Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
„Letošní ročník se nám opět podařilo realizovat díky tradičním i novým partnerům. Jedná se o technologické firmy, které patří mezi špičku v oboru. Doufáme tedy, že se LinuxAlt zařadí mezi nejlepší přednáškové akce tohoto roku,“ říká Martin Sivák, koordinátor ročníku 2009.
Konference se zaměřuje na software s otevřeným zdrojovým kódem, jehož výhoda spočívá oproti komerčnímu softwaru v tom, že ho mohou firmy i jednotlivci upravovat. Zejména v době finančních úspor tak mohou firmy ušetřit a získat konkurenční výhodu – software si mohou nechat upravit na míru. Mezi nejznámější příklady těchto řešení patří operační systém Linux, kancelářský balík OpenOffice.org, webový prohlížeč Firefox nebo webový server Apache.
„Během akce zazní přednášky na různá témata, například o nasazení Linuxu v domácnosti, ve firmě nebo ve škole. Prezentována bude nejnovější verze operačního systému Ubuntu 9.10 Karmic Koala nebo novinky ve vývoji Mozilla Firefoxu. LinuxAlt je svou tématikou zaměřený na začínající i pokročilé uživatele, administrátory, majitele firem, manažery i studenty,“ říká Vlastimil Ott, ředitel spolupořádající společnosti Liberix.
Konference se koná v areálu FIT VUT v Brně, Božetěchova 2. Vstup je volný, nicméně je vhodné se na akci registrovat, registrovaní účastníci budou zvýhodněni, např. zařazeni do slosování o ceny. K dispozici je kompletní program.
Liberix je obecně prospěšná společnost založená za účelem propagace volně šiřitelného softwaru a otevřených technologií. Spolupracuje se vzdělávacími institucemi, neziskovými organizacemi i komerčním sektorem. Věnuje se osvětě, vzdělávání a organizaci propagačních akcí. Společnost sídlí v Olomouci, více informací naleznete na adrese www.liberix.cz.
Mgr. Vlastimil Ott, ředitel Liberix, o.p.s.
+420 595 175 184, +420 585 221 026
Kateřinská 107/5, 772 00 Olomouc, www.liberix.cz
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: