Evropská komise zahájila tři vyšetřování týkající se cloudových platforem Amazon Web Services (AWS) a Microsoft Azure. Evropská exekutiva, která plní také funkci unijního antimonopolního orgánu, chce mimo jiné určit, zda jsou americké společnosti Microsoft a Amazon v cloudových službách takzvanými gatekeepery, tedy hráči, kteří významně ovlivňují provoz internetu a musí dle nařízení o digitálních trzích (DMA) na společném trhu
… více »Společnost Meta Platforms vyhrála ostře sledovaný spor o akvizici sítě pro sdílení fotografií Instagram a komunikační aplikace WhatsApp. Podle amerického soudu firma jejich převzetím neporušila antimonopolní zákon, protože si tak nemonopolizovala trh sociálních sítí. Žalobu na Metu podala před pěti lety americká Federální obchodní komise (FTC). FTC argumentovala, že Meta, tehdy známá jako Facebook, koupila tyto dvě společnosti v letech 2012 a 2014 proto, aby s nimi nemusela soutěžit.
Home Assistant včera představil svůj nejnovější oficiální hardware: Home Assistant Connect ZBT-2 pro připojení zařízení na sítích Zigbee nebo Thread.
Byla vydána verze 9.1 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,809 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější superpočítač v Evropě JUPITER Booster s výkonem 1,000 exaFLOPS je na čtvrtém místě. Nejvýkonnější český superpočítač C24 klesl na 192. místo. Karolina, GPU partition klesla na 224. místo a Karolina, CPU partition na 450. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Microsoft představil Azure Cobalt 200, tj. svůj vlastní SoC (System-on-Chip) postavený na ARM a optimalizovaný pro cloud.
Co způsobilo včerejší nejhorší výpadek Cloudflare od roku 2019? Nebyl to kybernetický útok. Vše začalo změnou oprávnění v jednom z databázových systémů a pokračovalo vygenerováním problém způsobujícího konfiguračního souboru a jeho distribucí na všechny počítače Cloudflare. Podrobně v příspěvku na blogu Cloudflare.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) první RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Eugen Rochko, zakladatel Mastodonu, tj. sociální sítě, která není na prodej, oznámil, že po téměř 10 letech odstupuje z pozice CEO a převádí vlastnictví ochranné známky a dalších aktiv na neziskovou organizaci Mastodon.
Byla vydána nová major verze 5.0 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v obsáhlých poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Tento článek navazuje na předchozí - Instalace TrueType fontů do Mozilly - a předpokládá nastavení Mozilly popsané v tomto článku.
Po naistalování Mozilly pomoci instalátoru z www.mozilla.org není
podpora vyhlazování pro TTF fonty zapnutá.
Doposud jsem používal RPM balíky z ftp.suse.com, kde byla tato podpora zapnutá.
V jiných případech je třeba editovat soubor
../mozilla/defaults/pref/unix.js:
// TrueType
pref("font.FreeType2.enable", true);
a doplnit řádek, kde máme uloženy TrueType fonty
pref("font.directory.truetype.1", "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/truetype");
Na WWW stránkách bez definovaného fontu, jako např. http://www.linux.cz/lists/archive/linux/,
nejsou fonty vyhlazené. Řešením je do souboru
~/.mozilla/uživatel/pár_nesmyslných_znaků/prefs.js doplnit řádek:
user_pref("font.default", "nazev_fontu");
například
user_pref("font.default", "verdana");.
Ale pozor! Tento parametr standardně očekává hodnoty "sans serif"
nebo "serif", proto nefunguje hodnota z více slov např.
"times new roman" - tyká se to verze 1.1a. Jestli je to chyba,
nebo vlastnost nevím. Ve verzi Mozilly z 3.8.2002 můžeme použít parametr s více
slovy, tento parametr po restartu Mozilly zůstane prázdný, ale písmo zůstane
zachováno.
Původní stav

Na některých WWW stránkách je současně písmo vyhlazené i nevyhlazené. Příklad najdete např: zpravy.idnes.cz, stránka je kromě nadpisů vyhlazená.
Řešení: zakázat použití jiných, než definovaných fontů. V
Preferences Mozilly v záložce Fonts odškrkneme položku
Allow documents to use other fonts. To znamená, že Mozilla zobrazí
jen fonty, které máte nadefinovány v záložce Fonts + default
font. Tato volba je sporná, - prosím vyberte si dle vlastního uvážení.
Původní stav![]() |
Současný stav![]() |
Při použití tagu <TT> (neproporciální text) písmo zůstane nevyhlazené. Typický příklad archív Linuxové konference, třeba tento email. Zprvu jsem si myslel, Mozilla použije jiný než TTF font, ale nakonec jsem zjistil, že i když místo písma pro neproporciální text (volba Monospace) použiji např. Verdanu, taky zůstane nevyhlazená. Řešení neznám, je to asi chyba Mozilly. Například:
nebo
Pro vyhlazování se používaji knihovny freetype2 - viz
freetype.org. Na těchto stránkách najdeme
odpověd, proč vyhlazování
v Linuxu je takové, jaké je. SuSE 8.0 používá freetype2-2.0.8, vyzkoušel jsem
nejnovější freetype2-2.1.2, avšak nezjistil jsem žádný rozdíl mezi kvalitou
zobrazení.
Ondřej Prokop
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Jeste to skusim s tim rozmazáním co nekdo doporučoval a celé to projít.
Jinak docela hezkej a užitečnej článek.
. Pokud by byl nejaky problem mohu dolozit orig. CD a uctenku a klidne si mohou honit prodejce a pak vyrobce CD, ja to totiz koupil.
P Lehotsky