Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
apt-get install a yum install smart install zypper install urpmi?
Nebo si snad myslíš, že žádný takový manažer v MeeGo nebude ? rpm není ekvivalentem apt, nýbrž obdobou dpkg.
A hádejte, kam vede odkaz meego czKoukám, že Ulhán má u nejnovějšího článku nadpis "Windows Phone 7 podporují multitasking!". Nekecám, s vykřičníkem na konci. Ze článku navíc vyplývá, že to ani není s tím multitaskingem úplně jisté. No tomuhle se už snad ani nesměju, nebo bych dopad jak ten japonec, co se uchechtal k smrti...
Ja bych tak nadseny nebyl. Nejvetsi problem vidim v Intelu, ktery uz dostatecne prokazal, jake metody konkurencniho boje je ochoten vyuzivat. ARM v nejblizsi dobe bude jeho velky konkurent, takze v nejlepsim pripade se o portaci meega na ARM bude starat jen Nokia za pasivni rezistence Intelu, ale mnohem pravdepodobneji Intel bude chod meega na jinych platformach vice ci mene neprimo sabotovat.
S tim castecne souvisi i prechod na RPM. Debian ma ARM port uz celkem odladeny a lidi se o nej staraji. Naproti tomu Fedora, ze ktere moblin ma vychazet, na tom tak dobre neni (zatim, pravda). A jak jsem dneska procital diskuze, tak to vypada, ze intelovsti soudruzi smeruji k tomu, ze meego bude uplne nova distribuce, protoze ji chteji specialne "optimalizovat" pro prenosna zarizeni (nebo kam s tim mirej). Mimo jine napr. pocitaji s omezenym poctem baliku, aby se to lepe udrzovalo, atd. Takze pokud bude nekdo chtit na svem pristroji provozovat apache nebo bind, bude si je muset preportovat na meego sam, o obskurnejsich programech nemluve. Nerikam, ze to bude neprekonatelna prekazka, treba kolem toho vyroste komunita, ktera se o distribuci bude starat, ale dost silne o tom pochybuju...
Ja bych tak nadseny nebyl. Nejvetsi problem vidim v Intelu, ktery uz dostatecne prokazal, jake metody konkurencniho boje je ochoten vyuzivat. ARM v nejblizsi dobe bude jeho velky konkurent, takze v nejlepsim pripade se o portaci meega na ARM bude starat jen Nokia za pasivni rezistence Intelu, ale mnohem pravdepodobneji Intel bude chod meega na jinych platformach vice ci mene neprimo sabotovat.Pokud by intel mel procesory/chipsety schopne konkurovat tem armovskym, tak bych se nedivil, kdyby nokii tlacil do jejich pouzivani. I skrz tu spolecnou platformu. Ale takhle?
S tim castecne souvisi i prechod na RPM. Debian ma ARM port uz celkem odladeny a lidi se o nej staraji. Naproti tomu Fedora, ze ktere moblin ma vychazet, na tom tak dobre neni (zatim, pravda). A jak jsem dneska procital diskuze, tak to vypada, ze intelovsti soudruzi smeruji k tomu, ze meego bude uplne nova distribuce, protoze ji chteji specialne "optimalizovat" pro prenosna zarizeni (nebo kam s tim mirej). Mimo jine napr. pocitaji s omezenym poctem baliku, aby se to lepe udrzovalo, atd. Takze pokud bude nekdo chtit na svem pristroji provozovat apache nebo bind, bude si je muset preportovat na meego sam, o obskurnejsich programech nemluve. Nerikam, ze to bude neprekonatelna prekazka, treba kolem toho vyroste komunita, ktera se o distribuci bude starat, ale dost silne o tom pochybuju...I dnes musis na maemo "preportovavat". Maemo != debian, i kdyz je mu rozhodne bliz nez fedora, o tom zadna. Nejaci vyvojari mozna maemo/meego kvuli rpm opusti, jini se mozna najdou, mozna...
Tiskni
Sdílej: