licencnich ujednani zdarma neni ani k vyzkouseni ani pro vyvoj.

  To ze to je "zdarma" ke stazeni jeste neznamena ze to muzete licencne "zdarma" provozovat.

  8.1.2009 10:54 Ladicek | skóre: 28 | blog: variace | Havlíčkův brod
  Rozbalit Rozbalit vše Re: OEL, Oracle VM
  A jak si mám tedy vykládat větu We grant you a nonexclusive, nontransferable limited license to use the programs only for the purpose of developing a single prototype of your application, and not for any other purpose? Možná chápu slovo develop nějak špatně? :-)
  Ještě na tom nejsem tak špatně, abych četl Viewegha.
  8.1.2009 13:11 ivan
  Rozbalit Rozbalit vše Re: OEL, Oracle VM

  Ona je tam spousta omezeni. Jedna aplikace, 30 dnu, nesmite zverejnovat benchmarky a kdo vi co jeste. Jestli se nepletu, tak cca za 3500$ se muzete stat oracle partner a k tomu dostanete 5 devel licenci na vsechny produkty.

  15.1.2009 14:17 iq
  Rozbalit Rozbalit vše Re: OEL, Oracle VM

  Jsi asi necetl ty dalsi dovetky a odstavce :-p 

  7.1.2009 22:45 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)
  Pěkný článek.

  ps - Oracle je softwarová společnost, jejichž vlajkovým produktem je Oracle Database. V textu by snad tato záměna nemusela v některých případech vadit, v názvu článku už by to mohlo být přesněji...
  7.1.2009 23:25 Lubos Kopecky | skóre: 32
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)
  instalace na debianu jsem musel udelat tyhle upravy (brano v poradi dle clanku) - v clanku je uvadeno Oracle, ale v debu mam oracle:
  dpkg -i oracle-xe-universal_10.2.0.1-1.0_i386.deb
  /usr/lib/oracle/
  /etc/init.d/oracle-xe configure
  . /usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/server/bin/oracle_env.sh 
  /usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/server/apex/images do /i/
  
  dale sem si nepovolil pristup z venku na portu 8080 pro apex, protoze tam nejede ssl, ale pres mod proxy v apache tam preposilam pozadavky
  <VirtualHost *:443>
    ServerName domena.ltd
    ProxyRequests On
    ProxyPass / http://127.0.0.1:8080/
    ProxyPassReverse / http://127.0.0.1:8080/
    <Proxy *>
      AddDefaultCharset off
      Order deny,allow
      Allow from all
    </Proxy>
    LogLevel warn
    CustomLog /var/log/error-oracle.log combined
    ErrorLog /var/log/access-oracle.log
  
    SSLEngine On
    SSLCertificateFile /cesta/k/certifikatu/certifikat.crt
    SSLCertificateKeyFile /cesta/k/certifikatu/certifikat.crt.key
  </VirtualHost>
  
  U mc se pristupuje k ftp-server nasledovne - ponechame zobrazena obe modra okna a napiseme prikaz
  cd ftp://system@localhost:2100
  nasledne v mc vyskoci okno pro zdani hesla a pak mam v jedne pulce ftp-oracle-server a v druhym data z localhostu a uz jen F5 na kopii..

  jinak dik za paradni navod a uz se tesim na dalsi dily!!!
  7.1.2009 23:29 Lubos Kopecky | skóre: 32
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)
  sem zapomnel, ten etch je 64-bit, tak uvidim, jak se to bude chovat, az se na oracle pustej nejaky dotazky :)
  8.1.2009 11:09 Jakub Suchy | skóre: 22 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)

  Neni pravda, ze Oracle bere RHEL a dela z nej OEL. Oracle bere CentOS a dela z nej OEL. Nema tedy koule ani na to, aby si ten RHEL odbrandoval sam...

  15.1.2009 14:14 iq
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)

  A jak je tedy mozne ze se stava pravidlem ze je vypusten OEL  tak den dva pred tim nez je teprve vydan CentOs??? 

  17.1.2009 14:24 Majkls
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)
  ale zas má koule na to, aby vyvíjela vlastní filesystémy pro linux, na což bychom taky neměli zapomínat, že... Navíc je na rozdíl od redhatu neposkytuje "okousané" ale komplet. Tedy zatím.
  Není umění napsat 10000 řádků, ale napsat na 10 řádků, co by jiný psal na 1000 řádků.
  26.1.2009 14:16 hohoho
  Rozbalit Rozbalit vše 8bitové kódování znaků

  Pokud má někdo raději klasické 8bitové kódování znaků češtíny (iso nebo windows) není problém pod XE zastavit (a smazat) výchozí instanci (databázi) a vytvořit si jinou dle vlastních potřeb. Naklikat to ale nejde.

  3.3.2009 21:20 coldak
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Oracle - 1 (úvod, distribuce, OracleXE)
  len tak pre uplnost, obmedzenie oracleXE na 4GB dat je pravdou len z casti, skusenejsi admin co uz ma nejake skusenosti s oracle databazami toto obmedzenie pomerne jednoducho obide. minule som to skusal a vytvoril som si ulozny priestor 64GB. samozrejme to nieje konecna velkost no nechcelo sa mi viac zaberat diskovy priestor. viac ma trapi ze sa mi este nepodarilo rozbehat na oracleXE storovanu javu.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.