Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
IBM uvedla na trh Carbon Tradeoff Modeler, první nástroj svého druhu, který umožňuje organizacím analyzovat a řídit klimatický dopad jejich dodavatelských řetězců. Tento nástroj umožňuje organizacím rozumět dopadům klíčových rozhodnutí při výběru zdrojů energií a přijímat lepší rozhodnutí ekonomického charakteru díky optimalizaci úrovně služeb, kvality, nákladů a emisí oxidu uhličitého.
Nástroj Carbon Tradeoff Modeler, vyvinutý divizemi IBM Research a IBM Global Business Services, modeluje složitou interakci faktorů, jež ovlivňují emise oxidu uhličitého (CO2) v dodavatelském řetězci, a to z pohledu výroby a distribuce. Dokáže také kvantifikovat vztahy mezi snížením emisí CO2 a dalšími ukazateli dodavatelského řetězce, například skladovými zásobami a spolehlivostí dodávek. IBM Carbon Management Analysis Tool rovněž identifikuje oblasti, kde lze souběžně snížit emise oxidu uhličitého i náklady.
zdrojIBM Česká republika se stala partnerem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady pro zpracování auditu interních oborů, který se nemocnice rozhodla provést v rámci zefektivnění svého provozu. Komplexní audit jí má pomoci také získat akreditaci Spojené akreditační komise ČR. Analýza procesů zahrnovala mimo jiné sledování efektivnosti léčebných a diagnostických procesů, zhodnocení organizace práce, personální audit, systematickou analýzu kvality zdravotní péče, kontrolu dokumentace, analýzu spokojenosti pacientů a mnoho dalších klíčových aktivit interních oddělení.
Cílem projektu bylo:
„Jsme velice rádi, že jsme zdárně zrealizovali další z důležitých poradenských projektů na poli zdravotnictví a navázali jsme tak na úspěšný projekt implementace systému RFID v Masarykově onkologickém ústavu v Brně z loňského roku. Rád bych také poděkoval zaměstnancům všech 3 interních klinik, kteří s námi úzce spolupracovali a ochotně vycházeli vstříc všem našim požadavkům,“ říká ředitel divize konzultačních služeb IBM ČR Vladek Šlezingr. „Projekty, jako jsou tyto, nám pomáhají upevňovat naši pozici v oblasti poradenských služeb napříč celým portfoliem řešení IBM.“
zdrojNově zveřejněný výzkum společnosti IBM popisuje šest vzájemně propojených sociologických ukazatelů, které mění přístup jednotlivých vlád ke svým občanům po celém světě. Tyto trendy představují pro obě skupiny příležitosti i hrozby a jejich efektivní zvládnutí bude vyžadovat nové individuální strategie. Studie nazvaná „Government 2020 and the Perpetual Collaboration Mandate“ (Státní správa 2020 a nutnost kontinuální spolupráce) upozorňuje mimo jiné na:
To, jak důležitý vliv bude těchto 6 trendů mít, se bude v různých zemích lišit, i když reakce vlád na jejich pozitivní i negativní dopady podle zprávy velice ovlivní prosperitu občanů jednotlivých zemí. Z výzkumu také vyplývá, že klíčovou roli budou hrát virtuální organizace, ve kterých mohou jednotlivci, i přesto, že žijí, pracují a bydlí na různých místech planety, hladce spolupracovat.
zdrojVýzkumný tým společnosti IBM představil nový projekt pod názvem Sametime 3-D, v němž integroval aplikaci Lotus Sametime s několika virtuálními prostředími. Projekt slouží ke zlepšení praktické hodnoty virtuálních prostředí pro budoucnost jednotné komunikace.
Konkrétně to vypadá tak, že uživatelé chatu mohou poslat kolegovi rychlou zprávu a místo pouhého posílání zpráv se mohou přímo v okně konverzace ponořit do trojrozměrného prostředí. Lotus Sametime 3-D vytváří prostor virtuální schůzky podle potřeby a využívá všechny možnosti virtuálního prostředí včetně prezentačních nástrojů, přístupu k 3D objektům v majetku avatara a plné funkčnosti avatara.
Při spouštění 3D prostoru schůzky mohou uživatelé připojit soubory, vybrat si typ prostoru schůzky a přihlásit se k podnikovým nástrojům pro ověření totožnosti. Do budoucna se pracuje na zpřístupnění záznamových funkcí, jejichž pomocí bude iniciátor schůzky moci zachytit textovou konverzaci, nahrát video ze schůzky a uchovat záznam o účastnících a diskutovaných materiálech včetně celého prostoru schůzky.
zdrojIBM představila svou dosud největší kolekci nového hardwaru, softwaru a služeb řešící problematiku efektivního ukládaní dat - stavebních bloků nejsilnějšího portfolia pro informační infrastrukturu na světě. Nové produkty IBM pomohou firmám, státním úřadům a dalším institucím transformovat statická data uchovávaná v samostatných silech na více dynamické informace přístupné jednotlivcům v prostředí tzv. „cloud computingu“.
Zatímco spotřebitelé nyní chtějí mít možnost přenášet své informace podle potřeby – zkvalitňovat péči o své zdraví, svou bezpečnost, využívat možnosti zábavy, společenského života a spotřebitelského komfortu kdykoli po celém světě a v reálném čase – firmy zápolí se zastaralými datovými centry, jež nezvládají zvýšené nároky na správu informací.
Rozšiřování mobilního webu, propojené senzory prakticky všude od aut až po potrubní instalace, online lékařské záznamy a explozivní růst dat webu 2.0 a společenských sítí povede podle IBM do roku 2020 k 16násobnému nárůstu „informační stopy“ každého jednotlivce. Aby infrastruktura zvládla tyto nároky, je třeba jí začít přizpůsobovat už dnes.
Proto nyní IBM v rámci své strategie New Enterprise Data Center (Nové podnikové datové centrum) uvedla základní prvky informační infrastruktury. Tyto prvky se zaměřují na dostupnost, shodu s předpisy pro ochranu a uchovávání dat a na aspekty zabezpečení, které jsou pro redesign datových center zásadní. IBM napříč celým svým portfoliem představuje více než 30 nových a inovovaných produktů a služeb.
zdrojNástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: