Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
ITonis již není neznámou firmou na českém trhu. Zabývá se vývojem kompletní platformy pro přenos televizního signálu a videa na vyžádání (VoD, Video on Demand) přes IP sítě.
Základním stavebním kamenem je jeden uzel platformy (node). Tento jeden uzel obsahuje všechny komponenty nutné pro běh služeb. Node je možné rozšiřovat pomocí tzv. vnitřního resp. vnějšího škálování. Vnitřní škálování znamená, že jsou posilovány jednotlivé komponenty uvnitř uzlu jako takového (typicky umístěného v jednom datovém centru). Vnější škálování znamená možnost přidávání cache do vhodných míst sítě tak, aby docházelo k rozkládání zátěže. Třetí možností škálování je pak multiplikace vlastních uzlů.
Základní struktura jednoho uzlu je patrná z obrázku. ITonis se vydal cestou vývoje všech klíčových komponent, tím získal vhled, který umožňuje přizpůsobovat řešení různým prostředím. Základní komponenty jsou:
Dále do platformy patří cache, která umožňuje distribuovat obsah v síti a samozřejmě koncové zařízení - Set top Box (STB). Jako STB se používají výrobky firmy Motorola řad VIP 1500, 1700 a 1900 (dříve Kreatel).
Podrobnější informace byly publikovány na konferencích [3] [4] a jsou také dostupné na webových stránkách společnosti [5].
Použitý operační systém je Linux (konkrétně distribuce Debian GNU/Linux stable). Těsná vazba ITonisu na Open Source (mezi zaměstnanci najdeme členy Open Source Aliance, vývojáře gcc, mplayeru, gstreameru, libortp apod.) se odráží nejen na volbě operačního systému, ale také na snaze OSS podporovat, především formou investice času do vývoje některých projektů. Linux sám není jedinou OSS komponentou, další je např. framework GStreamer a kodek x264, které jsou použity v enkódovacích částech platformy. Některé jiné části (streamer, clusterové úložiště apod.) jsou napsány od základů týmem ITonisu, který uvažuje o formách, jak tyto části kódu zpřístupnit komunitě.
Vývoj je rozdělen mezi dvě hlavní skupiny - C/C++ tým a Java tým. Všechny back-endové komponenty (encoder, storage, streamer) jsou napsány v C/C++. Aplikační servery jsou na druhou stranu běží v prostředí AS JBoss. Set top boxy také používají Linux a primárními jazyky jsou C/C++ a JavaScript.
Platforma jako celkem používá mnoho různých technologií. Např. v Javové části můžete potkat Hibernate, Spring, JMS, Acegi apod.
V těchto dnech pracuje ITonis na úspěšných nasazeních u českých a slovenských operátorů. Oficiální zpráva již byla vydána pro IPTV řešení společnosti Czech On Line - VOLNÝ TV [1] [2]. V jednání jsou další operátoři. ITonisu se také podařilo získat zakázku v prostředí Čínské Lidové Republiky.
Vývoj se platformy se nezastaví na současných funkcionalitách. Již nyní je jasných několik směrů, kterými se bude ITonis ubírat, mezi ně patří:
Nápadů a možností je více, proto ITonis potřebuje nové lidi, kteří se nebojí přicházet s nápady, novými řešeními a především se chtějí naučit něco nového. Proto rádi uvítáme:
Pokud byste se chtěli dozvědět více, kontaktujte nás prosím na adrese jobs@itonis.tv nebo telefonním čísle +420296578180.
ITonis Inc. je firma se sídlem ve státě Nevada, USA. Jejím posláním je vyvíjet a provozovat platformu pro poskytování IPTV a VoD služeb. Kompletním vývojem a řízením technického řešení je pověřena dceřiná společnost ITonis CZ s.r.o. se sídlem v Praze.
Více informací najedete na webových stránkách ITonis Inc.Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: