Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Praha, 30. 6. 2004 - Vychází červnové číslo časopisu Linux+, které je věnováno grafice.
Každé číslo je zahájeno smrští aktualit a novinek ze světa Linuxu, toto číslo se v tomto neliší. Aktuálně jsme zařadili analýzu problému kolem softwarových patentů, autorem je Hynek Hanke.
V nové rubrice Business najdete článek s názvem Kolik stojí Linux, Ivan Bíbr se pokouší shrnout informace pro vedoucí a manažery v takové formě, v jaké by je měli tito lidé dostávat. Distribucí čísla je Xandros 2.0 Standard, jež je také na CD. Nechybí tedy podrobná recenze.
Dlouho, dlouho jsme připravovali recenze účtovacích programů pro Linux, tímto číslem zahajujeme sérii recenzí, ve kterých chceme pokrýt všechna řešení pro Linux. Jako první si náš specialista přes ekonomický software Bohdan Milar vzal program HoneyCalc.
Rubrika Software je plná grafiky: Dia a Gimp, začátečníci si zase mohou přečíst vyčerpávající článek o fontech v Linuxu. Pokračuje také seriál o Sambě v rubrice Servery, kde najdete také představení firmy Stratus.
Praxe, zde nechybí velmi oblíbený seriál GNU nástroje a dále pak Obchodní grafika v OpenOffice.org. Srovnávací test je duelem Sodipodi a OpenOffice.org Draw.
Pravidelné rubriky už snad není nutno zmiňovat, snad jen rubriky Poradna nebo Rozhovor (Jeremy White). Na CD najdete demoverzi linuxového systému Xandros 2.0 Business Trial, druhý kotouč je bootovatelný (Slax 4.0.4) a obsahuje mnoho software pro Linux. Příjemné čtení!
Omlouváme se, že Linux+ opět vychází se zpožděním. Budeme se snažit postupně posouvat uzávěrky, abychom se dostali na standardní patnáctý den v měsíci.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
chapu, ze se asi snazite zaujmout sirokou cast ctenaru-useru, ale popis klikacich nastavovatek suse je dle meho nazoru zbytecny. (i kdyz chapu, ze reklama je reklama).
chci tim rici, ze by neskodilo pridat na odbornosti a jit vice do detailu. dobrym prikladem je serial gnu utils nebo programovani.
hodne zdaru.
666