Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Na otázky odpovídal Bc. Adam Jerman, zástupce oddělení marketingu, Počítačová škola GOPAS, a. s.
1) Nabídka linuxových kurzů vaší společnosti není příliš široká a v záplavě ostatních školení se trochu ztrácí. Je po tomto druhu kurzů menší poptávka? Chystáte rozšíření této nabídky?
Ano určitě. Naši nabídku linuxových a obecně unixových kurzů neustále a průběžně inovujeme a rozšiřujeme. V oblasti LINUXu nabízíme školení již 10 let a za tu dobu poptávka stále roste. V naší nabídce najdete hlavně sadu standardních kurzů, o které je široký, dlouhodobý a trvalý zájem. Pro naše zákazníky ale připravujeme a školíme řadu kurzů speciálně podle jejich požadavků. Takže zákazník se nemusí bát oslovit nás se svými specifickými požadavky a my mu připravíme školení přesně vyhovující jeho představám. Tato školení ve standardní nabídce samozřejmě nenajdete, ale tvoří stále větší část všech našich UNIXových kurzů.
2) Vyhovuje vám více spolupráce s externími lektory, nebo dáváte přednost stálému zaměstnávání školitelů?
Co se týká lektorů pro oblast UNIXových kurzů, dáváme přednost externím spolupracovníkům. Někteří lektoři pro nás školí i několikrát za měsíc, jiní si odškolí pár speciálních kurzů za rok. Náš typický UNIXový lektor je specialista a praktik, který si čas od času odškolí několik kurzů.
3) Vaši lektoři mají možnost dalšího vzdělávání. Jak tento systém funguje?
Naši lektoři mají možnost zdarma navštěvovat kurzy v naší počítačové škole, kterých máme v naší nabídce opravdu hodně a nemyslím tím teď jen v oblasti UNIXu. Také se mohou zúčastnit různých tematických konferencí, seminářů, vzdělávácích fór atd.
4) Spolupracujete s předními linuxovými distributory? Plánujete kurzy zaměřené na specializované certifikace?
Ne, naše standardní kurzy jsou zcela plánovaně koncipovány tak, aby byly co nejvíce nezávislé na použité distribuci. Jde nám spíše o to, aby posluchači získali přesné znalosti o dané problematice, principech fungování a uměli si poradit v různých praktických situacích. V praxi se pak přece setkají s různými distribucemi Linuxu i jinými operačními systémy UNIXového typu. V případě požadavku zákazníka jsme ale schopni ušít kurz na míru konkrétní distribuce či připravit ho na nějakou certifikaci.
5) Jak hodnotíte (z pohledu provozovatele největší počítačové školy v ČR) často skloňovanou počítačovou gramotnost u nás?
Na sklonku minulého roku jsme si nechali vypracovat exkluzivní rozsáhlý průzkum trhu zaměřený na počítačovou gramotnost. Bylo osloveno 1000 respondentů, což byl reprezentativní vzorek složení obyvatelstva ČR a průzkum pro nás zpracovala výzkumná agentura IBRS. Cílem bylo zjistit více informací o důvodech a rozhodování účastnit se počítačového vzdělávání a také o míře spokojenosti se znalostmi z oblasti informačních technologií.
Dotazování přineslo některé zajímavé skutečnosti např.:Výsledky výzkumu ukazují, že zájem o počítačové vzdělávání stále roste a my jen doufáme, že tento trend bude i nadále pokračovat a počítačová gramotnost se tak bude i nadále zvyšovat.
Mnoho distribucí, společná vize. Mnoho aplikací, společný cíl. Mnoho “specialistů”, ale málo profesionálů!
Staň se skutečným IT profesionálem v rámci pozice “Lektor IT kurzů” v Počítačové škole Gopas.
Znalostní požadavky na uchazeče
Osobnostní předpoklady na uchazeče
Co nabízíme
V případě tvého zájmu zašli e-mail s životopisem na kontakt:
Kamil Juřík
vedoucí lektor
GOPAS, a. s.
kamil.jurik@gopas.cz
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: