Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Už od vchodu muselo být jasné, že jsou zde tučňáci v přesile
Návštěvnost konference opět velice mile překvapila a ukázala, že je v Brně dost linuxáků majících zájem o tyto akce. Odhadem 300 zájemců o Linux jistě udělalo radost sponzorům, přednášejícím a rozhodně nám, pořadatelům. Děkujeme!
Rozhodně ti v červeném klobouku
Opět jsem fungoval jako kombinace přednášejícího a pořadatele, takže nebudu asi úplně typický návštěvník. Ale doufám, že i tak bude reportáž zajímavá.
První den jsem dojel na místo určení kolem půl deváté a to stylově autobusem číslo 42 (příznačné je, že tento autobus v Brně vozí lidi od Glóbusu). Oproti minulému ročníku se každý tvářil jako ostřílený pořadatel, takže nervozita prakticky nepanovala. Jak se blížila devátá hodina, tak počet lidí utěšeně rostl a úderem deváté proběhla úvodní část, kdy se představili partneři a začaly přednášky. Bohužel nebyly problémy se zamknutým počítačem nebo něco podobně zábavného.
Obědový evergreen v sobotu taktéž trochu zadrhl, ale osobně podezřívám kuchyň jako slabé místo, ovšem můj pohled může být zkreslen hladověním, protože jsem čekal, až na mě přijde řada. Jediná mimořádná věc v odpolední části tak byla dvojnásobná délka přednášky o Asterisku, jejíž zbytek se udál v sále určeném pro diskusi. Bohužel na následující přednášce o archeologii nebyl skoro nikdo, ale nakonec se cíl přednášejícího - navázat kontakt s nějakým linuxákem - povedl.
Pikantní historkou ze zákulisí může být nečitelný USB disk, kde nám musela pomoci konkurence, případně naše ruční mountování těchto zařízení na fakultním CentOSu, což správce přednáškových sálů poměrně rozumně komentoval slovy - jak takhle chcete ten Linux někomu nabízet? Nu, aspoň jsme ho uklidnili svými vyladěnými desktopovými notebooky, kde okýnka po vložení disků vyskakují také. Závěrečné slosování přineslo hezké momenty, kdy se první tři lidé ze skromnosti vůbec nepřihlásili, ale následující vylosovaní si všichni ceny vyzvedli, takže na mě už žádná cena nezbyla.
Nedělní den byl opět velice klidný (pokud jste nebyl Jaroslav Krejčí, jemuž někdo těsně před přednáškou natvrdo vypnul notebook). Padaly myšlenky konferenci příště pořádat jeden den, protože pro mnoho lidí je sobota natolik namáhající, že už nemají energii na neděli. Ten den jsem měl přednášky o akcelerovaném desktopu a KDE4, která byla, dle ohlasů z webu, poněkud zmatená. Jsem rád, že diváci dávali pozor, protože místy jsem se cítil hůř než Bill Gates při slavném předvádění Windows 98 se scannerem, a zmatený jsem skutečně byl. Ale mnoho lidí v průběhu neodešlo, takže to snad tak strašné nebylo
... ovšem vždy s velkým zaujetím
Pořadatelé se ovšem stále více shlukovali kolem notebooku s Frets On Fire, což byl v našem zákulisí jednoznačný hit. Obědy byly opět velice zajímavé a byl jsem rád, že jsem nešel v první skupině, ale až ve druhé. Dokonce jsme dostali strach o Bohdana Milara a aby ho nikdo neukradl, pro jistotu jsme ho zamkli v přednáškovce. Bohužel celou tu dobu pracoval na svém notebooku, takže si naší péče prakticky ani nevšiml. Den se rychle nachýlil ke konci a nastalo losování, kde na mě opět nic nezbylo, a nastal čas se rozloučit.
Výherci se tvářili potěšeně, i když na ně nevyšel deštník
Největší díky opět patří Jiřímu "Honzovi*" Beránkovi, zakladateli sdružení Linux v Brně a odborníkovi na Linux. Díky jeho kopání do ostatních se konference udála a spolu se Zdeňkem Letkem se stali "šéfy" naší akce. Pochopitelně patří dík všem pořadatelům, že strávili víkend na konferenci, přednášejícím, že přišli a sponzorům, že nás podpořili. A v neposlední řadě je třeba poděkovat panu Juříčkovi, který měl na starosti správné používání audiovizuální techniky.
* Jan je pseudonym pro novináře.
V současné době probíhá zpracovávání videí, výběr z nafoceného materiálu a příprava DVD se záznamem přednášek. Médium bude opět mít vlastní ISBN a navíc většina přednášejících slíbila uvolnění přednášek pod GNU/FDL. O okamžiku dokončení budete informováni. Stejně jako loni zpracováváme podněty návštěvníků a o tom, že bude další ročník, nikdo nepochybuje, takže zůstaňte na příjmu a příští rok v Brně.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Padaly myšlenky konferenci příště pořádat jeden denPokud by měl LinuxAlt trvat jeden den, docela bych uvítal, kdyby se konal dvakrát v roce... Kromě toho, že by se zamezilo nižší návštěvnosti druhý den ráno, určitě by nebyl problém připravit množství zajímavých a aktuálních témat (většina oblíbených distribucí vychází v půlročních cyklech...). Jednou za rok je prostě málo
"autobusem číslo 42 (příznačné je, že tento autobus v Brně vozí lidi od Glóbusu)."Heh, to mi vůbec nedošlo.
Návštěvnost konference opět velice mile překvapila a ukázala, že je v Brně dost linuxáků majících zájem o tyto akce.
Nejen v Brně.
Rád bych udělal drobnou tečku za těmito komentáři.
1) Trička byly primárně určeny pro přednášející a pořadatele, a protože se jich vyrobilo více zůstaly i do tomboly. Jistě chápete, že není možné předvídat, jak velký bude výherce a do XLka se "vleze" každý.
2) Chyba v programech proklouzla i přes několikanásobnou kontrolu. Vzhledem k tomu, že jsem připravoval jejich konečný vzhled, sypu si popel na hlavu.
3) Absence klipového mikrofon pro přednášejícího v malém sálu je problémem techniky, který nelze jednoduše vyřešit. Dále nebudu komentovat.
4) Na videích pracujeme, předběžný termín jejich vydání je plánován na leden. Budeme se snažit termín dodržet, představuje to ale velké množství práce, proto prosíme o pochopení.
5) 2x ročně určitě LinuxAlt nebude. Přípravy konference trvají 3/4 roku a další práce po akci 1/4 roku, takže máme plné ruce práce. Nemluvě o finanční stránce, celá akce přijde naše partnery na 6ti cifernou sumu.
Nicméně pro lačné vědění usilovně pracujeme na spuštění tzv. workshopů, což budou praktické 2-3 hodinové přednášky na jedno téma. Opět to ale představuje velké množství práce, proto bych chtěl touto cestou vyzvat ty, kteří by chtěli přiložit ruku k dílu jako pořádající za LvB, ale také jako přednášející. Kontaktujte přímo mě nebo přijďte přímo na náš páteční sraz.
Ještě připomínám Open workshop Olomouc tuto sobotu, tedy 24. listopadu. Já tam samozřejmě chybět nebudu ;).