Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Jednoho dne nastane chvíle, kdy nutně potřebujete něco provést, ale nemáte čím. Bezcílně bloudíte diskem a potřebný nástroj nemůžete najít. Co teď? Zkuste si projít následující postup, mohl by vám pomoci.
Asi nejpřirozenější je vzít si CD (či jiný zdroj), ze kterého jste nainstalovali váš Linux. Dnešní distribuce obsahují tisíce balíčků, takže je slušná šance, že najdete hledaný produkt přímo u dodavatele vašeho operačního systému. Výhodou tohoto postupu je, že takto připravené balíčky bývají optimalizované na míru vaší distribuce a tedy by měly bez problému fungovat.
Pokud je vaše distribuce už trošku starší, vyplatí se podívat
na její FTP archiv do adresáře updates
nebo do
adresáře s novější verzí. V Česku je dobrým zdrojem FTP server
CZLUGu, který najdete na adrese
ftp.linux.cz.
Uživatelé Debiana mají jednu velkou výhodu: apt-get
. Tento mocný
nástroj v součinnosti s obrovským archivem obsahuje připravené balíčky pro
většinu Open Source softwaru. Takže pokud máte dostatečně silnou linku do
intrenetu, tak jediným příkazem stáhnete software i s veškerými jeho
závislostmi.
Určitou nevýhodou je nutnost znát jméno softwaru, který potřebujete. S tím by vám mohly pomoci jak následující odstavce, tak i domovské stránky tohoto projektu, kde najdete webové rozhraní k dostupným balíčkům - http://www.debian.org/distrib/packages.
Čtenáři Roota už určitě vědí, o čem je řeč. Na tomto serveru vychází s týdenní periodou seriál představující software nejrozličnějšího zaměření. Mohu jen doporučit jeho sledování. Tento seriál hledejte na adrese http://www.root.cz/index.phtml?oblast=2.
V Česku máme ještě další zajímavý projekt a tím jsou linuxlinks.cz. Jedná se o veřejně spravovanou databázi softwaru, přehledně řazenou do kategorií. Funguje na podobném principu jako AbcLinuxu.cz, tedy obsah vytváříte vy sami.
Čerstvé maso pro vaši CPU najdete na URL http://freshmeat.net/. Podstatná část Open Source projektů zde oznamuje nové verze svých produktů.
SourceForge je projekt, který usnadňuje vývoj Open Source projektů. Vývojář zde najde vše potřebné - od CVS, přes konference, FTP archiv až po kompilační farmy. Takže je logické, že na SourceForge hostuje tisíce projektů. Takže je logické porozhlédnout se zde.
Ve světě Windows je populárním archivem sharewaru server TwoCows.com. V časech internetového boomu se snažili rozšířit záběr i na Linuxu a odkoupili pár linuxových archivů, například Linuxberg. Nyní tedy jejich archiv linuxových programů najdete na adrese http://linux.tucows.com/.
Když vše selže, zkuste zadat pár klíčových slov do googlu. Většinou během pár iterací a zpřesnění dotazu najdete, co hledáte. Možná je nejefektivnější začít při hledání právě zde.
Znáte nějaké jiné zdroje či postupy? Podělte se o ně v diskusním fóru.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: