V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Praha, 10. 10. 2003. Více než 600 registrovaných účastníků navštívilo odbornou konferenci Linux Hall 2003; tuto akci pořádal týdeník Computerworld a BVV v rámci doprovodného programu veletrhu Invex.
5. ročník konference Linux Hall byl zaměřen na nasazení open source technologií ve státní správě a samosprávě. Řada příspěvků se zabývala rovněž migrací na Linux v podnikovém prostředí. Akce ukázala, že open source technologie mohou za určitých podmínek představovat konkurenční výhodu např. vzhledem k výhodným nákladům na vlastnictví; přitom je lze samozřejmě kombinovat s komerčním/proprietárním softwarem a jejich přínos se nedostavuje automaticky.
Návštěvníci konference patřili především k správcům sítí či manažerům odpovědným za fungování IT infrastruktury v podnicích či např. na místních úřadech. Jejich zájmem bylo především řešit praktické problémy spojené s provozem ICT.
Keynote na konferenci Linux Hall pronesl senátor a rektor brněnské Masarykovy univerzity profesor RNDr. Jiří Zlatuška, CSc. Většina následujících přednášek se zabývala konkrétními implementačními studiemi, OS Linux byl hodnocen především z hlediska své způsobilosti pro běh kritických obchodních aplikací. Konferenční příspěvky se např. snažily pomoci při hledání vhodného databázového serveru pro linuxovou platformu; právě na poli relačních databází open source technologie dosud zřejmě neposkytují dostatečnou alternativu.
Partnery konference Linux Hall 2003 byly společnosti (v abecedním pořadí) AMD, Computer Associates, IBM, Insight Strategy, Oracle, QCM, Rekonix, Sun a Xexperts/PoSam.
Podrobnosti o akci Linux Hall 2003 lze najít na webových stránkách http://www.linuxhall.cz. Mezi návštěvníky konference byla provedena anketa, která se zaměřila především na způsoby nasazení Linuxu na pracovištích respondentů (komunikační server, podnikový IS, desktop...). Výsledky této ankety budou publikovány na stránkách týdeníku Computerworld.
Pro další informace prosím kontaktujte:
Martin Lenk, manažer speciálních projektů
IDG CZech, a. s. Computerworld
Seydlerova 2451/11, 158 00 Praha 5
e-mail: martin_lenk@idg.cz, tel.: 257 088 154
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: