Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
watch killall -USR1 dd
výhoda je, že se to snadněji pamatuje a je možné to pustit jednou a bude to fungovat pro všechny dd, dokud se to nevypne.
Pro pokročilejší bych doplnil, že bez zadání if a/nebo of se použije standardní vstup/výstup. To sice degraduje dd na úroveň cat, ale třeba při práci s blokovými zařízeními je cat trochu problematický ssh root@nekde 'dd if=/dev/sda bs=1M' | dd of=/dev/sda bs=1M
Každopádně před každým použitím dd doporučuju pořádně zkontrolovat argumenty, přesně podle starého japonského přísloví z dynastie Ming "dvakrát měř, jednou dd".
while true ; do sleep 2 ; prikaz ; done ;
, ale jinak je to opravdu užitečný prográmek. Mé oblíbené je watch cat /proc/mdstat
You can watch for your administrator to install the latest kernel with watch uname -r
Vynulovat nepoužité části NTFS disku se jinak dá i z již nainstalovaných Windows, je na to program 'sdelete.exe' (dříve sysinternals, dnes Microsoft).Nebo opět to dd -
dd if=/dev/zero of=/mnt/ntfs/bigfile
Obsahuje-li soubor řádek delší, než je zadaná velikost, daný řádek bude rozdělen do více souborů.a tohle:
# rozdělí „soubor.txt“ tak, aby v každé části byl co největší početsi protireci.
# kompletních řádků, který se vejde do 2 MB
dd if=input bs=X |dd of=output bs=Xbude vyrazne rychlejsi oproti jedno-procesovemu
dd if=input of=output bs=X
Tiskni
Sdílej: