Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Přesně 4.2.2002 jsem slavnostně spustil portál www.abclinuxu.cz. Nicméně byl to spíše restart v nové podobě, neboť portál měl již za sebou několikaletou historii pod názvem Linux Hardware.
V té době byly opravdu položeny jen základy. Fungovala databáze hardwaru a články. Data z diskusního fóra byla sice migrována z Linux Hardware, na zprovoznění si čtenáři ale museli počkat až do března. Nicméně rychle začaly přibývat další služby, nejčastěji na základě vašich žádostí a přání.
Postupem času se vytvořil sehraný tým, pozici šéfredaktora po mně úspěšně převzal Robert Krátký. Kvůli náročnosti projektu jsem s Františkem Huckem založil firmu AbcLinuxu s.r.o., která zastřešovala provoz portálu a snažila se poskytovat komerční podporu pro Linux. Po různých peripetiích jsme loni zakotvili u nového vlastníka - firmy Stickfish. Spojení se silným partnerem nám přineslo finanční stabilitu.
V měsíčním porovnání se nám podařilo stát se českou linuxovou jedničkou. Chceme pokračovat v naši tradici uvádění zajímavých služeb, například právě dolaďujeme poslední detaily blogů, chceme z obsahu vytvořit kvalitní FAQ, zprovoznit klub se zajímavými výhodami, prostě a jednoduše dále se zlepšovat. Chceme, aby Abíčko bylo místem, kde snadno a rychle najdete odpovědi na vaše otázky, naučíte se nové věci a dozvíte se o aktualitách z linuxového dění.
Závěrem bych chtěl poděkovat vám všem, kteří nám pomáháte tvořit obsah Abíčka. Všem, kteří odpovídáte a radíte v diskusích, doplňujete databázi hardwaru, aktualizujete ovladače, píšete zprávičky či vysvětlujete pojmy ve slovníku. Nebo nám hlásíte chyby či žádáte vylepšení či nové služby. Bez vás by tento portál za moc nestál. Vážíme si vás.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
V měsíčním porovnání se nám podařilo stát se českou linuxovou jedničkou....a udrzeni se na tomto miste jiz nebude takovy problem, kdyz root soupereni dobrovolne vzdal (ztotoznuji se s timto nazorem).
Na abclinuxu se mi ted uz nelibi jen jedna vec, a to je nazev. Nelibi se mi od zacatku, ale chapu, ze je to jiz jista "znacka", a je mi jasne, ze je nesmysl s tim cokoliv delat.souhlasim. Vyber byl chyba. Neco kratsiho by rozhodne prospelo. Ale asi uz je pozde na zmenu
To už je opravdu tak dávno? Tak tedy gratuluji k narozeninám a děkuji za všechno, co pro nás návštěvníky děláte.
Spokojený návštěvník.